KAMENICA. To, že okolie Šariša je doslova posiate hradmi, netreba našincom zvlášť zdôrazňovať.
Pýšiť sa hradmi rôznych podôb i historických súvislostí sa môžu v rôznych kútoch regiónu.
Jednou zo zastávok po ceste z Prešova do Starej Ľubovne je obec Kamenica. Práve nad ňou sa kedysi týčil mohutný hrad Kamenica.
Dnes z neho ostali len obvodové múry, ale aj tie dávajú tušiť, že šlo o hrad, ktorý bol v minulosti podstatným na mape hradov.
Obnovili časť hradného múru
Napriek tomu, že v januári minulého roka visel nad opravami hradov veľký otáznik, lebo na stole bola otázka dotovania projektov zo strany štátu, k najhoršiemu nakoniec nedošlo.
Aj keď prostriedky boli čiastočne oklieštené, pracovníci na hrady vyšli. Rovnako to bolo aj na Kamenickom hrade. A výsledky ich práce sú už poznateľné.
„Pôvodne sme predpokladali, že je to bašta, no následne sme zistili, že je to iba obvodový múr hradu Kamenica. Teraz sa nám ho podarilo obnoviť do pamiatkarmi dovolenej výšky,“ vysvetlil Milan Gladiš, duša Kamenického hradu a predseda Združenia Kamenná veža, ukazujúc na výsledky ich práce za rok 2021.
Kým bašta je uzatvorený priestor, pri obvodovom hradnom murive je to, laicky povedané, plot hradu.
Pri oprave dbajú, prirodzene, aj na jednu podstatnú vec. Aby bol výsledný efekt čo najprirodzenejší.
„Aby to nebolo ako podľa pravítka, ale aby to vyzeralo, akoby to bolo včera búrané,“ vysvetlil Gladiš.
Je na takúto opravu stanovená nejaká špeciálna technika?
„Ide o jednoduchý spôsob. Murári, ktorí sa dnes učia, postupujú tým istým spôsobom ako my, nie je to nič zvláštne. Používa sa piesok a vápno. A tiež je to nová prímes, ktorou zalievame tie konce muriva, a tak nám dlhšie vydržia, ale inak sú to piesok a vápno, základné suroviny,“ vysvetlil Gladiš.
Návštevníci chcú ísť ešte vyššie. A riskujú
Výška opravy muriva je stanovená.