ŠARIŠSKÉ JASTRABIE. Takmer polstoročie uplynulo od momentu, keď sa zrodilo srdca sa dotýkajúce dielo Stepom. Dnes ho nanovo oprášili.
Aj vzhľadom na časy, aké momentálne žijeme, tak nadobúda ešte silnejšiu emóciu.
Je zrkadlom nezmyselnosti bojov a vojny, a to bez ohľadu na dobu, v ktorej sa odohrávajú.
Vojna, ktorá trhá rodiny
V roku 1966 vzišlo z pera ukrajinského spisovateľa Mykolu Negodu silné dielo, ktoré má odkaz tiahnuci sa do dnešných čias.
Ide o vojenskú baladu, ktorá rozpráva príbeh mladého chlapca. Ten musí opustiť svoju matku a narukovať do vojny. Ona ho doma v smútku a modlitbe čaká. Po skončení vojny ho nedočkavo vyzerá, ale už sa ho nikdy nedočká...
„Veľmi súčasná tematika tejto vojenskej balady sa dnes dotýka každého z nás. Aj to bol fakt, že práve preto sme sa rozhodli toto zhudobnené dielo oživiť,“ vysvetľujú speváčky z DSS Vinok.
Negodov text zhudobnil skladateľ Anatolij Paškevič. Spoločný počin sa pretavil do tragickej piesne, ktorá zachytáva mocný cit.
Kvalitné prevedenie s kvalitnou spoluprácou
„Vnímame to ako výpoveď nezmyselnosti akejkoľvek vojny, zvady. Je zároveň zrkadlom utrpenia a smútku, ktoré vojna prináša a nesie so sebou posolstvo, že najviac je ublížené práve nevinnému človeku,“ zdôrazňujú talentované speváčky.
Spevácke kvarteto sa týmto podujalo na pomerne neľahký počin, ktorý sa im ale fantasticky vydaril.
Vďaka ich charakteristicky zafarbeným hlasom a precítenému prejavu sa silný text s podobne mocnou melódiou stáva hudobným úkazom, ktorý nie je len umením.
V neposlednom rade je to aj výzva, posolstvo, ktoré podnecuje k úvahe nad tým, čo je nám dnes až desivo blízke.
Hlavnú rolu vojaka si nielen zahral, ale aj precítil Samuel Gladiš. O hudobné spracovanie sa skvelo postaral Stanislav Baláž, vizuálnu podobu zverili do rúk Mária Stašáka.
Pre videoklip si zvolili exteriéry a interiéry, ktoré im poskytlo Ľubovnianske múzeum, pričom čerpali z Vojenskej expozície Michala Strenka.