PREŠOV. Po októbrovom výjazde do teplých vôd Červeného mora v Egyptskom Dahabe viedli kroky potápačov z metropoly Šariša pod hladinu v domácich studených vodách. Na konci roka 2021 dokonca nechýbal ani silvestrovský ponor na obľúbenej lokalite Ružín.
Ponor skomplikovali silné mrazy
Ponor v ľadovej vode chceli zopakovať aj v úvode nového roka, no na ich domácej lokalite bola súvislá vrstva ľadu, a keďže s tým nepočítali, neboli na to pripravení.
„Potápanie pod ľadom má svoje špecifiká, preto sme neriskovali. V zime sa potápame na lokalitách, kde zvykne byť čistá voda,“ prezradil šéf potápačov ŠKP Prešov a inštruktor v jednej osobe Marek Kanaš, ktorý tiež podotkol, že vodná nádrž Ružín je z hľadiska viditeľnosti top lokalitou na východe. „Zvykneme chodiť aj na Domašu, ale tam je voda často zakalená,“ doplnil Kanaš.
Nemohli na Ružín, išli preskúmať Hornád
Keďže zimné počasie poriadne pritvrdilo a potápači sa na Ružíne nemohli ponoriť, rozhodli sa preskúmať Hornád. Čo sa im koniec-koncov aj oplatilo. Odmenou bola pekná scenéria dna aj rodinka sumcov, na ktorú natrafili. Na druhej strane zostali prekvapení množstvom uhynutých rýb, väčšinou to boli mreny a podustvy. Ako potvrdilo zopár rybárov, uhynuté ryby sú výsledkom kormoránov, ktoré na našich vodných tokoch robia značné škody, keď lovia aj ryby, ktoré neskonzumujú.
„Počas troch januárových ponorov na Hornáde medzi Veľkou a Malou Lodinou sme vždy natrafili na húf sumcov pozostávajúci zo 7 – 8 jedincov. Medzi nimi bol jeden tak do dvoch metrov, ostatné mali vyše metra. Boli pekne v zimovisku medzi kameňmi,“ priblížil Kanaš. Podľa jeho slov bolo nezvyčajným zážitkom v mrazivých dňoch aj to, že po vynorení už po pár metroch na brehu mali na suchých oblekoch, plutvách či dýchacej automatike tenkú ľadovú vrstvu.
Autor: Viktor Zamborský