PREŠOV. Jedinečný prístroj dostali študenti na Prešovskej univerzite. Vďaka nemu sa budú učiť robiť röntgeny prostredníctvom virtuálnej reality.
V praxi to znamená, že kým prídu do nemocníc, budú už mať znalosti i vďaka simulátoru CT prístroja. Ten zároveň pomôže eliminovať nežiaduce účinky.
Na počiatku bolo memorandum medzi Fakultou zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity so spoločnosťou, ktorá sa zameriava na virtualizáciu rádiologických prístrojov.
Spolupráca, ku ktorej sa zaviazali podpisom, sa teraz pretavila do konkrétnej podoby.
Študentom, ktorí sa vybrali cestou zdravotníctva, tak poskytnú možnosť, aby získavali praktické zručnosti priamo vo virtuálnej realite. Stalo sa tak v deň významný pre toto odvetvie medicíny, v Medzinárodný deň rádiológie.
Na Prešovskej univerzite si ho tento rok pripomenuli zvlášť výnimočným momentom.
Učebné priestory na Fakulte zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity doplnila novinka v podobe simulátora CT prístroja.
Podobne ako v nemocnici
„Virtuálna realita a zmiešaná realita (AR) sú dva simulačné modely, ktoré momentálne posúvajú medicínske vzdelávanie,“ zdôraznil Marek Chmelík z Katedry medicínsko-technických odborov FZO, ktorý je zároveň aj spoluautor myšlienky tohto simulátora.
Spoločnosť, ktorá je lídrom na poli zobrazovacej rádiologickej techniky, sa stala spoluautorom realizácie tejto myšlienky do praxe.
„V začiatkoch našej spolupráce vznikol prototyp prístroja magnetickej rezonancie s virtuálnou realitou. Pokračovaním spolupráce sa vytvorila aj nová možnosť pre našich študentov – budúcich rádiologických technikov vo forme práce s unikátnym simulátorom CT prístroja. Vieme ním simulovať vyšetrovanie pacientov podobné reálnej praxi v nemocniciach,“ opísal Marek Chmelík.