VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Medzi Rómov zavítal počas svojho prvého tohtoročného výjazdu do regiónov premiér Eduard Heger (OĽaNO).
Zameral sa pritom primárne na otázku v oblasti rozvoja marginalizovaných rómskych komunít. Cesta tak smerovala na východné Slovensko, kde navštívil Základnú školu vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok.
Práve tu sa prevažná väčšina detí z rómskej komunity vzdeláva. A práve cestu vzdelávania premiér vidí ako jedinú schodnú cestu pre ich implementáciu do života.
„Ak chceme dosiahnuť ešte výraznejší pokrok v riešení rómskej otázky, práve vzdelanie a inklúzia sú cestou,“ skonštatoval Eduard Heger.
Podľa premiéra sú diskvalifikovaní od začiatku
Základnú školu vo Veľkej Lomnici v súčasnosti navštevuje a vzdeláva sa tam 844 žiakov. Z tohto čísla až 90 percent tvoria rómski študenti.

V rámci návštevy sa premiér stretol rovnako s deťmi a takisto aj s ich pedagógmi.
Tí sa venujú výučbe žiakov, ktorí v mnohých prípadoch vyrastajú v chudobe. A to je pre nich podľa premiérových slov od samotného začiatku forma diskvalifikácie.
Čo potrebujeme? Vôľu
Zamerať sa na rozvoj rómskych komunít nie je podľa Hegera problém aj vzhľadom na to, že programové vyhlásenie vlády v rámci plánu obnovy to vo svojom programe má.
„Zdroje sú. Čo potrebujeme, je pomoc motivovaných a odhodlaných ľudí, ktorí nám pomôžu,“ zdôraznil Heger.
Apeluje pritom na rovnocennosť v rámci prístupu k tým najzraniteľnejším.
„Prosím, majme na pamäti, že aj rómske deti sú naša budúcnosť, a aký prístup k nim zvolíme, takú im dáme šancu na slušný a dôstojný život. Je to obrovská úloha. Preto hovorím, že Slovensko potrebuje reformné a zodpovedné vlády na niekoľko volebných období,“ uviedol premiér.
Omama je jedna z ciest pomoci
Ako výborný nápad pomoci tým najmenším vidí Heger aj projekt Omama.
„Omamy sú ženy, ktoré pochádzajú zo znevýhodneného prostredia a pomáhajú ostatným rómskym rodinám rozvíjať u detí v predškolskom veku motoriku, kreativitu, ale aj komunikáciu a pozornosť,“ skonštatoval.
ZŠ vo Veľkej Lomnici má pritom stále zvyšujúci sa počet žiakov. Počet tried i žiakov je jeden z najväčších v Kežmarskom okrese. Aj to je dôvodom, že je tu fungovanie v dvojzmennej prevádzke.
„Slovensko dostáva finančné prostriedky z Európskej únie a aj vďaka plánu obnovy chceme pomôcť konkrétnym komunitám, ale aj školám, ktorých kapacity nepostačujú, aby mohli aj naďalej vzdelávať deti,“ konštatoval predseda vlády.
Okrem školy sa zastavil i na návšteve komunitného centra v Spišskej Teplici.