SOBRANCE. Má 13 rokov, ale žiť život dospievajúceho dievčaťa je pre ňu snom. Natálke ešte ako bábätku diagnostikovali ochorenie, ktoré jej ovplyvňuje pohyb a chôdzu.
Zlepšiť to môžu špeciálne rehabilitácie. Rodina však nemá dostatok peňazí. Rodičia bojujú, koľko môžu, veľkou oporou sú starí rodičia. Tí zháňajú peniaze kde sa dá.
Kým niekto sa podelí a pomôže aj piatimi eurami, politici sa ani len neunúvajú čo i len odpísať.
Prvé náznaky už v perinke
To, že niečo nie je v poriadku, zbadali, už keď bola Natálka bábätkom.
„Zistili sme to, keď mala tri mesiace. Videli sme, že nedvíha hlavičku, vôbec sa nepohybovala, iba ležala tak, ako sme ju dali, očká mala strašne smutné, ako keby ani nevnímala svet,“ zaspomínala si Natálkina babka Anna Beňaková Gunárová.
Upozornila dcéru, Natálkinu mamku, aby s ňou išla pre istotu na vyšetrenie. A to prinieslo verdikt: detská mozgová obrna. Vtedy sa roztočil kolotoč neustále potrebných rehabilitácií.
Pomoc pre Natálku
Liečba Natálkinho ochorenia je dlhodobá a finančne náročná.
Pomôcť jej formou finančnej podpory je možné prostredníctvom transparentného účtu nadácie Chadim´s Charity: SK8683300000002102334932
Do poznámky uveďte: Pomoc pre Natálku
„Dcéra začala s Natálkou chodiť po vyšetreniach, kade-tade. Doktori odporúčali časté odborné rehabilitácie, od začiatku sme to potiahli, no už má 13 rokov,“ vysvetľuje babka.
Keď boli napríklad na rehabilitačnom pobyte v Piešťanoch, malo dievča ešte 1,5 roka.
„Keď tam bola prvýkrát, ešte ani neštvornožkovala. Po tej rehabilitácii však štvornožkovať začala. Boli sme veľmi šťastní, že začala robiť pokrok. A odvtedy stále zháňame peniaze,“ opisuje babka.
Nádej je v rehabilitáciách. No kde na ne vziať?
V článku sa dočítate
- Kde a akou formou zháňajú peniaze na rehabilitácie,
- kde všade Natálka rehabilitovala a aké to malo výsledky,
- ako reagujú kompetentní, aká je finančná situácia rodiny,
- koľko stojí jedna rehabilitácia a aká by mala byť požadovaná frekvencia,
- kde čerpajú silu v chorobe.
Natálka absolvovala už viacero rehabilitácií v Kováčovej, Piešťanoch, v Prešove a najnovšie v Michalovciach. Len všetko je to stále o peniazoch.
„Nedarí sa nám stále zháňať peniaze. Niekedy sa stane, že sa nájde nadácia s pomocou, ktorú poskytne. Ale viete, keď sme im stále volali, odpísali nám, že majú aj ostatné choré deti, ktorým chcú pomôcť,“ vysvetľuje babka.