PREŠOV. Obdobie obchádzky sa skončilo. Cesta z centra mesta k zimnému štadiónu či do lokality Pod Kalváriou bude opäť po starej trase, ale novom moste.
Prešovčania sa pri Prešovskej univerzite dočkali novej modernej lávky, pričom zhotoviteľ to stihol v termíne. Rovnako ostala platná aj pôvodná cena, len s minimálnym zvýšením.
Mesiace len s obchádzkami
Prešovská radnica si dala vypracovať posudky na zistenie stavu mostov, ktoré sa v meste nachádzajú. Výsledky priniesli nepotešujúce zistenia – sedem mostov skončilo s posudkom havarijný stav.
Na základe toho došlo k ich uzatvoreniu. Bola medzi nimi aj lávka pri Prešovskej univerzite. V tomto prípade však nešlo „len“ o rekonštrukciu, ale o postavenie úplne nového mostného objektu.
Dôležitá spojnica, ktorá spája centrum mesta s lokalitou v okolí Kalvárie, tak ostala na dlhé mesiace zatarasená. Z brehu Torysy pri Prešovskej univerzite sa na protiľahlý breh pri zimnom štadióne dalo dostať cez most na Ul. Jána Pavla II. a najbližšie až cez most na Duchnovičovom námestí.
Akútnu potrebu tejto lávky pri univerzite ešte umocnilo otvorenie zimného štadióna.
Po zatvorení prišla informácia o zbúraní a následnom postavení novej lávky.
Avizovaná nová stavba pritom mala byť nielen funkčnou, modernou, ale aj esteticky zaujímavou. Rovnako radnica na jar tohto roka potvrdila, že nový mostný objekt bude prispôsobený ako pre chodcov, tak aj pre cyklistov.
Napríklad i v podobe skutočnosti, že dovtedajšie schody sa mali stať minulosťou a na most mal byť zabezpečený bezbariérový prístup.
Slúžiť Prešovčanom aj cezpoľným fanúšikom hokeja
V marci minulého roka spomínanú lávku uzatvorili. Dôvod: bezpečnosť.
V lete tohto roka odštartovala firma proces výstavby novej lávky. Tá kopíruje umiestnením pôvodnú. Nosná konštrukcia pri tejto novej je oceľová. Jej význam je z hľadiska dostupnosti výrazný.
„Lávka je jednou z prístupových trás k zimnému štadiónu a zároveň prepája cyklochodník pri Toryse s cyklochodníkom Mlynský náhon v širšom centre mesta. Túto investíciu preto považujem za investíciu celomestského významu, ktorá bude slúžiť Prešovčanom a návštevníkom nášho mesta celé desaťročia,“ zdôraznila primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH).
Lávku lemuje oceľové zábradlie vysoké 1,3 metra, jej dĺžka je 38 metrov, šírka 5,5 metra. Delí sa na cyklochodník (2,5 metra), chodník pre chodcov (2 m) a pás pre mobiliár, lavičky, koše a cyklostojany (1 m).
Tie sú momentálne vo výrobe, osadené budú neskôr. Lávka už na prvý pohľad ukazuje, že je iná ako tá pôvodná, aj vďaka svojej podobe.
„Pôvodná lávka mala piliere. Pre oblúk sme sa ale rozhodli z limitujúceho titulu storočnej vody. To znamená, že konštrukcia, po ktorej sa chodí, mala byť čím tenšia, aby voda prešla popod most,“ vysvetlil na margo novej projektant mosta Ján Roman.
Aby zapadla do koloritu
Funkčnosť ide v tomto prípade ruka v ruke s estetikou.
„Myslím si, že dizajnovo moderná lávka sa tu hodí, lebo už keď sa robil prvotný návrh toho, čo by tu malo byť, tak sa chcelo nadviazať aj na strechu zimného štadióna. Aby to ladilo, takže si myslím, že to veľmi dobre zapadlo,“ skonštatovala primátorka Turčanová vzhľadom na fakt, že v tesnej blízkosti je zimný štadión so svojou špecifickou podobou strechy.
Vizuál lávky ešte umocňuje 14 LED svietidiel, ktoré sú napojené na verejné osvetlenie, a tak sa most osvetľuje zároveň so zapnutím verejného osvetlenia.
V prípade potreby či záujmu bude možné toto osvetlenie farebne zmeniť.
Čo sa vykonalo
Výsledná lávka vo finálnej podobe, v akej ju môže verejnosť už využívať, bola v réžii spoločnosti Eurovia SK, a. s., ktorá sa postarala o jej realizáciu.
V rámci celkovej ceny šlo o vypracovanie projektových dokumentácií, inžiniersku činnosť – spracovanie stavebného povolenia a následnú kolaudáciu, asanáciu starej lávky a výstavbu novej cyklolávky.
Taktiež zrekonštruovali združený cyklochodník a zabezpečená bola výstavba novej trasy cyklochodníka, ktorá ho prepája na cyklochodník Mlynský náhon.
Celková cena diela je podľa informácií zo strany mesta vo výške 957 316,30 eur.
V pôvodnej cene a termíne
Pri danej stavbe je nezanedbateľným aj fakt, že hoci takmer pravidelne pri stavbách v Prešove dochádza k predraženiu či časovým odkladom, v tomto prípade tomu tak nebolo.
Zhotoviteľ sľubovaný termín dodržal. Rovnako ostala stabilná aj samotná cena.
„Stavba bola realizovaná v zmluvnom termíne 135 dní. Vzhľadom na to, že súčasťou boli aj povoľovacie konania, tak je to veľmi slušný výkon. Čo sa týka ceny diela, v zásade je dodržaná. Sú drobné odchýlky, ako je to pri týchto projektoch bežné. S týmto rokujeme ešte s mestom,“ konštatoval generálny riaditeľ Eurovia SK Robert Šinály.
Slávnostnú atmosféru otvorenia spríjemnili prešovské majsterky sveta mažoretky Diridonky.