PREŠOV. Je aprílový večer a cestou po chodníku popri Toryse sa v priebehu polhodiny preženú dva veľké potkany.
Po sociálnych sieťach koluje video prešovského poslanca, ktorý ich zachytil ešte za vidna pri kontajneroch. Odpadová problematika je pritom stále na stole radnice medzi tými, ktoré majú byť prioritou.
Avšak, hľadajú sa cesty, ktorými sa majú mesto aj jeho občania vybrať. A to i vo vzájomnej komunikácii a spolupráci.
“Prvá fáza celoplošnej deratizácie verejných priestranstiev v meste Prešov prebieha v 15. kalendárnom týždni tohto roka podľa harmonogramu zmluvnej spoločnosti mesta.
„
Štartujeme na jeseň
V rámci riešenia odpadovej otázky sa prešovskí poslanci rozhodovali o tom, ako ďalej postupovať v odpadovej reforme. Riešenie ale ostalo otvorené.
Isté je len to, že aktuálnym je zber kuchynského odpadu. Podľa posledných informácií zo strany mesta sa má stať zavedenie zberu kuchynského odpadu realitou o polroka. S tým, že má ísť o prioritu, čo do akútnosti aj do prípravy.
„Pre mesto Prešov je aktuálne prioritou príprava na zavedenie zberu kuchynského odpadu, ktoré zvažujeme odštartovať pilotným projektom na jeseň 2022 v mestskej časti Solivar, sídlisko Šváby,“ potvrdil hovorca mesta Vladimír Tomek.
Následne by sa to malo rozšíriť na celé mesto.
„Od 1. 1. 2023 bude zavedený zber kuchynského odpadu na celom území mesta, a to vrátane sídlisk ako aj lokalít s rodinnými domami,“ doplnil Tomek.

Stojiská a ich uzamykanie je diskutabilné
V rámci diskusie o tom, aby mali mať Prešovčania pri odpadoch a ich zhromažďovaní i triedení k dispozícii uzamykateľné stojiská, sa došlo k bodu, žeby to malo ostať na pleciach obyvateľov.