ŠARIŠSKÉ JASTRABIE. Už o pár dní začína obdobie Adventu, teda prípravy na vianočné sviatky, na sviatky Narodenia Pána Ježiša.
Kým katolícka cirkev západného obradu začne túto predvianočnú prípravu od poslednej novembrovej nedele (28. 11.), ktorá bude zároveň prvou adventnou, východný obrad, teda gréckokatolíci odštartovali už pred pár dňami.
Do obdobia Filipovky vstúpili 15. novembra a práve vtedy uzrel svetlo sveta aj nový videoklip tematicky spätý práve s týmto časom.
Speváčka Ivana Brillová zahviezdila ako finalistka tretej série Zem spieva, v súčasnosti pôsobí ako redaktorka v televízii a popritom stíha aj post vedúcej speváckej zložky FS Ruthenia. Spieva vo svojej rodnej rusínčine a tentoraz siahla po spevníku z lavice jej rodnej obce. V jedinečnom prevedení predstavila pieseň Kto tam po dorozi.
Prevedenie, ktoré je jej rukopisom
Vianočných kolied je nespočetné množstvo. Menej sa však už hovorí o skladbách, ktoré sa spájajú s obdobím predvianočným. Filipovka, teda 40-dňový pôst pred narodením Ježiša, ktorý pripravuje na dôstojnú oslavu tohto sviatku, má tiež svoju príznačnú pieseň.
Ide o jedinú pieseň, ktorá sa nachádza aj v gréckokatolíckom spevníku a spieva sa počas tohto pôstneho obdobia medzi gréckokatolíckymi veriacimi.
Do piesne Kto tam po dorozi sa tentoraz zahľadela speváčka rusínskych piesní Ivana Brillová.
„Keďže všetci poznáme vianočné koledy a vinše, rozhodla som sa naspievať menej známu, ale emotívnu pieseň Kto tam po dorozi a ukázať tak, že aj čakanie na vianočné sviatky má svoje čaro,“ prezradila Ivana. Výber nebol náhodný.
„Zistila som, že na Slovensku túto pieseň doposiaľ ešte nikto hudobne nespracoval a nepripravil k nej videoklip. A ja sa teším a je mi veľkou cťou, že môžem byť prvá,“ uviedla na margo svojho počinu rusínska speváčka.
Poklad po svojom dedkovi
Pieseň vypovedá o udalostiach, ktoré prechádzali Ježišovmu narodeniu. O putovaní Panny Márie a Jozefa, ich hľadaní miesta v Betleheme, kde by Mária mohla porodiť. V piesni sa hovorí o tom, ako márne prosili svojich blízkych o prijatie.
„Ich srdcia boli príliš chladné. Rozhodli sa, že pôjdu až za mesto do jaskyne, kde nakoniec našli útočisko,“ opisuje Ivana obsahovú náplň piesne, ktorej záver končí v Betleheme pri pôrode.
„Pieseň Kto tam po dorozi je veľmi emotívna. Veľmi rád ju spieval môj dedko a mne ostala hlboko vrytá v srdci,“ zdôrazňuje aj svoju osobnú spätosť.
Vokálnu hudbu vymenila za nástroje
V chrámoch východného obradu nie je prítomný organový sprievod, a tak sú i tamojšie piesne bez hudby.
V tomto prípade sa však Ivana rozhodla urobiť iný krok a zdôrazniť krásu a hĺbku piesne aj skrz nástroje. Duchovnej piesni tak mohla dať iný nádych.
„Chcela som sa tejto piesne ujať trochu inak a vytvoriť niečo nové, netradičné. Na hudobné spracovanie som oslovila Lenku Murínovú, stredoškolskú učiteľku na Gymnáziu v Lipanoch a chrámovú organistku a zbormajsterku v kostole sv. Martina v Lipanoch, ktorá skomponovala krásny rozprávkový sprievod pre husle a cimbal,“ opísala Ivana.
Do ich uchopenia a hudobnej spolupráce si prizvala zvučné mená.
Na husliach hrá Patrik Kanuščák, člen orchestra Štátnej filharmónie v Košiciach. Na cimbale zahrala Andrea Gladišová, pedagogička na ZUŠ Jána Nepomuckého v Starej Ľubovni a členka hudobnej skupiny Hvizdošovci. Výsledný mix a mastering mal na starosti Roman Šoltýs.
Hĺbku umocní prostredie cerkvi
Samotnú pieseň sa rozhodla jej interpretka ešte podporiť aj vizuálne. Pri tvorbe videoklipu sa vrátila na miesto, kde sa sama prvýkrát stretávala s hudbou. Do gréckokatolíckej cerkvi v jej rodnej obci Šarišské Jastrabie (okr. Stará Ľubovňa).
„Domov náboženskej piesne je v chráme, preto som sa rozhodla zobrať divákov a priaznivcov do nášho Chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Šarišskom Jastrabí, kde som ako malé dievčatko zaspievala svoje úplne prvé tóny,“ vysvetľuje Ivana.
Zábery a strih boli v podaní Mária Stašáka. Tento chrám má pre ňu hlboký význam.
„Vyrastala som v cerkvi a moja prvá zaspievaná pieseň bola práve duchovná pieseň,“ spomína s úsmevom rusínska speváčka Ivana Brillová.