PREŠOV. Krásne okrúhle jubileum si tento rok pripomínajú prešovskí turisti. Tunajší Klub prešovských turistov sa môže pochváliť 40 rokmi plodnej činnosti.
Prierez tohto obdobia ponúkli v podobe výstavy, ktorá je momentálne inštalovaná v Krajskom múzeu v Prešove.
Dielo obetavej turistiky Jirky
40 rokov činnosti Klubu prešovských turistov. Takto pomenovali výstavu, ktorá bude pre návštevníkov k dispozícii do 12. júna.
Formálnu stránku si zobrala pod patronát Jirka Mikušová spolu s ďalšími dobrovoľníkmi z klubu, ale aj inými profesionálnymi umelcami. Práve Jirka bola dlhoročnou predsedníčkou klubu. Momentálne na jeho čele stojí Alena Bodnárová.
Aj vďaka súčasnému i predošlému vedeniu sa môže prešovský klub pochváliť v rámci Slovenska jedným z najbohatších ročných turistických programov.
Napríklad rok 2019, ktorý ešte nebol poznačený covidovou dobou, priniesol celkovo až 91 turistických podujatí. Z nich bolo 19 viac ako jednodňových. Pri príprave výstavy lovili aj po fotografiách, ktoré sa „stratili“, spoločne obnovovali spomienky i získavali artefakty, ktoré sú momentálne vystavované.
„Iste za to patrí úprimná vďaka a uznanie celému kolektívu, ktorý vytvoril toto nádherné dielo. Lenže zvlášť Jirke, ktorá venovala tomu dlhú dobu denne aj viac ako 8 hodín práce ako dobrovoľná ´pracovníčka´ klubu,“ prezradil jeden z aktívnych členov klubu Pavel Prokopovič.
Ako zrkadlo spolužitia a vzťahov
V rámci výstavy sa viac ako štatistike venovali tomu, čím pre každého z turistov táto záľuba je.
Koncipovali ju ako výstavu o turistike, ale v neposlednom rade spolužití i súžití človeka s prírodou a obdivu jej krás. A takisto aj o samotných vzťahoch a priateľstvách, ktoré počas týchto túr vznikali.
Zachytávajú to panely ako Pešia turistika, Lyžiarska turistika, Vodná turistika, ale aj Rodinná turistika, Za turistikou a poznaním, Turistika TOM prvosienka, Aktivita pre radosť detí.
Je tu prezentovaný pohľad turistu na krásu slovenskej prírody na paneloch pod názvami Kvety pre radosť, Zvieratá v prírode, Čo dokáže príroda. Popularizuje sa aj Prešov ako mesto a jeho okolie panelmi Poznaj svoje mesto Prešov, Stráže za humnami Prešova, Hrady v našej blízkosti, Tajomné skalné útvary.
Prierez výletov i poza hranice
Zašli však aj za hranice nášho Slovenska.
„Kde až sme v rámci klubu boli, o tom hovoria fotografie z 25 krajín na viacerých paneloch, ako Santiago de Compostela, Slovinsko – Julské Alpy, Medzné body Európy, Najjužnejší morský bod Európy. Na jednotlivých paneloch objavíme vzácnosti, ako napr. na paneli Bogandža klub, v ktorom najstarší turista (aj v klube KST PT) je 101-ročný Janko Slávik. Tam aj na iných paneloch nám nič iné neostane, ako obdivovať expedície našich veteránov spred rokov – Kaukaz, Dolomity, Taurus, Olymp, Breithorn, Pyreneje atď,“ vymenoval Pavel Prokopovič.
Z jednej túry v Himalájach sa na výstave objavila aj kompletná výbava (oblečenie, výstroj, výzbroj). Popri turistoch nahliadli i do aktivít cykloturistov, horolezcov či vodákov.
Štatistická časť prezradí viac o výsledkoch klubu, dosiahnutých výkonoch, medailách, plaketách i rôznych odznakoch, ktoré svedčia o dosiahnutých výsledkoch v turistike.
A aká by to bola výstava bez kroniky klubu, ktorú tvorili jeho členovia, rovnako aj knihy a články z pera spomínaných autorov z radov milovníkov turistiky.
Fotografie i pútavé artefakty
Samotné fotografie umocňujú predmety, ktoré sa s históriou klubu spájajú. Sú medzi nimi lyže, korčule na kľúčik, ale aj celtové stany, turistické drevené známky, ale tiež samorasty, briezky, lišajníky, bodliaky.
A čo odkazujú turisti všetkým svojim spolupútníkom, ale aj „neturistom“?
„Choďte do prírody, tam aj ľudia sú iní, nielen vzduch.“
Zaznelo počas vernisáže
„Som celoživotný turista, ktorý s Jirkou absolvoval stovky turistických akcií, ktoré Jirka organizovala. Táto výstava je v určitom zmysle životným dielom pani Jirky Mikušovej. Nielen v tom zmysle, že formálne zorganizovala túto nádhernú výstavu s celým kolektívom, ktorému patrí za to vďaka. Táto výstava je po obsahovej stránke výsledkom jej 40 – 60-ročnej aktívnej činnosti ako predsedníčky KST PT či všeobecne turistky a hlavne ako najaktívnejšej organizátorky a priamej účastníčky turistických akcií, ktoré sú tu dnes prezentované fotodokumentami a inými materiálmi. Za roky pracovala pre nás turistov denne, akoby bola neplatenou zamestnankyňou klubu, organizátorkou aj priamou účastníčkou turistických akcií v náš prospech. Nechcem znižovať význam slov „vďaka“, „ďakujeme“. Lenže ďakujeme aj za uvoľnené miesto v trolejbuse. Ako poďakovať za túto mnohoročnú prácu Jirke? Asi takto: Ak dnes začne pre nás v klube KST PT alebo v Prešove vôbec niekto tak obetavo pracovať, ako to robila Jirka, tak až po 40 rokoch budeme môcť povedať: Pracoval si pre nás tak, ako pre nás pracovala Jirka Mikušová. Na záver: vrele vám odporúčame návštevu tejto výstavy. Pri návšteve so školákmi alebo rodín s deťmi iste tam strávite možno aj niekoľko hodín. V príjemnom prostredí so zaujímavými informáciami a poučením pre deti a možno aj dospelých.“