PREŠOV/BRATISLAVA. Pápež František vymenoval nového pomocného biskupa Bratislavskej eparchie. Je ním Milan Lach, SJ.
Rodený Kežmarčan sa tak po štyroch rokoch pôsobenia za oceánom vracia do biskupskej služby v hlavnom meste.
V Amerike bol takmer šesť rokov
Ako tlmočil hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič, informáciu o novom pomocnom biskupovi potvrdila Apoštolská nunciatúra na Slovensku.
Vladyka Milan Lach dosiaľ pôsobil ako sídelný biskup Eparchie Parma pre Ruténov, pridelené mu bolo titulárne sídlo Ostracine. Do USA odišiel pred šiestimi rokmi.

Vtedy ho v júni 2017 pápež František vymenoval za apoštolského administrátora gréckokatolíckej eparchie Parma. Tá patrí do metropolitnej cirkvi sui iuris v Pittsburghu.
O rok na to sa stal pápežským vymenovaním biskupom Ruténskej (gréckokatolíckej) eparchie Parma.
V minulosti už bol prešovským pomocným biskupom
Vladyka Milan Lach nebude na poste pomocného biskupa po prvýkrát. Kým teraz bude tento úrad zastávať v Bratislavskej eparchii, pred desiatimi rokmi touto funkciou slúžil pre Prešovskú archieparchiu.
Biskupskú vysviacku prijal od vtedajšieho prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka v júni 2013 v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine.
Taktiež bol protosynkelom Prešovskej archieparchie. Známym sa stal aj v prostredí zdravotníctva.

Bol členom Rady hierarchov miestnej cirkvi a tiež predsedom Bioetickej subkomisie KBS, predsedom Rady pre pastoráciu v zdravotníctve a predsedom Metropolitnej liturgickej komisie.
V septembri 2016 ho Kongregácia pre východné cirkvi vymenovala za vizitátora – delegáta pápežských kolégií a rehoľných študentátov v meste Rím.
V Bratislave kedysi ako prodekan, dnes ako biskup
Milan Lach sa aktuálne vracia na Slovensko, konkrétne do Bratislavy. V hlavnom meste už pôsobil na univerzitnej pôde.
Od 1. decembra 2011 do svojho vymenovania za biskupa na jar 2013 bol prodekanom pre zahraničné vzťahy a rozvoj na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave. Tam vyučoval kresťanskú spiritualitu a spiritualitu kresťanského Východu.
V reholi Spoločnosti Ježišovej na Slovensku bol od 30. decembra 2009 konzultorom provinciála a od 1. januára 2012 bol tiež delegátom pre formáciu jezuitských scholastikov.
Popri vedeckej práci stále obľuboval prácu s ľuďmi. Venoval sa duchovnej službe gréckokatolíckym veriacim ako výpomocný duchovný v bratislavskej farnosti.
Heslo: Slúžiť
Milan Lach je známym milovníkom skautingu, bol aktívnym vo Federácii skautov Európy ako národný duchovný asistent.
Jeho záľubami sú príroda, knihy a spev. Ten rozvíjal i v čase vysokoškolských štúdií, keď pôsobil v Zbore sv. Romana Sladkopevca v Prešove.
Hovorí plynule po taliansky, aktívnu komunikáciu má v angličtine a ruštine, pasívne vie po francúzsky.
Jeho biskupským heslom je „servire“ (slúžiť).
Zo životopisu Mons. Milana Lacha SJ
Mons. SEODr. Milan Lach SJ sa narodil 18. novembra 1973 v Kežmarku. Gymnaziálne štúdiá ukončil maturitou v roku 1992 v Kežmarku.
V roku 1992 ho prijali do gréckokatolíckeho kňazského seminára (v súčasnosti Gréckokatolícky kňazský seminár blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča) a na Gréckokatolícku bohosloveckú fakultu UPJŠ v Prešove (v súčasnosti Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity).
Po ukončení tretieho ročníka, cítiac v sebe rehoľné povolanie, vstúpil v roku 1995 do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Trnave, kde po dvoch rokoch zložil jednoduché večné sľuby. V základných teologických štúdiách pokračoval na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave v roku 1997.
V rokoch 1999 až 2000 bol v rámci rehoľnej formácie na magisterke ako vychovávateľ v jezuitskom chlapčenskom internáte v Košiciach. Teologické štúdium ukončil na TF TU v Bratislave v roku 2001.
Z rúk terajšieho košického eparchiálneho biskupa vladyku Milana Chautura CSsR prijal 11. novembra 2000 diakonskú a 1. júla 2001 kňazskú vysviacku v Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach.
V rokoch 2001 – 2002 si vykonával civilnú náhradnú službu v jezuitskej komunite v Košiciach a popri tom do roku 2003 pôsobil v Centre spirituality Východ – Západ Michala Lacka, vedecko-výskumnom pracovisku TF TU, ako vedecký pracovník. Počas tohto pôsobenia pracoval spolu s otcom Jánom Babjakom SJ, emeritným prešovským arcibiskupom.
Od roku 2003 do roku 2004 bol poverený vedením Centra spirituality Východ – Západ v Košiciach. Zároveň ako kňaz vypomáhal pastoračne veriacim v Košiciach a okolí.
V roku 2004 začal vyššie štúdiá na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde dosiahol v roku 2006 licenciát z východných cirkevných vied a v roku 2009 získal doktorát v tom istom odbore. Okrem skúseností z medzinárodného akademického prostredia nadobudol i skúsenosti z duchovnej služby ako výpomocný špirituál Pápežského kolégia Russicum a ako duchovný asistent Federácie skautov Európy v Ríme. Autorsky spolupracoval s Vatikánskym rozhlasom.
Po návrate zo štúdií v Ríme od roku 2009 pracoval ako riaditeľ opäť v Centre spirituality Východ – Západ M. Lacka v Košiciach. Popri zabezpečovaní vedecko-výskumných úloh centra, organizovaní vedeckých konferencií, budovaní knižničného fondu a nadväzovaní kontaktov so zahraničím, vyučoval jeden semester spiritualitu kresťanského Východu aj na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach, kde bol aj členom redakčnej rady teologického časopisu Verba Theologica. Svoju pozornosť venoval tiež sprístupňovaniu odborných poznatkov širšej verejnosti prispievaním do časopisov a organizovaním populárno-vedeckých prednášok na pôde Centra.