PREŠOV. Diagnostikovali mi rakovinu. Čo robiť po takejto život meniacej správe?
Hlavne nestrácať nádej, radia tí, ktorí sa s týmto ochorením pustili do boja. Radiť nielen im, ale aj ich rodinným príslušníkom budú v novootvorenej poradni na oddelení onkológie prešovskej nemocnice.
Ide v poradí o piatu poradňu na Slovensku. Za jej vznikom stoja ľudia, ktorým toto ochorenie vstúpilo do života.
Pomoc pre lekárov
Pri rakovine prirodzene nastupuje celý rad otázok, ktoré si vyžadujú odpovede.
„Najprv je to u ľudí s diagnostikovanou rakovinou obdobie ako keby neprijímania, nevedia chorobu prijať. Život sa im zmení o 180 stupňov. Musia sa vysporiadať s tým, že často idú na PN, prídu o svoj príjem, majú malé deti, o ktoré sa treba starať, boja sa. Do toho ešte liečba, ktorá zhoršuje kvalitu života, príde nevoľnosť, zvracanie. Čo sa týka medicínskej stránky, tú poskytneme my. Ale psychologická pomoc, ako sa vyrovnať s chorobou, tak túto pomoc môžu dať pacienti, ktorí rakovinu prekonali. Oni najlepšie vedia, ako sa s tým vyrovnať,“ vysvetľuje Jaroslava Lešková, primárka oddelenia klinickej onkológie.
Nárast tých, ktorí prichádzajú neskoro
Po tom, čo spoločnosť dva roky intenzívne sužovala pandémia covidu, riešia jej nepríjemné následky ešte aj teraz.

„Pocítili sme v poslednej dobe príchod pacientov lokálne pokročilých alebo s pokročilou diagnózou. Takých, ktorí sa báli počas covidu ísť na vyšetrenie a teraz prichádzajú a rozpadnutými prsníkmi či pokročilým nádorom pľúc, ledva dýchajú. Stretávame sa s tým, že pacienti prichádzajú oneskorene, denne v našich ambulanciách vyšetríme okolo 100 pacientov,“ vysvetlila Lešková.
Zdôrazňuje, že vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove majú veľkú spádovosť – celý Prešovský kraj – a nároky na nich kladené sú veľké.
V článku sa dočítate
- ako sa dostala poradňa pre onkologických pacientov do Prešova
- aká je forma pomoci a kto ju bude poskytovať
- čo stálo na počiatku myšlienky pomáhať ľuďom s rakovinou
- aká je úloha psychológa a dobrovoľníka