Aké typy cukrovky poznáme?

Diabetes mellitus alebo cukrovka je chronické metabolické ochorenie spôsobené poruchou spracovania cukru v tele.

Vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje mnohé tkanivá, čo vedie časom k vzniku chronických komplikácii cukrovky a závažným zdravotným problémom. O cukrovke hovoríme vtedy, ak hodnota cukru nalačno v krvi presiahne 7 mmol/l alebo hodnota cukru v krvi po jedle je nad 11 mmol/l.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznáme viacero typov cukrovky. Najčastejšie sa v populácii vyskytuje cukrovka 2. typu. Trpí ňou každý 15. človek na Slovensku. Cukrovka 2. typu je spôsobená hlavne inzulínovou rezistenciou v kombinácii s relatívnym nedostatkom inzulínu. Pri cukrovke 2. typu zohráva úlohu aj znížená funkcia hormónov tvoriacich sa v čreve a žalúdku. Cukrovka 2. typu sa často spája s obezitou a sedavým spôsobom života. Veľmi často sa vyskytuje u pokrvných príbuzných. Vzniká väčšinou v dospelosti, ale v súčasnosti sa nevyhýba ani detskej populácii. Príznaky po vzniku cukrovky sú nevýrazné, často sa zistí cukrovka až po niekoľkých rokoch trvania choroby. Preto je dôležité pravidelne realizovať preventívne prehliadky u svojho praktického lekára, súčasťou ktorých je aj vyšetrenie hladiny cukru v krvi nalačno, čo vedie k včasnej diagnostike cukrovky. Ak sa objaví pri cukrovke 2. typu nadmerný smäd, časté nutkanie na močenie s nadmerným množstvom moču, chudnutie, kvasinkové infekcie, tak sa zväčša jedná o dlhšie trvajúcu neliečenú cukrovku. Základom liečby cukrovky 2. typu je úprava stravovania a zvýšenie pohybovej aktivity, čo by malo viesť k optimalizácii telesnej hmotnosti. Ak nepostačujú v liečbe cukrovky 2. typu diétno-režimové opatrenia, tak sa pridávajú do liečby aj lieky a inzulín.

Druhým najčastejším typom cukrovky je cukrovka 1. typu. Tvorí cca 7,6% zo všetkých druhov cukrovky. Pri cukrovke 1. typu telo tvorí protilátky proti bunkám produkujúcim inzulín a dochádza tak k zničeniu buniek produkujúcich inzulín s následným rozvojom hyperglykémie. Cukrovka 1. typu vzniká najčastejšie v detstve a u mladých ľudí, ale môže sa vyskytnúť aj vo vyššom veku. Rozvoj príznakov pri cukrovke 1. typu je rýchly: prejavuje sa slabosťou, veľkým smädom, častým a nadmerným močením, chudnutím. U ľudí vo vyššom veku je rozvoj cukrovky 1. typu pomalší. Základom liečby pri cukrovke 1. typu je inzulín, ktorý je možné podávať pomocou viacerých podkožných injekcií denne alebo pomocou inzulínovej pumpy. Dôležitou súčasťou liečby je pravidelné monitorovanie hodnôt cukru, počítanie množstva skonzumovaných cukrov a ich správne pokrytie inzulínom.

Ďalším typom cukrovky je gestačná alebo tiež tehotenská cukrovka. Je to cukrovka zistená prvýkrát počas tehotenstva. Gestačnou cukrovkou trpí asi 5% tehotných žien. Príčinou cukrovky sú hormóny, ktoré sa tvoria počas tehotenstva. Zvyčajne si vystačíme pri liečbe tehotenskej cukrovky diétou a pohybovou aktivitou. V ojedinelých prípadoch je potrebná liečba inzulínom. Ženy, ktoré mali počas tehotenstva cukrovku, majú 20-30% šancu, že sa u nich v budúcnosti vyskytne cukrovka 2. typu.

Poslednú skupinu tvoria iné typy cukrovky. Vyskytujú sa zriedkavo. Patrí sem cukrovka vznikajúca v dôsledku užívania niektorých liekov, napr. kortikoidov, cukrovka vznikajúca po poškodení podžalúdkovej žľazy napr. po pankreatitíde alebo pri nádorových ochoreniach pankreasu, cukrovka pri ochoreniach žliaz s vnútornou sekréciou ako napr. Cushingova choroba. Zaraďujeme sem aj geneticky podmienenú cukrovku, ktorá sa vyskytuje v mladosti a dedí sa vo viacerých generáciách po sebe. Dá sa potvrdiť genetickým vyšetrením krvi.

MUDr. Kamila Babjaková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 495
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 257
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 850
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 887
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 484
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 178
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 961
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Za dvojizbové byty vo veľkých mestách kúpite domy v okolí.


Podcast S batohom cez hory opäť súťaží v ankete Orange Podcast roka.


Obsahuje jednu z najnebezpečnejších chemických zlúčenín.


SITA

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu