PREŠOV. „Viac ako vzdelanie“. Bilbord na Ulici 17. novembra žiari jasnými farbami, okolo neho prechádzajú desiatky študentov so zelenými stužkami na bundách.
Výstižná reklama pre Prešovskú univerzitu v Prešove.
Presvedčiť sa o pravdivosti tohto tvrdenia sa idú práve teraz, na vlastnej koži. Už môžu, po ročnej pauze Dňa otvorených dverí vo forme osobnej návštevy sa im teraz dvere, za dodržiavania všetkých protipandemických opatrení, otvárajú dokorán.
Jubilejný 10. ročník podujatia prišlo pomyselne osláviť početné množstvo stredoškolských záujemcov.
Spŕška informácií. Kto zaujme viac?
Príjemné jarné počasie zaplnilo celý vynovený vysokoškolský areál. Hostia zo stredných škôl postávajú, debatujú, kým tí ich starší kolegovia z prostredia univerzity robia svojej alma mater to najlepšie promo. Každý tej svojej fakulte, svojmu inštitútu, odboru.
Pred vstupom do budovy univerzity aj v samotnom vestibule sa to len tak hemží študentmi ponúkajúcimi letákmi či navigáciu na jednotlivé stanovištia so všetkým, čo si pripravili na prezentáciu.
Sprievodný program v podobe divadla tunajších študentov či hudobných čísel v réžii jednotlivých fakúlt je prvým bodom, pri ktorom sa návštevníci pristavujú.
Celé prízemia na všetky strany lemujú stánky s prezentáciou každej fakulty osobitne. Vysvetľujú pedagógovia, motivujú vlastným svedectvom študenti.
„Ani neviem, kde sa skôr pristaviť,“ smejú sa dve dievčatá, ktoré si zobrali z ďalších rúk ďalší leták.
„Asi pri odbore, ktorý vás láka. Viete, ktorý to je?“ prihovárame sa.
S nemiznúcim úsmevom sa na seba pozrú. „No ja by som asi chcela manažment,“ kývne plecami jedna z nich, ktorá sa predstaví neskôr ako Daniela.
Jej „parťáčka“ Lívia to vraj vidí asi najskôr na štúdium jazykov, uvažuje nad angličtinou aj nemčinou. „Ale uvidíme, kto ma upúta viac,“ konštatuje.
Čo fakulta, to iný duch a iná ponuka
Päť hodín si pre záujemcov o štúdium vyčlenili na jubilejný ročník predstavovania prešovskej univerzitnej palety toho, čo je „viac ako vzdelanie“.
Nielen vedomosti, ale aj duch a atmosféra. Osem fakúlt a celouniverzitných pracovísk ukazuje svoju ponuku rozmanitými spôsobmi. Každá fakulta na jeden stolík pomyselne preniesla svojho ducha a to príznačné, čo svojim potenciálnym študentom vie a chce priniesť.
A to, čo neuchopila ponuka pri pomyselnom stánku, predstavili počas modelových hodín, worskhopov, diskusií, vzorových prednášok.
Nahliadnuť sme mohli do laboratórií, ale pozrieť si napríklad aj ukážky záchranárskych činností, či tiež písanie ikon alebo praktickú ukážku drevorezby.
Maturanti preverili ponuku zo všetkých strán
„Poďte si to vyskúšať, poďte študovať medzi nás,“ pozývali pri jednom zo stanoviští, ukazujúc praktické ukážky odboru. Podobné apely sa ozývali z viacerých strán.
Živá a akčná atmosféra medzi mladými dávala nielen tušiť, ale aj priamo na vlastné oči ukázala, že univerzita si žije svojím skutočným duchom plným mladíckeho nadšenia.
Zisťovali sme, či potenciálni adepti tejto vzdelávacej inštitúcie majú záujem o výklad, ktorý bol pre nich pripravený.
„Je to asi individuálne. Niektorí prišli s ozajstným záujmom, ďalší to berú ako výlet, iní prišli, lebo prišiel niekto z partie, a potom sú takí, ktorí si zbierajú informácie pri každom stole a chcú si nechať rozhodnutie na neskôr, na doma. Každý tu je asi s iným zámerom,“ zamýšľa sa jedna zo študentiek, ktorá má na starosti stolík s jazykovo zameranými odbormi.
A tieto tézy nám aj oslovení študenti potvrdili.
„Končím práve zdravotku a určite by som chcela týmto smerom pokračovať aj ďalej na výške. Láka ma ošetrovateľstvo, ale rada si pozriem ponuku, ktovie, možno niečo osloví aj viac,“ prezradila Lenka z Bardejova.
Chlapci Michal s Jurajom prišli od Humenného po tom, čo zachytili oznam na sociálnych sieťach. A hoci skôr ich to ťahá v štúdiu viac na západ, vraj nemohli obísť ani Prešov, lebo „minimálne to tu obmrkneme. Sľúbili viac ako vzdelanie, tak to overujeme. Je tu toho dosť, dievčatá milé, motivácia by bola“, zhodli sa so smiechom.
Motivácie pre rozširovanie svojho vzdelania môžu byť zjavne skutočne rozmanitého druhu.
Ďalšia oslovená, Mária, zas postála pri stánku Fakulty manažmentu.
„Cestovný ruch, ľudské zdroje, to je smer, ktorým ma to láka. A musím povedať, že z viacerých otázok, ktoré som mala pripravené, som pri odpovediach bola veľmi milo prekvapená. Bola som rozhodnutá, že si sem podám prihlášku a teraz sa mi toto rozhodnutie len potvrdilo,“ priznala hnedovlasá slečna so zelenou stužkou na kabáte.
Rektor: Prekladali sme. A oplatilo sa
Kým minulý rok bolo v takom čase na chodbách absolútne mŕtvo, teraz akoby to všetko ešte násobne dobiehali.
Organizácii podujatia takýchto rozmerov praje aj aktuálna situácia.
„Minulý rok sme deň otvorených dverí nemali. Rozhodli sme sa ho preto teraz posunúť až na taký dátum, keď sa už dalo predpokladať, že budú v platnosti len minimálne protipandemické opatrenia. A táto kalkulácia, ako sa dnes ukázalo, nám vyšla,“ tešil sa pri pohľade okolo seba rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya.
Aj v čase nášho stretnutia s ním, krátko po desiatej hodine, boli chodby preplnené.
„Som veľmi rád, že po ročnej vynútenej pandemickej prestávke k nám opäť zavítalo také množstvo študentov.“
A aké tri dôvody by ako človek, ktorý stojí na čele tejto najväčšej vzdelávacej inštitúcie v regióne, uviedol ako motiváciu získavať vzdelávanie práve tu?
„U nás je najlepšie,“ bez váhania s úsmevom reaguje.
„Prešov je nádherné mesto, sú tu pre študentov rôzne možnosti. Rovnako, ako ma už presviedčali študenti z viacerých fakúlt, na univerzite sú veľmi dobré vzťahy a na fakultách vládne priateľská rodinná atmosféra.
Je tu tých dôvodov viacero a do úvahy treba brať aj to, že východ Slovenska je nepochybne najkrajšia časť našej krajiny,“ dodal rektor Peter Kónya.
Nielen dostať sa, ale aj vytrvať
A to, že je to nielen najkrajšia časť, ale sú tu aj najtalentovanejší ľudia, dosvedčilo v sprievodnom programe viacero telies, ktoré pri univerzite pôsobí.
Svoje kvality predstavili a do radov lákali v sprievodnom programe Vysokoškolský folklórny súbor Torysa, Študentské divadlo, Zbor Pravoslávnej bohosloveckej fakulty, ale tiež aj študenti Fakulty športu s ich zostavou karate kata a ukážkou bojových umení.
A ako zaznelo v dave pri rozhovore trojice mladíkov, „dostať sa tu by sa ešte možno i dalo, len ešte to i potom dobojovať“.
Nuž, aj to je troj- či päťročná výzva s poditulom „viac ako vzdelanie“.