PREŠOV. Čo také ide hlavou žiakom na základnej škole? Akými vynálezmi by odľahčili život sebe i svojmu okoliu?
To bola výzva, ktorej sa bez váhania chopili na viacerých školách Prešovského i Košického kraja.
Fantázia pritom nebola nijako obmedzovaná a výkresy pomohli nahliadnuť do predstáv malých mysliteľov. A na svete sú dnes štyri vtipné a originálne vynálezy, na ktorých sa podieľali žiaci i študenti od základných cez stredné až po vysoké školy.

Hodnotiteľmi sú tí, ktorí nápad vymysleli
Ideou projektu bolo prepojenie detí zo základných škôl so študentmi zo stredných škôl a vysokých škôl. Počas jedného školského roka spolupracovali na jednom spoločnom projekte, ktorým je vysnívaný vynález. Úlohou detí bolo tento vynález vymyslieť, nakresliť, odprezentovať kresbu a vybrať zo všetkých nápadov to riešenie, ktoré je podľa nich najzaujímavejšie a chceli by ho vidieť zrealizované.
„Úlohou vysokoškolákov, ktorí študujú technické odbory alebo dizajn, je vymyslieť, ako sa dá tento uletený detský nápad pretaviť do niečoho zhmotniteľného, zrealizovateľného, na čo bude dosť financií a času. Úlohou stredoškolákov je vyrobiť reálny funkčný prototyp, ktorý musí byť v skutočnej veľkosti. Dôležitá je spolupráca v jednotlivých stupňoch, v tom, ako spolupracujú ako tím. Musia sa naučiť medzi sebou komunikovať, zistiť aj tú úroveň odborného jazyka, ktorým môžu rozprávať medzi sebou, vedieť si obhájiť nápady a dať spätnú väzbu na tie, ktoré priniesol niekto iný. Taktiež i hľadať to, v čom je kto z nich dobrý a využiť to v prospech projektu,“ opísala Žofia Teplická, koordinátorka programu MyMachine Slovakia.
Ako zdôraznila, výsledky nehodnotia známkou, ale hodnotiteľmi sú samotné deti, ktoré ten nápad vymysleli.
Žiaden nápad nebol uletený, každý bolo možné zrealizovať
Zapájať sa do tohto pútavého projektu je pre Spojenú školu Ľ. Podjavorinskej v Prešove už doslova tradíciou. A obľúbenou.
„Od roku 2016 sa pridávame nepretržite a za celé tie roky sme ani jeden rok nemali problém, že by sme museli robiť nábor. Žiaci sa už sami zaujímajú o projekt, pričom na nich pracujú primárne študenti v rámci duálneho vzdelávania,“ vysvetlil Ján Holub, riaditeľ Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej.