Stál na čele krízového štábu v roku 2019, keď vybuchol bytový dom na Mukačevskej 7. Teraz opäť stojí na čele krízového štábu po včerajšom požiari bytovky na Prostějovskej 3. Napriek možnej podobnosti konštatuje, že každá tragédia je iná a nová. Peter Kulan, šéf krízového štábu Mestského úradu v Prešove.
Prešov včera postihla ďalšia tragédia. Máte za sebou rušnú noc. Ako prebiehala?
Hneď po obdržaní hlásenia zo 112 som prišiel na miesto nešťastia. Medzitým bol oboznámený aj primátor mesta, ako predseda krízového štábu mesta Prešov. Po príchode sme sa oboznámili so situáciou, ktorá sa už v tom momente javila ako zlá. V tej chvíli sme vedeli, že pravdepodobne bude potrebné zabezpečiť núdzové ubytovanie pre obyvateľov. Väčšina už bola evakuovaná z obytového domu, hasiči a policajti vykonávali posledné evakuácie osôb.

Kam ste ich evakuovali?
Osoby sa sústreďovali v autobuse, ktorý pristavil hasičský a záchranný zbor. Z našej strany došlo ku komunikácii, aké požiadavky ľudia majú, pýtali sme si kontakt na jednotlivé osoby. Viacerí si ubytovanie zohnali po svojej linke, buď cez rodinných príslušníkov alebo známych. Avšak deväť osôb požiadalo o núdzové ubytovanie. Toto ubytovanie im mesto v spolupráci s prešovskou radnicou a mestom Prešov vybavilo v priestoroch stredoškolského internátu na Volgogradskej ulici. Tam prespali jednu noc, v priebehu dnešného dňa zabezpečujeme prevoz osôb na ubytovanie, ktoré je zriadené v objekte bývalého hotela Senátor na Hlavnej ulici v Prešove. Samozrejme, poskytneme aj stravu, prípadne inú pomoc, ak o to požiadajú. Ráno sme riešili kontakt s osobami, či nepotrebujú lieky alebo iné dôležité veci pre svoje základné ubytovanie.
Aký bol počet ľudí, ktorý bolo potrebné z bytovky dostať preč?
Počet je približne 200, keďže ide o 12-bytový dom, v ktorom sa nachádza 72 bytových jednotiek, počet osôb tam žijúcich je ozaj veľký.
Vy ste boli prítomný počas výbuchu bytovky ako vedúci krízového štábu v roku 2019, teraz ste si to, bohužiaľ, zopakovali nanovo. Vidíte tam nejaké paralely?
Každá mimoriadna situácia a udalosť, hoci sa navonok javí ako podobná, je iná. Každá má svoje špecifiká a ku každej treba pristupovať s čo najväčším nasadením. Je pravda, že v minulosti nás tieto negatívne situácie zastihli, a tak človek je možno trošku viac pripravený, máte nejaké skúsenosti. Už aj ľudia, či členovia krízového štábu, či mestskej polície, záchranný a hasičský zbor, majú tú pamäť, skúsenosti a snažia sa vyvarovať chybám, ktoré boli vtedy spôsobené.
Uľahčila vám vtedajšia tragédia dnešné pôsobenie pri tomto požiari? Vedeli ste napríklad promptnejšie reagovať?