PREŠOV. Ako pomyselná ilustrovaná učebnica minulosti Rusínov na našom území. Aj takto sa javí aktuálne inštalovaná výstava v SNM-Múzeu rusínskej kultúry v Prešove.
Jeden z najznámejších zberateľov súčasnosti, Peter Mikula, zapožičal desiatky svojich obrazov, ktoré zachytávajú našich predkov v najrozmanitejších oblastiach i pri najrozmanitejších činnostiach.
Prierez umeleckej tvorby so spoločným menovateľom – Rusínmi
„Každá kvalitná zbierka sa napokon môže stať dôležitou aj pre kultúru celej krajiny, lebo je v nej zakonzervované kultúrne dedičstvo, ktoré je dostupné pre ďalšie generácie,“ uviedla Ľuba Kráľová, riaditeľka rusínskeho múzea, kde hostia najnovšiu výstavu.
Dôležitosť uchovania kultúry našich predkov pre nastupujúcich potomkov dokazuje i aktívna práca na poli zberateľstva.

Príkladom je rusínsky zberateľ Peter Mikula z Beloveže. Ten prepadol zberateľskej vášni pred vyše 20 rokmi a jeho zbierku tvorí niekoľko stoviek umeleckých diel.
Ako odznelo počas vernisáže výstavy, „zbierka je koncepčne zameraná na rusínske vizuálne umenie, teda autorov rusínskeho pôvodu na Slovensku a zakarpatskej Ukrajine, hlavne autorov Podkarpatskej realistickej školy. Doplnená je o slovenských umelcov, ktorí sa tematicky venujú tejto národnosti, zvlášť autorov Košickej moderny“.