STROPKOV. Obyvatelia Stropkova sa budú môcť už onedlho poprechádzať po vynovenom námestí. To totiž čaká ďalšia etapa rekonštrukcie, pričom prvé tri etapy boli ukončené pred vyše desiatimi rokmi.
Dlhoročné prípravy sa blížia do finále
Ako informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák, vyhláseniu urbanisticko-architektonickej súťaže predchádzali aj dlhoročné prípravy spojené s odkúpením a následnou asanáciou dvoch domov, ktoré sa nachádzali v blízkosti sanktuária. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo dostať do štádia, kedy čoskoro spoznáme budúcu podobu historickej časti námestia. S prípravami sme začali takpovediac ešte v roku 2015,“ prezradil primátor mesta Ondrej Brendza, ktorý doplnil, že práve v spomínanom roku 2015 sa začalo rokovať s majiteľmi zvyšných nehnuteľností postavených na niekdajších hradbách.
„V roku 2017 sme ich odkúpili a asanácia prebehla v roku 2018. Nasledovali dve etapy archeologického výskumu a dnes sme vo fáze, kedy čakáme na architektonické návrhy stvárnenia celého územia,“ priblížil primátor.
Nová fasáda bude dýchať históriou
Samotná rekonštrukcia námestia má aj dlhodobý zámer, ktorým je komplexná revitalizácia priestranného centrálneho námestia. Súťaž návrhov sa v týchto chvíľach dostáva do finálnej fázy, ktorá je o to zaujímavejšia, že zahŕňa pozostatky mestského úradu a tiež kostol s kaštieľom.
Námestie v Stropkove by tak mohlo dostať aj historický nádych, keďže archeolo-gicko-historický výskum vytvoril podklad pre zapojenie komplexu zaniknutého hradu do priestorovej štruktúry centrálneho verejného priestoru.
Ten v meste čakal na celkovú revitalizáciu podľa slov hovorcu roky.
„Súťaž rieši stvárnenie IV. etapy, ktorú tvorí severná a západná časť územia s odkrytým bastiónom a priestranstvo pred kaštieľom až po Ulicu mládeže, V. etapy, čo je nádvorie sanktuária, a VI. etapu, ktorou je priestranstvo pred okresným úradom,“ ozrejmil primátor Brendza, podľa ktorého by architekti mali brať do úvahy aj nehnuteľnosti novodobejšej histórie mesta, ako je starý poštový úrad či ľudová škola umenia a ďalšie historické budovy. Podľa primátora je ambíciou to, aby bolo nové územie zelenšie, s vodným prvkom a tiež pozitívny kontrast k zrekonštruovaným častiam v prvej až tretej etape. „Rovnako tak chceme využiť objekt severozápadného hradného bastiónu, takže celkovo by malo ísť o fungujúci priestor vyzdvihujúci význam a existenciu Stropkovského hradu,“ doplnil primátor. Pre návštevníkov a obyvateľov by tak mal vzniknúť atraktívny priestor vhodný na kultúru, oddych a tiež rekreáciu.