MFK Zemplín podľahol Slovanu

Počas víkendu pokračovala Fortuna liga svojím pätnástym kolom.

Futbalisti Michaloviec podľahli Slovanu. Futbalisti Michaloviec podľahli Slovanu. (Zdroj: FB/MFK Zemplín Michalovce)

VÝCHOD. Vzájomné zápasy týchto súperov v najvyššej súťaži sú jednoznačne v prospech Slovana Bratislava. Obaja súperi sa proti sebe stretli celkovo osemnásťkrát.

Zemplínčania sa ešte z víťazstva proti Slovanu netešili. V troch zápasoch sa zrodila remíza a v pätnástich dueloch dvíhali ruky nad hlavu hráči od západu. Najvyššiu prehru Michalovčania utŕžili na pôde súpera v sezóne 2018/19 v rámci štrnásteho kola. Zemplínčania si z hlavného mesta pribalili rovný poltucet, keď im k tomu dopomohli vlastné góly Carrilla v 5. minúte (1:0) a Beskorovainyiho v 48. minúte (4:0). V posledných piatich vzájomných dueloch Michalovčania Slovanu strelili len jeden gól a inkasovali ich až pätnásť. Futbalisti MFK najviac gólov v zápase strelili Bratislavčanom v sezóne 2018/19 na domácej pôde v rámci deviateho kola skupiny o titul. Zápas sa skončil remízou 3:3, keď žlto-modrí vyhrávali 2:0 a 3:2, no nakoniec im radosť z prvého víťazstva nad týmto súperom vzal v 76. minúte Andraž Šporar, ktorý dal v zápase dva góly. Posledný vzájomný duel sa odohral v tejto sezóne v rámci štvrtého kola a na Tehelnom poli sa zápas skončil výsledkom 3:1.

MFK Zemplín Michalovce – ŠK Slovan Bratislava 1:2 (1:1)
Góly:
26. Trusa – 16. Henty, 67. Zmrhal
Rozhodovali: Gemzický – Štrbo, Vitko
ŽK: Mendez – De Marco, Weiss
ČK: 88. Weiss (mimo ihriska).

MFK Zemplín Michalovce: Száraz – Mendez, Vaško, Ranko, Magda – Kanu (84. Gembický), Begala, Ošima – Žofčák (66. Peňa), Trusa, Marcin (75. Popovits)

ŠK Slovan Bratislava: Chovan – Medveděv (86. Kashia), Abena, Božikov, De Marco – Kankava, Agbo – Čavrič (71. Rabiu), Weiss (82. Da Silva), Zmrhal (83. Green) – Henty (86. Mráz)

Hneď v úvode sa Slovan usadil na polovici Michaloviec a hral aktívne. Prvý protiútok vyústil aj v prvý rohový kop pre Zemplínčanov, no z neho nezapršalo.
Postupom času domáci hru vyrovnali, no chýbala tomu finálna lopta. V šestnástej minúte hostia vsietili úvodný gól, keď Hentyho strelu tečoval nešťastne Vaško a Száras nedokázal zabrániť lopte prejsť za bránkovú čiaru 0:1. V 23. minúte mali náznak šance žlto-modrí, no Trusa v páde z veľkého uhla netrafil bránku. O tri minúty si na dlhú loptu pred šestnástkou nabehol agilný Trusa, využil nedorozumenie Božikova s Chovanom a zoči-voči gólmanovi skóroval 1:1. V držaní lopty boli lepší zverenci Miroslava Nemca, no hralo sa prevažne medzi šestnástkami.

V 35. minúte sa predieral do šestnástky z pravej strany cez De Marca Matej Trusa, no jeho pád nebol nedovolený a pokutový kop z toho správne nariadený nebol. Štyri minúty pred prestávkou zahrával Weiss z ľavej strany rohový kop, ktorý Száraz boxoval, no v skrumáži sa Slovan nedostal do gólovej šance a stav zápasu ostával nezmenený. Slovan sa snažil prikloniť misky váh na svoju stranu, podkuroval obrane Michaloviec, ale tá bola na mieste. V 45. minúte po peknej akcii strieľal Oshima, no jeho prízemný projektil šiel vedľa pravej žrde Chovanovej bránky.

Sympatický výkon Zemplínčanov na body nestačil

Druhé dejstvo sa začalo medzi šestnástkami a ani jeden z aktérov si nevypracoval gólovú šancu. Po hodine hry si Michalovčania vypracovali krásnu akciu, na jej konci bol Matúš Marcin, no jeho obaľovačka nevyšla podľa jeho predstáv a lopta letela nad bránku Slovana. O šesť minút Henty dlhým milimetrový pasom za obranu domácich našiel Zmrhala, ktorý už nemal problém prekonať domáceho brankára a bolo 1:2. Gól ešte skúmal VAR, ale ofsajd Slovana to nebol. V 75. minúte to Henty skúšal z 20 metrov, obrana loptu zblokovala len na nohu Medvedeva, no jeho projektil letel tesne nad domácu svätyňu. Hráči z hlavného mesta dostávali hru pod svoju kontrolu a bolo vidieť, že striedaný Žofčák na ihrisku chýbal. Hra Zemplínčanov stojí na kapitánovi žlto-modrých a bez neho je mužstvo ako bez jednej nohy, hoci snaha celého mužstva sa im nedala uprieť.
Tréner Miroslav Nemec bol niekedy bezradný, ako jeho zverenci sľubnú akciu pokazili ešte pred pokutovým územím.

Minútu pred koncom zápasu mali rýchly brejk Zemplínčania, no brankár Chovan prečítal hru a včasným vybehnutím zmaril šancu na vyrovnanie. Vzápätí rýchla kontra Bratislavčanov skončila na ľavej žrdi Szárazovej bránky po strele Greena. V posledných sekundách to strelou skúšal Trusa, no trafil slabo len do stojaceho gólmana hostí a zápas sa tak skončil víťazstvom Slovana.

Hlasy po zápase:

Miroslav Nemec – tréner MFK Zemplín Michalovce: „Chceli sme sa dostať z výsledkovej krízy, no nepodarilo sa to. Kvalita bola na strane Slovana, no moji zverenci bojovali a odohrali sme dobrý zápas. Škoda, že dnes neboli na tribúnach diváci.“

Boris Kitka – asistent trénera ŠK Slovan Bratislava: „Sme spokojní s výsledkom. Vstup sme mali dobrý, no neskôr domáci dokázali vyrovnať. V druhom polčase sme dali druhý gól a zvíťazili sme. Domáci mali dve šance na vyrovnanie a do poslednej sekundy sa hralo o výsledok. Som rád, že sme dnešný duel zvládli a odviezli sme si tri body.“