Prešov na domácej palubovke nedal Svidníku ani set

Niké extraliga mala počas víkendu na programe svoje 15. kolo a Šarišania privítali v derby Svidník.

Prešovskí volejbalisti v prvom tohtoročnom zápase doma zvíťazili. Prešovskí volejbalisti v prvom tohtoročnom zápase doma zvíťazili. (Zdroj: Viktor Zamborský)

PREŠOV. Prešovčania sa so Svidníkom stretli v tejto sezóne už po tretíkrát. V dvoch dueloch bodovali naplno v pomere 3:0 a aj v tomto zápase boli favoritom.
Zverenci Erika Digaňu prehrali v doterajšej sezóne len dvakrát, keď podľahli v druhom kole v Komárne 1:3 a v štrnástom kole nestačili na domácu Myjavu taktiež rovnakým výsledkom. Svidník okupoval pred zápasom štvrtú priečku so ziskom dvadsiatich bodov, keď zvíťazili z dvanástich duelov celkovo sedemkrát.
Slávia však v minulom kole podľahla v Komáre 0:3 a netajila sa tým, že v derby zápase si chce na svoje konto pripísať lepší výsledok.

VK Mirad UNIPO Prešov – Slávia Svidník 3:0 (15, 18, 18)
Rozhodovali:
Hoger a Porvazník

VK Mirad UNIPO Prešov: Porubský 6, Smolej 5, Lamanec 18, Ščerba 11, Mikovčík 6, Jendrejčák 11 (liberá T. Lampart a Suchanič, M. Sopko st. 2)
Slávia Svidník: R. Vitko, M. Sopko ml. 7, Marjov, Gulák 8, Šellong 3, Gula 11 (libero M. Vitko, Macko 6, Horňák, Magera, Skasko).

Štatistika zápasu:

Útoky – 40:31
Esá – 3:1
Bloky – 16: 3
Chyby súpera – 16:16

Derby začali Prešovčania parádne a v úvode prvého setu získali vedenie 8:3. Dobrou hrou na sieti svoj náskok neustále zveľaďovali a set bez problémov dotiahli do víťazného konca. Bodku za úvodným dejstvom dal úspešným útokom Mikovčik a stanovil tak stav na konečných 25:15. Vstup do druhého setu bol vyrovnaný. Slávia držala s domácimi krok len do stavu 10:10, neskôr sa v ňom presadili zverenci trénera Erika Digaňu, dominovali razantnou hrou a boli úspešní na blokoch. Napokon druhý set zvládli o sedem bodov v pomere 25:18.

Tretí set začali lepšie hostia zo Svidníka 0:2, 1:3, 2:5 a 4:7. Neskôr Lamanec útokom a blokom znížil na 6:7, no hostia hrali disciplinovane a držali s domácimi krok. Gula síce dostal Sláviu opäť do dvojbodového vedenia, no Ščerba a dvakrát Jendrejčák otáčali na 9:8. Herne dobrý set pokračoval a Gulák vyrovnával na 10:10, ale Prešov si postupne vypracovával náskok, na ktorý Slávia nevedela reagovať 20:15 a 22:18. Posledné slovo mali v zápase dvakrát Lamanec a Sopko, a tak hráči z metropoly Šariša vyhrali tretí set 25:18. Prešovčania ukázali dobrú formu a dosiahli presvedčivú výhru. Darilo sa im na blokoch (16 blokov), podali kompaktný a koncentrovaný výkon. Najviac bodov v prešovskom tíme získal Lamanec – 18, v družstve Svidníka Gula – 11.

Hlasy po zápase:

Erik Digaňa – tréner Prešova: „V prvom rade sme sa pripravovali nielen na zápas so Svidníkom, ale aj na sobotňajší v Komárne. S Komárnom si to chceme v boji o prvé miesto poriadne rozdať. Som rád, že sme výborne blokovali, pochválim Lamanca, ktorý urobil na bloku výrazný progres a tiež nahrávača Porubského, ktorý hral tiež výborne. Pochvalu si však zaslúžia všetci. Aj keď to bolo derby, veril som, že dosiahneme presvedčivé víťazstvo. Svidník svoj káder omladil, takže tí chlapci potrebujú na získanie skúseností nejaký čas. My sme podali disciplinovaný výkon, darili sa nám tie herné činnosti, v ktorých sme potrebovali byť úspešní.“

Rastislav Paňko – tréner Svidníka: „Zápas nám vôbec nevyšiel, domáci nás prevýšili v blokoch, nešlo nám to v útoku. Naším najväčším problémom bolo zložiť súperovi loptu. Musíme na tom pracovať a pripraviť sa na ďalšie zápasy. Derby nám ukázalo, kde robíme chyby a kde nás tlačí topánka.“