VÝCHOD. Dieťa je darom pre každého rodiča. No nie každý vie s ním tráviť čas tak, ako by chcel. Niektorí totiž musia bojovať nielen s úradmi, ale aj bývalými partnermi.
To, že takýto boj dokáže človeka vyčerpať človeka nielen fyzicky, ale najmä psychicky, veľmi dobre vie Beáta Janočková z Košíc. Už niekoľko rokov sa domáha byť súčasťou života svojho syna.

Práve náročné obdobie ju primälo k tomu, aby založila iniciatívu takzvaných "vymazaných" rodičov. Ľudí, ktorí tichučko trpia a čakajú na to, kedy sa konečne spravodlivosť dostane k slovu.
Čo presne znamená pojem"vymazaný rodič" ?
Sú to mamy alebo otcovia, ktorých partneri násilne odstrihli od svojho dieťaťa. K tomu im dopomohol advokát, súd a kopec ďalších ľudí a súvislosti. Ja sama o svojho syna bojujem už takmer šesť rokov a hoci podľa súdu by som sa mala s malým stretávať cez týždeň, aj cez víkendy, už 4,5 roka k žiadnemu styku nedochádza.
Kedy presne vznikla táto iniciatíva?
V roku 2019.
Čo bolo hlavným impulzom založenia takejto skupiny?
V článku sa dočítate:
- Čo nakoplo Beátu k tomu, aby založila skupinu vymazaných rodičov;
- Kedy ju začali kontaktovať rodičia;
- Z akých krajín ju kontaktujú rodičia bojujúci o svoje deti;
- Prečo má ťažké srdce na slovenské súdnictvo;
- Aký je ďalší plán Iniciatívy.
Nebudem tajiť, že za založením bol môj osobný príbeh. Bolo to asi 2 týždne pred tým, ako som mala súdne pojednávanie, kde na dverách súdnej siene visel odkaz, že verejnosť je z pojednávania vylúčená. To bol pre mňa impulz.
Ako s tým súvisel nápis na dverách?
Pretože celý priebeh pojednávania vykazoval od začiatku známky koordinovaného postupu tzv. § 296 - Založenie teda založenie, zosnovanie a podpora zločineckej skupiny v sporoch o deti, procesných prieťahov a procesných chýb, čo sa aj rokmi potvrdilo.
V takýchto prípadoch je vyslovene nutná verejná kontrola, aby si sudcovia nemohli za zatvorenými dverami súdnych siení robiť čo chcú. Jednak sa celé pojednávanie nahráva a jednak zápisnice a listiny sa nedajú skartovať.