PREŠOV, LEVOČA. „Ak sa má zachovať bezpečnosť motoristov, druhá rúra diaľničného tunela Branisko by mala vodičom začať slúžiť najneskôr v roku 2022.“
Takto videla situáciu v jednom z kľúčových tunelov v rámci diaľničnej siete na Slovensku Národná diaľničná spoločnosť v auguste 2016.
Je máj 2022 a po realizácii tohto plánu ani stopy. Branisko má v rámci tunela prejazdnú stále len jednu rúru, ktorá slúži pre oba smery.
Podľa analytikov INEKO to postačuje.
Rezort dopravy však avizuje, že má harmonogram, ktorý vnesie do dopravných stavieb poriadok. A ráta v ňom aj s dostavbou Braniska.

Počet áut síce stúpa, ale...
O tom, že tunel Branisko, na hranici Spiša a Šariša, na diaľnici medzi Prešovom a Levočou, bude využívaný na maximum, sa vedelo už pri jeho otváraní. A aj so stúpajúcim počtom vozidiel v rámci prejazdnosti ním sa počítalo už v rámci prognóz.
„Kým v roku 2014 jedným pruhom na Branisku prešlo 4 719 automobilov, v roku 2015 to bolo 5 161 áut a v roku 2016 sa predpokladá 6 017 vozidiel,“ uvádzali štatistiky z roku 2016.
“Aktuálna intenzita v tuneli Branisko je zhruba 12 800 vozidiel za 24 hodín.
„
A aj na ich základe Národná diaľničná spoločnosť prognózovala, že „v roku 2022 intenzita dopravy v jednom pruhu tunela Branisko pri jednorúrovom variante presiahne denný limit 10-tisíc vozidiel“.
V rámci vtedajších platných nariadení vlády o minimálnych bezpečnostných požiadavkách pre tunely v cestnej sieti platilo, že „ak počas projektovania prognóza na 15 rokov ukazuje, že intenzita premávky v tuneli s jednou rúrou bude presahovať 10-tisíc vozidiel v jednom jazdnom pruhu za deň, v čase prekročenia tejto hodnoty musí byť k dispozícii dvojrúrový tunel s jednosmernou premávkou“.
Diaľničiari tak pred šiestimi rokmi s myšlienkou sprejazdnenia druhej rúry počítali ako s potrebnou vecou.