PREŠOV. Odišiel zo svojho postu predčasne. Počas uplynulých dní prekvapil informácia o tom, že gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ požiadal pápeža Františka o uvoľnenie z postu.
A to i napriek veku 68 rokov a faktu, že kánonický vek odchodu z jeho postu je 75 rokov. Pozreli sme sa na 19 vecí, ktoré po 19 rokoch jeho pôsobenia na poste stihol či po ňom ostávajú.
1. Služba arcibiskupa a metropolitu
Významným dňom v histórii gréckokatolíckej cirkvi bol 30. január 2008. Vtedy Svätý Otec Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove.
Jej prvým prešovským arcibiskupom a metropolitom sa stal dovtedajší prešovský eparchiálny biskup Ján Babjak SJ. Slávnostná intronizácia sa uskutočnila 17. februára 2008 v Prešove.
2. Ľutina a Litmanová – dve komory jeho srdca
O otcovi arcibiskupovi bolo známe, že mal zvlášť vrúcny vzťah k dvom pútnickým miestam v Prešovskej archieparchii. K Ľutine a Litmanovej.

Hovorieval o nich, že sú to jeho pravá a ľavá komora srdca. Obidve pútnické miesta sú putom duchovného príbuzenstva spojené s pápežskou bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme.
3. Centrom mládeže sa stala Juskova Voľa
Gréckokatolícke mládežnícke centrum Bárka v Juskovej Voli nadobudlo status miesta, kde sa stretávajú deti a mládež z celej Prešovskej archieparchie i spoza jej hraníc.
Od začiatku činnosti v roku 2008 zorganizovali v Bárke stovky podujatí za účasti tisícok mladých ľudí. Častým hosťom tam býval aj Ján Babjak.
4. Rodiny združili na Sigorde
Nielen pre mladých, ale pre celé rodiny je určené Centrum pre rodinu – Sigord. To vzniklo v roku 2008 z iniciatívy prešovského gréckokatolíckeho arcibiskupa a metropolitu Mons. Jána Babjaka SJ.
V centre záujmu je rodina, pre ňu určená intenzívnejšia evanjelizačná a pastoračná činnosť. Konajú sa tu rôzne kurzy, duchovné obnovy i program, ktorý má pomáhať budovaniu rodiny ako takej – v cirkvi i v spoločnosti.
5. Charita ako miesto pre každého
V gescii gréckokatolíckej cirkvi, kde je zriaďovateľom Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov, je i prešovská Gréckokatolícka charita.
Ide o účelové zariadenie gréckokatolíckej cirkvi, ktorá pôsobí na území Prešovskej archieparchie od roku 1991, kedy znovu obnovila svoju činnosť.
„Prostredníctvom sociálnych, zdravotníckych, vzdelávacích a doplnkových služieb podávame pomocnú ruku ľuďom v núdzi, aby každý mohol žiť, poznať svoju dôstojnosť, hodnotu a poslanie bez ohľadu na rasu, pohlavie, vek, národnosť, náboženstvo, politické a iné zmýšľanie.“

6. Pozornosť pastorácii Rómov
V rámci pastorácie pozornosť metropolitu neobišla ani Rómov. Pre nich zriadili centrum, rovnako aj intenzívnu pastoráciu. Na ňu je určených zo strany arcibiskupa sedem kňazov, ktorí sa v tejto oblasti pustili do aktívneho pôsobenia.