Košická župa pomáha kultúre aj počas covidu

Košický samosprávny kraj sa pustil do viacerých projektov aj napriek obdobiu, ktoré aktuálne prežívame. Financie rozdelili do viacerých regiónov celého kraja.

Zemplínske múzeum.Zemplínske múzeum. (Zdroj: TASR)

KOŠICKÝ KRAJ. Do kultúry v Košickom kraji sa rozhodli preinvestovať v roku 2021 dvakrát viac peňazí ako v roku 2020.

Kým vlani bolo v rámci kapitálových výdavkov vyčlenených na túto oblasť 3 300 000 eur, v tomto roku župa investuje do projektov v kultúre takmer 7 000 000 eur.
„Celý minulý rok ovplyvnila pandémia nového koronavírusu, obzvlášť náročný bol pre oblasť kultúry. Kvôli opatreniam zostali župné kultúrne zariadenia veľkú časť roka zatvorené pre verejnosť. Stratili kontakt so svojimi divákmi a návštevníkmi, pričom najhoršie dopady pandémie pocítila nezriaďovaná kultúra. Košický samosprávny kraj sa úspešne uchádzal o prostriedky z eurofondov, ktoré sú práve v tomto období dôležité a pomôžu aj nezávislým umelcom. Na investičné projekty v oblasti kultúry sme v tomto roku vyčlenili 6 825 000 eur,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opravy viacerých pamiatok

Župa v roku 2021 pokračovala v rekonštrukcii Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Opravou prechádzala Zimná záhrada, ktorá sa nachádza pri západnom krídle kaštieľa a v minulosti slúžila ako evanjelický kostol. Na túto opravu je z rozpočtu KSK vyčlenených 253 000 eur. Okrem toho sa kraj rozhodol aj pre rekonštrukciu budovy galérie, tzv. Starý kaštieľ.

„Za 120 000 eur bude opravená jej fasáda, vstupné schodiská, dvere, okná aj vykurovanie,“ informovala košická župa.

Ďalších 90 000 eur si vyžiadalo dokončenie rekonštrukcie budovy na Továrenskej ulici v Košiciach, ktorá sa stane novým sídlom Divadla Romathan. Divadelný súbor sa tak po 28 rokoch presťahuje z budovy na Štefánikovej ulici, ktorá už nespĺňa požiadavky pre fungovanie divadelníkov.

SkryťVypnúť reklamu

S pomocou európskych peňazí

Veľkú časť vyčlenených peňazí tvoria projekty financované z prostriedkov EÚ. Vďaka nim pribudnú v rámci projektu SMARTmuseum nové expozície v Zemplínskom múzeu, Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove a v Múzeu Spiša. Realizácia týchto expozícií je spolufinancovaná Európskou úniou v rámci Programu cezhraničnej spolupráce ENI. Rozpočet na tieto expozície predstavuje 145 000 eur.

V rámci projektu InterCastles – Interactive Castles in Zemplén-Gömör Region z cezhraničného programu Interreg SK – HU sa začali práce na novom oplotení francúzskej záhrady, ktorú spravuje Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína.

Vďaka grantom Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórska sa začalo v rámci projektu Manor House Susanna – An Expirience In The Museum aj rekonštrukcia Hospodárskej budovy v Markušovciach, ktorá je v správe Múzea Spiša.

SkryťVypnúť reklamu

V plánoch neustávajú

Najväčšou investičnou ak-ciou v najbližších troch rokoch bude realizácia Kreatívneho centra Košického kraja.

Župa na tento projekt získala peniaze z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 18 000 000 eur.

„Kraj sa bude podieľať na spolufinancovaní sumou takmer milión eur, z toho v roku 2021 je v rozpočte alokovaných 225 000 eur. Vďaka týmto prostriedkom prejde rozsiahlou rekonštrukciou budova na Strojárenskej ulici, kde vznikne centrum kreatívnej kultúry.“

Euractiv Slovensko

Pre samosprávy sú zelené projekty prioritou, veľká byrokratická záťaž a náročnosť procesov pri uchádzaní sa o eurodotácie sú v prípade obcí a malých miest brzdou rozvoja. Rozprávali sme sa so SLÁVKOU LENČÉŠOVOU, expretkou na oblasť životného prostredia v Združení miest a obcí Slovenska.


Na Slovensku sa vôbec nedá hovoriť o regionálnej kontrole energetiky. Regióny na to doteraz nemali žiadne kapacity, legislatíva s tým nerátala a verejné financie nepodporovali regionálnu energetickú sebestačnosť, hovorí JURAJ ZAMKOVSKÝ, výkonný riaditeľ združenia Priatelia zeme CEPA.


Budovy sú zodpovedné za 36 percent emisií CO2 v Európskej únii, vďaka čomu možno tento sektor považovať za jedného z najvýznamnejších producentov skleníkových plynov. V rozhovore o tom rozpráva RICHARD PAKSI, analytik združenia Budovy pre budúcnosť.


Súvisiace témy: Euractive Slovensko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  3. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  5. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  6. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  3. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  5. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  6. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  1. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 8 781
  2. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym 4 634
  3. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 4 558
  4. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 4 100
  5. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 3 775
  6. Slovenská značka získala Obal roka 2025 3 145
  7. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 2 581
  8. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť 1 949
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Pod Ostrvou sa budú sviece zapaľovať už v sobotu 18. októbra.


Srdce našej ekonomiky.


Rok sa pomaly chýli ku koncu, no to neznamená, že treba ostať doma. Slovensko ponúka množstvo miest, ktoré stoja za návštevu aj počas jesene a zimy.


O projekte Energia seniorom sa budeme v podcaste MY S VAMI rozprávať s hovorkyňou spoločnosti Stredoslovenská energetika M. Krivou.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu