VÝCHODNÉ SLOVENSKO. O aktuálnom stave vojnového konfliktu na Ukrajine sme sa porozprávali s politológom ALEXANDROM DULEBOM, ktorý sa orientuje na politiku a vzťahy v štátoch východnej Európy.
Od začiatku vojnového konfliktu uplynuli už viac ako tri mesiace. Ako by ste ich zhodnotili, čo sa dosiaľ stalo, v akej fáze sa vojna momentálne nachádza?
Pokiaľ ide o fázu, podľa mňa sme vo štvrtej fáze. Nevedno, ako dlho potrvá, ale odhadujem asi tak do polovice júna. Zrekapitulujem to.
Prvá fáza – prvý týždeň. Jednoznačné, že Rusko rátalo s tým, že do týždňa budú mať vojenské víťazstvo, bude obsadený Kyjev, inštalovaná vláda, ktorá bude závislá od Ruska. Toto ukazovali smery útokov.
Následne začala druhá fáza, bolo jasné, že to tak rýchle nebude. Tá trvala zhruba do konca marca, kedy sa Rusi snažili prelomiť obranu, hlavne, aby sa dostali ku Kyjevu z východu a severovýchodu od Černihiva, Sum a Charkova, lebo z Bieloruska zo severu sa dostali ku Kyjevu hneď.
Cieľom malo byť obsadiť letisko a dopraviť tam vrtuľníkmi 8-tisíc výsadkárov. Na druhý deň mali byť v Kyjeve vo vládnej štvrti, obsadiť úrad prezidenta, vládu, parlament. Toto však nevyšlo, výsadkárov sa nepodarilo do Kyjeva ani dostať.
Koncom marca už bolo jasné, že Kyjev nie sú schopní obsadiť, že obrana pri Kyjeve funguje, Ukrajinci začali Rusov vytláčať. Tí sa následne začali odtiaľ sťahovať a presunuli sa na nové ciele – oslobodzovať Donbas. Vyprázdnili všetky územia, ktoré počas prvých dvoch mesiacov na severe východnej Ukrajiny obsadili.
Tretia fáza, tzv. preskupovanie, trvala niekoľko týždňov. Znížila sa intenzita bojov, Rusi odstúpili, zo severnej Ukrajiny presunuli jednotky na Donbas, povolali ďalšie zálohy a sformovali nové útočné formácie.

Po období presunu a preskupovania sa začala štvrtá fáza, v ktorej sme a tá trvá od 18. mája. Cieľom je, ako Rusko vyhlásilo, oslobodiť Donbas. Putin sa vyjadril, že on uznáva tie dve separatistické oblasti v zmysle ich administratívnych hraníc v rámci Ukrajiny.
Za tri týždne sa ruskej strane podarilo postúpiť o kilometre, pri niektorých obciach v severnej časti Luhanskej oblasti, ale, je to minimálny postup.
V rozsiahlom rozhovore sa dozviete:
- Aký vývoj a scenáre konfliktu na Ukrajine môžeme podľa politológa očakávať?
- Aké Rusko si vymysleli Slováci a čo to znamená?
- Je možné odhadovať koniec vojny?
- Podcenili Rusi súpera?
- O povolávaní a mobilizácii v Rusku
- Vedia Rusi za čo bojujú?
- O stratách na životoch tých, ktorí sa bránia aj útočia
- Čo znamená vojna na Ukrajine pre Slovensko a aký postoj treba zaujať?
- Prečo a ako vojna ovplyvňuje celú našu budúcnosť
- Zapája Zelenskyj do konfliktu ostatné štáty?
- O Putinovej rétorike a jadrových zbraniach
- Prečo nie je dobré volať po doživotnej nezávisloti od ruského plynu
- A ešte oveľa viac.
Podcenilo, podľa vášho názoru, Rusko fakt, aké sily Ukrajina reálne má?
Ukázalo sa, že Rusko nemá na to, aby okupovalo celú Ukrajinu alebo podrobilo si ju. Nedarí sa im to. Teraz je dôležité, že Ukrajinci rátajú s tým, že niekedy v druhej polovici júna prejdú do protiofenzívy kvôli tomu, že už by mali mať ťažké zbrane, ktoré im sľúbilo dodať viac ako 40 krajín.
Ťažké zbrane na Ukrajinu postupne prichádzajú, pripravujú si vojakov, aby ich vedeli využívať. V druhej polovici júna by už mali byť pripravení nasadiť ich.
Čo to bude znamenať v praxi, v rámci konfliktu?