PREŠOV. Novinku v rámci mobilného testovania začali vo štvrtok 10. februára v metropole Šariša.
Zisťovanie pozitivity na covid už okrem PCR testov bude možné i skrz testovanie kloktaním.
Citlivosť bude pritom na rovnakej úrovni. Skráti sa však vyhodnotenie výsledku. Na východnom Slovensku ide o prvé testovanie takéhoto druhu.
Výsledok za pár hodín
Výber Prešova nebol náhodný. Ako informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie PSK, „krajská samospráva vybrala Prešov pre umiestnenie špeciálneho mobilného odberového miesta (MOM) aj z dôvodu, že v krajskom meste nie je aktuálne štátne laboratórium pre vykonávanie PCR testov“.
„V prvom rade nás teší, že ministerstvo zdravotníctva si vybralo Prešovský samosprávny kraj, konkrétne priestory tu pred budovou Úradu PSK, kde môžeme realizovať LAMP testovanie. Ide o jednoduchšie, rýchlejšie a pre mnohých ľudí aj príjemnejšie testovanie ako výter z nosa či hrdla, keďže ide o kloktací test. Výhodou je, že celý proces tohto testovania, od registrácie až po výsledok, prebieha tu na jednom mieste.
Ľudia, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou alebo sa cítia chorí, tak majú výsledok do niekoľkých hodín a nie do niekoľkých dní, ako je tomu dnes. Som veľmi rád, že v čase vrcholiaceho omikronu môžeme takýmto spôsobom pomôcť s dostupnosťou testovania a jeho zrýchlením,“ skonštatoval predseda PSK Milan Majerský.
Pokiaľ ide o dostupnosť, najbližšie laboratórium je až v Poprade. Jeho kapacita je na úrovni maximálne 600 vyhodnotených testov denne, a to takmer pre celý kraj.
Pri mobilnom odberovom mieste (MOM) na LAMP testy je kapacita takmer tisíc ľudí.
„MOM na LAMP testy vie denne otestovať takmer tisíc ľudí. Pozostáva z troch vozidiel, v ktorých môže pracovať 6-7 ľudí/tím,“ informovala Heilová.
Testovanie zatiaľ na týždeň
Pri uvádzaní novinky bol prítomný aj vedec Pavol Čekan, ktorý vysvetlil systém tohto testovania.
„Proces takého testovania začína tak, že pacient sa zaregistruje na portáli koronagov.sk. Následne príde na toto miesto, kde sa urobí kloktací odber. V prvom aute je registrácia, v ďalšej dodávke sa robí inaktivácia vzorky a v ďalšom prívese sa vykonáva samotný LAMP test. Na základe toho potom pacient dostane SMS správu s negatívnym alebo pozitívnym výsledkom,“ vysvetlil vedec Pavol Čekan.
Ako zdôraznil, „ide o veľmi jedinečný projekt, ktorý nemá obdobu podľa mojich informácií ani v strednej Európe“.
Podľa Čekana takéto testovanie odskúšali a zrealizovali aj napríklad na predolympijskej kvalifikácii slovenských hokejistov, Majstrovstvách Európy v hádzanej či Festivale Pohoda.
Pred Úradom PSK budú aktuálne testovať od 8.30 do 17.00 hod. s tým, že zatiaľ je LAMP testovanie predbežne dohodnuté do 18. februára.
Následné testovanie bude závislé od priebehu omikronu aj od záujmu ľudí.