PREŠOVSKÝ KRAJ. Po tom, čo Ľudová hudba Stana Baláža uviedla svoj posledný videoklip pod názvom Jak śe mace?, avizoval primáš kapely Stano Baláž, že pri najbližšom videoklipe pôjde o jedinečné dielo. A stalo sa.
Počas tretej adventnej nedele uzrelo svetlo sveta.
Videoklip z dielne cimalovky sa ponoril do vianočnej atmosféry. Tú však vykreslili a zhmotnili v absolútne unikátnom spracovaní.
Koledu Daj Boh śčesce povýšili na dokonalý obraz spojenia ľudí, regiónov, miest, vianočných zvyklostí, nárečí a ľudského tepla.
Krížom-krážom po Prešovskom kraji
O tom, že Prešovský kraj patrí v rámci Slovenska k národnostne i kultúrne najrozmanitejších, vedia dávno aj za hranicami nielen regiónu, ale i krajiny.
Priam neuveriteľný projekt sa na základe tejto skutočnosti podarilo vytvoriť vďaka jednej myšlienke a obrovskej dávke odhodlania i námahy.
„Hudobno-folklórny projekt Daj Boh śčesce - ĽH Stana Baláža a 100 folklórnych hlasov je zameraný na prepojenie hudobného umenia s oblasťou tradičnej kultúry všetkých regiónov Prešovského samosprávneho kraja,“ vysvetlil Stano Baláž, ktorý je autorom nápadu.
Jeho umelecké stvárnenie, naštudovanie a celkovú realizáciu si vzal na starosť spolu so svojou ľudovou hudbou a taktiež v spolupráci s ďalším znalcom folklórnej scény Jozefom Hrušovským. Ten sa zároveň podpísal aj pod autorstvo hudobného spracovania tejto koledy.
Dramaturgiu a scénografiu celého diela mala pod palcom autorka mnohých dramaturgií aj kompletných programov, speváčka, hudobníčka a umelecká vedúca FSk Raslavičan Monika Balážová.
Túto rozmanitú kultúru nášho kraja sa podarilo bravúrne zachytiť na pozadí vianočného obdobia, ktoré patrí v rámci roka v kalendári ľudových zvykov k najbohatším.
A cieľ si tvorcovia stanovili vskutku ambiciózny. Zjednotiť vyše stovku tých najlepších interpretov zo všetkých kúzov nášho kraja.
Varianty v rôznych nárečiach
Z hľadiska hudobného i nárečového sa podaril husársky kúsok. Vyše sto interpretov z rôznych folklórnych zoskupení, ale taktiež sólisti sa hlasovo zladili nielen v jednej tónine melódie, ale prienik našli ešte aj v nárečiach.
To sa netradičným spôsobom mení od vety k vete. Jedna koleda je tak odspievaná hneď v niekoľkých nárečiach naraz.
Vedľa seba tak úplne prirodzeným a uchu lahodiacim spôsobom zaznieva spev po šarišsky, zemplínsky, spišsky, goralsky i rusínsky. A to všetko zasadené do dňa Ježišovho narodenia.
„Videoklip je umeleckým stvárnením tradičného Štedrého dňa a jeho zvykov v minulosti. Jednotliví interpreti sa tu objavujú vo svojich tradičných odevoch a prezentujú originálne prvky rodinného kalendárneho folklóru, čím vzniká jedinečná pestrosť obrazov Štedrého večera, koledovania či polnočnej omše,“ opisuje ideu videoklipu Baláž.
Tento zámer ich tak „poslal“ v rámci natáčania aj na viaceré miesta – jednotlivé obrazy sa rodili v Ľubovnianskom skanzene, skanzene vo Svidníku, Dome ľudových tradícií v Zámutove, ale tiež v Lendaku, Krivanoch a Hervartove.
To najlepšie z najlepšieho
Pri tvorbe projektu sa priam neuveriteľne podarilo spojiť tie najzvučnejšie mená, ktoré aktuálne na folklórnom poli v rámci Prešovského kraja pôsobia. O tom, že nápadu uverili, ale aj s nadšením sa doň zapojili, svedčí samotný výsledok koledy v jej vizuálnom prevedení.
V chráme videoklip otvára sólom Valika Balážová, ku ktorej sa pridávajú Monika Balážová a Slávka Knutová, speváčky známe ako trio Krasotky. Hudobne je pod celým dielom podpísaná a tradične sa zapojí aj spevácky ĽH Stana Baláža vo svojom stabilnom zložení (akordeón Michal Germuška, cimbal Peter Germuška, viola Jozef Franek, kontrabas Štefan Mačejovský, prvé husle Stano Baláž). Do partie sa k nim hudobne pripája na dychových nástrojoch aj verný kamarát a multiinštrumentalista Michal Smetanka.
V chráme zaspievajú svoj part tiež folkloristi z FSk Raslavičan. Z tohto šarišského kraja je plynulý prechod na Zemplín, kde nad kolískou nielen v klipe, ale aj v reálnom živote sa aktuálne skláňajú Martina Ťasková Kanošová a jej manžel Viktor Ťasko. Na Zemplíne sa za jedným stolom schádzajú tiež členovia z FSk Zamutovčan.
Od zemplínskeho sa k rusínskemu stolu prenášame skrz speváčku Anku Poráčovú s jej vnukmi Adamom a Ľubomírom Šebejovými. Zástupcom zo Spiša je v prostredí chrámu Spevácka skupina Šafolka zo Smižian. A v lavici chrámu s ružencom v ruke zaznie vždy úchvatný hlas divy rusínskeho folklóru Marky Mačoškovej.
Goralskú mozaiku prinesie do klipu FS Magura z Kežmarku. Od goralského štedrovečerného stola je plynulý prechod k stolu šarišskému, kde je neprehliadnuteľným nositeľom šarišských tradícií FSk Jána Lazoríka z Krivian. Rusínske korene reprezentuje vchádzaním do chrámu i jedna v súčasnosti z najaktívnejších folklórnych skupín FSk Poľana z Jarabiny.
Silné rusínske zastúpenie v podobe mladej generácie predstavujú tiež finalisti súťaže Zem spieva – trio Labirsky Beťare, tentoraz ako traja koledníci. A svoje pevné korene má folklór na Zemplíne zapustené i vďaka rodine Kocákovej z Vranova nad Topľou, zídenej pri jednom stole.
Do excelentného tria sa v chráme spojili žijúce legendy šarišského folklóru Ladislav Kišeľák, Ľubomír Šimčík i Jozef Hrušovský. Spolu s nimi pred ikonostastom zaspievajú svoj rusínsky part aj Šambrinci zo Šambrona. A rusínsku emóciu vyzdvihne rovnako mocne tiež speváčka Dominika Novotná. A keďže ide o spojenie špičkových folkloristov, chýbať nemôže „rusínsky Gott“ Štefan Štec.
Vnúčatá i starí rodičia za jedným stolom
Že láska k tradíciám sa dedí, o tom svedčí aj samotný klip, kde sa vo viacerých prípadoch objavia rodinné klany v troch generáciách. Rusínska speváčka Anka Poráčová si tak sadne za stôl so svojimi vnukmi Ľubkom a Adamom, či bard zemplínskeho folklóru Štefan Kocák aj so svojimi vnučkami Hankou a Katkou. I takýto obraz rodiny bol jedným zo zámerov zobrazenia, keďže prirodzene patrí k synonymom Vianoc.
„Nájdeme tu príslušníkov troch generácií. Od tých najmenších až po nositeľov tradícií. Všetci vzájomne tvoria jedno veľké folklórne teleso,“ zdôraznil Baláž.
Unikátnosť klipu je tak podčiarknutá nielen bohatstvom krojov, krásou nárečia, ale aj silou rodiny. O dokonalé zachytenie emócie sa postaral už viacerými spoluprácami overený Róbert Bošeľa.
Ukážkový príklad spoločenstva a jednoty
Aj vzhľadom na dobu, akú súčasne žijeme, má klip hlbokú výpovednú hodnotu. Spoločne si nažívať jeden vedľa druhého bez ohľadu na národnostnú príslušnosť či jazykové vybavenie.
Výrazným prvkom celého vizuálneho prevedenia je práve jednota a spoločenstvo. To sa stretáva na jednom mieste v chráme. A aj táto skutočnosť je pomyselným apelom, ktorým projekt naberá na svojej hodnote.
„Vrcholom skladby je spoločný zborový refrén, ktorý sa v tomto kontexte stáva nádhernou folklórnou výpoveďou, akýmsi symbolom nádeje tohtoročných Vianoc a viery v lepšiu budúcnosť,“ zaželal si Stano Baláž. Toto želanie ešte podčiarkne prostredie poslednej spoločnej scény, ktorá vznikla v kostolíku sv. Františka z Assisi, mimochodom, najstaršom drevenom kostole na Slovensku.
Daj Boh śčesce! zaznie v kolede viackrát a vždy rovnako intenzívne.
„Toto spojenie je posolstvom nádeje i dobrej zvesti folkloristov Prešovského kraja. Je tou z hĺbky vnútra vyvierajúcou úprimnou výpoveďou ľudí milujúcich folklór i dôkazom živej tradície, ktorá je ukrytá v každom z nás. Nech sme stále, nielen v čase vianočnom, unikátni vo svojej rôznorodosti a zároveň jednotní vo svojej tradícii,“ zavinšoval s úsmevom a vďačnosťou voči všetkým zapojeným folkloristom Stano Baláž.
ÚČINKOVALI
Ľudová hudba Stana Baláža
Stanislav Baláž
Jozef Franek
Štefan Mačejovský
Michal Germuška
Peter Germuška
Krasotky
Valéria Balážová
Slavomíra Knutová
Monika Balážová
FSk Raslavičan
Anton Kontura
Martin Kontura
Lukáš Knut
Ján Straka st.
Ján Straka ml.
Jozef Katrenič
Matej Sagan
Mário Kundrát
Filip Eliáš
Jakub Pribula
Diana Balážová
Anna Pribulová
Lucia Kmecová
Michaela Švabová
Šimon Švab
Martina Ťasková Kanošová
Viktor Ťasko
FSk Zamutovčan
Marek Višňovský
Štefan Višňovský
Slavomír Višňovský
Anna Višňovská
Magdaléna Višňovská
Simonka Višňovská
Samko Višňovský
Katka Višňovská
Monika Saganová
Milan Tiňo
Ján Tiňo
Anna Poráčová
Ľubomír Šebej ml.
Adam Šebej
Spevácka skupina Šafolka zo Smižian
Nina Šmelková
Nina Maniaková
Nina Bazárová
Zina Bazárová
Karolína Boková
Laura Novotná
Nikola Bondirová
Katarína Jartysová
Marcela Maniaková
Mária Mačošková
FS Magura z Kežmarku
Jaroslav Pavliga
Sylvia Pavligová
Matúš Lizák
Alžbeta Habiňáková
Melánia Chovaňáková
Laura Pavligová
Adam Veštúr
Renáta Bátorová
Filip Baffia
Patrik Mrkva
René Kovalčik
Zuzana Modlová
FSk Jána Lazoríka z Krivian
Anton Lazorík
Patrik Kancir
Vladimír Urda
Pavol Karabaš
Jozef Kuchár
Cecília Spodníková
Eva Jarčušková
Mária Girašková
Vieroslava Girašková
Milana Karabašová
Nikola Kancirová
Ján Pivovarník
Milan Timko
Filip Polaček
Irena Gernátová
Silvia Radačovská
Martina Novická
Labirsky beťare
Roland Guba
Peter Zjatik
Denis Zjatik
Rodina Kocáková z Vranova nad Topľou
Štefan Kocák
Peter Kocák
Hana Kocáková
Katarína Kocáková
Lenka Kocáková
ŽFSS Poľana z Jarabiny
Anna Derevjaníková
Daniela Derevjaníková
Anna Derevjaníková
Mária Kaňová
Monika Kormaníková
Anna Drenčková
Ľubomíra Dicová
Dominika Novotná
Jozef Hrušovský
Ladislav Kišeľák
Ľubomír Šimčík
MSS Šambriňci zo Šambrona
Milan Ščigulinský
Peter Ščigulinský
Štefan Ščigulinský
Ivan Rožek
Ján Bialko
Štefan Jarinčik
Pavol Hudák
Štefan Štec
Michal Smetanka
Video: Robo Bošeľa /Môlča records, Turová beats/
Zvuk: New Folk Studio, SB folk, sgmastering,
Námet, produkcia, zvuková a hudobná réžia: Stanislav Baláž
Dramaturgia, scénografia a odborná spolupráca: Monika Balážová
Autor hudobného spracovanie piesne: Jozef Hrušovský
Špeciálne poďakovanie:
Projekt je podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja
Košická arcidiecéza
Obec Hervartov
Anna Mackaničová, Miroslav Mackanič, rodina Haniseková a Hudáková
Ľubovniansky skanzen Stará Ľubovňa
Dalibor Mikulík, Dušan Janický,
Dom ľudových tradícií Zámutov
Štefan Višňovský, Anna Višňovská
Rodina Lizáková z Lendaku
Obec Krivany
Ján Šejirman, Anton Lazorík
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce