V DAD-e načreli do iných žánrov: Žobrácka opera ukáže umenie spevu i prinesie bohatú dávku humoru

Kultové dielo je popretkávané vtipom, piesňami a je parodickou sondou do ľudských sŕdc aj myslí.

Milostný trojuholník v hre Žobrácka opera.Milostný trojuholník v hre Žobrácka opera. (Zdroj: archív DAD/Branislav Štefánik)

PREŠOV. Prostredie podsvetia, jeho praktík so všetkými radosťami, problémami, živelnosťou i emóciami.

Ako vyzeral Londýn začiatkom 18. storočia z tej menej príjemnej stránky?

Jeden šéf zlodejov, jeden milostný trojuholník, dve ženy, veľa piesní a ešte viac humoru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Divadlo Alexandra Duchnoviča rozširuje svoj repertoár o nový titul Žobrácka opera.

Dielo z pera anglického dramatika Johna Gaya podľa jeho tvorcov sľubuje svieži vietor zábavy, výbornej hudby a paródie. Vo svojich časoch sa titul stal medzi ľuďmi doslova kultovým predstavením so stovkami repríz.

SkryťVypnúť reklamu

Milostný trojuholník

Hra má jednoduchý dej, pričom stavia na cele škále pocitov - od pobláznenia, cez lásku, trpkosť až po nenávisť.

Ide o parodický príbeh lásky dvoch žien k slávnemu lupičovi a šéfovi zlodejskej bandy. Hoci je Macheath na prvý pohľad galantný muž, jeho kľučkovanie je stále cestou k tomu, ako ochrániť v prvom rade samého seba, bez ohľadu na city zamilovaných dám.

Nekalé praktiky a chýbajúca lojálnosť kolegov ho však dovedú až na samotný koniec. Na šibenicu.

Hra je hravá, veselá, s úžasnou prácou svetiel, bohatou scénou a ešte bohatšími dialógmi na humor i múdrosti zo života a vzťahov ako takých.

Autor ju napísal ako paródiu na veľké opery známych divadelných scén. Divadlo Alexanda Duchnoviča (DAD) hru prináša ako operetu v prostredí zločineckej bandy.

SkryťVypnúť reklamu

V rusínskom divadle sa našiel aj „nerusín“

Divadlo Alexandra Duchnoviča je známe tým, že si do spolupráce prizýva rôznych hosťujúcich režisérov.

Pri Žobráckej opere ním bolo na režisérskom poli zvučné meno - Kamil Žiška.

Ako Žiška prezradil, pre neho to bola nielen výzva, ale najmä zaujímavá skúsenosť aj vzhľadom na odlišné prostredie jazyka.

„Vždy je zaujímavé robiť v iných kultúrnych prostrediach. Napríklad aj pre mňa ako človeka zo západného Slovenska, pričom vy tu tej rusínčine viac rozumiete, nám je vzdialenejšia. To dekódovanie jazyka bolo zaujímavé, možno trošku také bizarné, ale, v princípe, človek, keď sa započúva do hudby, tak korene slov vie vydedukovať,“ skonštatoval „nerusín“ Kamil Žiška.

Sám pracoval napríklad štýlom, že hru počúval v rusínčine, pred sebou mal český preklad zo 60. rokov a uvažoval po slovensky.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie sú to však tak rozdielne jazyky, všetko sa mi tak pekne kompletizovalo.“

Zastáva názor, že rusínsky jazyk nie je bariérou aj pre diváka, pre ktorého nejde o jazyk rodný.

„Rusínčina je úžasný kultúrny fenomén, obohacujúci. Je to vzájomne obohacujúce aj pre Slováka, aj Rusína, pričom práve v tomto sa vytvára európska kultúra, ktorá sa vzájomne dopĺňa a rešpektuje.“

Herecký výber: Niekoho poznal, pri inom si dal poradiť

Prešovský herecký kolektív DAD-u čiastočne poznal. V minulosti napríklad pracoval vo Viole s Jevgenijom „Žeňom“ Libezňukom.

Spojila ich spolupráca na diele Udri pastiera, kde si Žeňa zahral hlavnú rolu biskupa Pavla Petra Gojdiča.

V aktuálne hre Žobrácka opera si zahrá napríklad aj Žeňova manželka Daniela Libezňuk, ktorá sa zhostila roly pani Udavačovej. Jej manžela Udavača dostal Jozef Pantlikáš.

Profesijne starších hercov už poznal Kamil Žiška aj z predstavení, ktoré v ich prevedení v minulosti videl.

„Pri mladších hercoch, ktorých som nepoznal, som sa nechal inšpirovať dramaturgiou, riaditeľom a všetkými, ktorí vedeli vyladiť obsadenie. Nechal som sa akoby viesť.“

Stačilo si pozrieť predstavení a ako režisér skonštatoval, „rýchlo sme to obsadili. Sú isté typy, ktoré sa typovo obsadzujú“.

Ako príklad uviedol pridelenie hlavnej roly kapitána Macheatha Vladimírovi Roháčovi. Aj s ním sa už stretol v minulosti pri práci na rozprávke.

„Vychádzalo to ako v nejakej jednoduchej matematickej rovnici, tým, že sme sa aj poznali, tak sme o sebe vedeli. Voľba bola prirodzená, videl som ho hrať aj v 12 stoličkách,“ vysvetlil režisér.

Podpísal sa pod réžiu i hudbu

Žobrácka opera už svojím názvom prezrádza, že u „duchnovičovcov“ si v tejto hre nájde svoj priestor aj spev.

„Spievanie je pre herca niečo navyše. Závisí aj od divadla a dramaturgie, ako sa toho zhostí. Ak je to pravidelná produkcia, tak sa v tom remesle herci zdokonaľujú, ide o jednoduchý princíp, lebo opakovanie vytvára schopnosť. Pre tunajších hercov to bolo niečo nové, ale postupne som prispôsoboval aranžmány tak, aby to bolo adekvátne,“ opisuje proces tvorby Žiška.

Prirodzeným spôsobom to upravovali do jednoduchšej, ľudovej formy, aby boli piesne kratšie, úderné, s nie príliš zložitou melódiou, ktorá by kopírovala periférny žáner.

A ako hodnotí výsledok? „Ak by som šiel do ďalšej hudobnej produkcie, tak už by sme boli aj poučení. Ale toto je činoherné divadlo a toto je pre nich možno také malé prekvapenie. No v princípe sa aj takéto prekvapenia občas musia v divadle diať,“ konštatuje s úsmevom Kamil.

Herci dostali do rúk i hudobné nástroje

Čerešničkou najnovšieho diela v repertoári divadla je, že niektorí herci sa objavia aj s hudobným nástrojom, ale všetko v rámci istých medzí.

„Upravili sme to tak, aby sme niekoho príliš nástrojom nezaťažovali, ale aby si to ako divák, tak aj herec vychutnal.“

Tým, že Kamil Žiška pracoval ako režisér aj autor hudby, vyhradzoval si právo posledného slova i na hudobnom poli.

„Ja si to selektujem, a keďže som robil hudbu, viem byť aj nemilosrdný. Niečo napríklad nepoužijem, lebo to neslúži príbehu. V tomto smere nemáme povinnosť odspievať všetko, ale musí to byť adekvátne času.“

Ako však sľúbil a ukázala už aj premiéra, „Žobrácka opera určite nebude chudobná na emócie, práve naopak, a tiež bude bohatá aj na humor.“

Hra, ktorá v čase vzniku spôsobila ošiaľ

Žobrácka opera z pera Johna Gaya je hrou z 18. storočia. Svojho času bola vo vtedajšej spoločnosti obrovským hitom.

„Bolo to pre ľudí aktuálne, pochopiteľné, lebo tie piesne boli postavené na piesňach zo života. A práve to ľudí oslovilo. Rozumeli tomu, keďže to bolo na princípoch národných piesní, balád. Tým rozumeli, a tak sa to uchytilo, rovnako aj chytľavá melódia. Opera mala 62 repríz, to bolo vtedy niečo nesmierne. A o 2 roky, keď ju postavili po novom, mala až neuveriteľných do 1500 repríz,“ prezradila zaujímavé čísla Ľudmila Lukačíková, umelecká šéfka divadla a v hre predstaviteľka Katty Klebetnej.

Ako skonštatovala, pre ich divadlo, ktoré je v predstaveniach zamerané skôr na realistické prežívanie, je toto predstavenie akési nóvum. O to viac sa naň tešili.

„Potešili sme sa Žobráckej opere. Je skvelé, že režisér je aj hudobník, a tak si sám môže napísať hudbu, čo musím v konečnom dôsledku len a len pochváliť,“ skonštatovala Ľudmila.

Ako priznala, po tom, čo sa dozvedeli, že opera bude obsahovať 19 piesní, bola jej prvá otázka spontánna: „A kedy budeme hrať? A režisér mi na to – bude sa odpovedať piesňou, zapojí sa to do deja,“ vysvetľuje Lukačíková.

Tá si spolu s ďalšími dvoma kolegyňami – Vladimírou Štefánikovou a Jaroslavou Sisákovou - vyskúšala viacero hereckých polôh.

„My sme akoby tri múzy, ktoré ukazujú, dopĺňajú a zvýrazňujú hru bábkoherectvom, starajú sa o vizualizáciu príbehu. Taktiež sme i tri prostitútky, z ktorých každá si zarába tak, ako sa dá.“

S kapitánom sa stotožnil: Postava je veselá a to mi je blízke

Hlavnú rolu kapitána dostal už spomínaný Vladimír Roháč.

Dosiaľ si zahral napríklad v ruských dielach ako Červená kalina či 12 stoličiek. Vníma rozdiel medzi dielami ruských autorov a dielom autora anglického?

„Samotný štýl autorov je určite rozdielny. Ruskí autori vetu doplnia ešte ôsmimi informáciami a spoja aj osem emócií v jednej vete. Tu, pri anglickom autorovi, sa situácia vytvára priamo na javisku a my tak pracujeme priamo s textom aj akciou.

Písané je to s nadnesenosťou, bez vážneho a ťažkého prídavku, ide sa skôr do hravosti,“ skonštatoval Roháč.

Na margo textov prezradil, že sa s nimi poctivo popasoval.

„Bolo to vyskladané z viacerých jazykov a mne sa to osobne učilo ťažšie. Aj tie tvary, ktoré tam vychádzajú z anglickej syntaxe, aj z ruského jazyka, sú i v rusínskom jazyku inak postavené a priznám sa, že ako rodenému Rusínovi sa mi neučilo ľahko,“ skonštatoval.

So samotnou postavou sa však podľa svojich slov stotožnil úplne prirodzene.

„Tá postava je veselá, to mi je blízke. Nejde do hĺbavej problematiky jednotlivých vzťahov, je to stále nadnesené a nad vecou, a práve to mi bolo blízke. Kapitán Macheath je súčasťou veselohry, dá sa povedať akéhosi kabaretu, nejde sa tu hlboko psychologicky rebríkom vzťahov, ktoré prežívajú postavy samotné, ale skôr po tónine hravosti, s komediálnymi až parodickými prvkami,“ vysvetlil Vladimír.

Spev pred publikom bol vraj skutočná výzva

Jednou z kapitánových žien srdca, ktorá sa za neho i vydá, je Zuzana Kovalčíková alias Polly Udavačová. Aj tá ocenila proces tvorby diela.

„Skúšanie s Kamilom bolo celkom zaujímavé. Jednak nové a jednak neobyčajné. V hlave sa mu už odohrávala štruktúra, ktorú následne zapracoval dosť detailne, na čo sme veľmi zvyknutí neboli. A musím povedať, že vo chvíľach, keď som si nebola absolútne istá, on mi, naopak, veril tak veľmi, až tou svojou dôverou nakazil aj mňa samotnú. Jeho viera v to, že to dokážem, bola tak mocná, že som to nakoniec aj dokázala. Tak, ako on ponúkal na scéne rôzne možnosti, rovnako prijímal aj tie naše,“ pochvaľovala si Zuzana.

S čím sa ona ako Polly musela popasovať?

„Pre mňa najťažším a zároveň aj výzvou bolo spievať naživo pred publikom. A keďže o nejaké detské spievanky, ale bolo o čosi ťažšie, tak to bolo dosť náročné. Ja totiž ani zďaleka nie som muzikálová herečka,“ dodala Zuzka s úsmevom.

Režisér: Tu by sa dal natočiť aj sitcom

Na adresu režiséra zazneli zo strany hercov samé superlatívy.

„V kreatívnom procese Kamil priniesol veľa inšpirácie a nápadov, my sme pracovali s tým, ako to dostať do realistickej podoby, kuli sme to priamo na pľaci a vzájomne sa s nápadmi dopĺňali,“ hodnotil Vladimír Roháč.

„Kamil má môj veľký obdiv. Človeka s takou pokorou, trpezlivosťou, humorom, vierou a pokojom je dnes možné stretnúť len málokde,“ prezradila Zuzana Kovalčíková.

A rovnako tomu bolo aj opačne

„Vždy je zaujímavé robiť v iných kultúrnych prostrediach. A tu, v Divadle Alexandra Duchnoviča, tu je veľmi príjemné rodinné prostredie. Tu by sa dal natočiť aj sitcom, lebo je to tu bohaté na rôzne situácie a myslím, že sa tu ľudia majú radi. A to je podstatné. Reálne to tu funguje,“ uzavrel s vďakou režisér Kamil Žiška.

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 534
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 975
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Ako na biologický odpad v horách?


Prichytili obnaženého muža s deťmi v aute.


TASR

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


RegioJet rozširuje svoju medzinárodnú ponuku vlakových liniek.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu