Poslanci vo Vranove nad Topľou koncom minulého roka, podobne ako iné mestá či obce, schválili zvýšenie daní. Občania si tak od nového roka priplatia v priemere o 20% na daniach z pozemkov, stavieb, bytov aj za užívanie verejného priestranstva.
Náročné obdobie pre mestá a obce
Pretrvávajúca energetická kríza, vojnový konflikt na Ukrajine, nárast cien stavebných materiálov, inflácia a napokon aj vládne opatrenia, kvôli ktorým samosprávy prídu o 784 miliónov eur, prinútili viaceré mestá a obce pristúpiť k radikálnemu zvyšovaniu poplatkov či daní. Vďaka prijatým opatreniam si prilepší aj mestská pokladnica vo Vranove, bohatšia bude približne o 200 000 eur. Či to ale bude stačiť na náročné obdobie, ktoré prichádza, však nie je isté.
Budú chýbať aj ďalšie peniaze
Mesto Vranov nad Topľou síce vďaka zvýšeniu poplatkov momentálne rozpočet dorovnalo, no už teraz je isté, že ho čakajú ďalšie skúšky. Vďaka všeobecne záväznému nariadeniu, ktoré vranovskí poslanci schválili koncom roka 2020, totiž z mesta čoskoro úplne vymizne hazard. Asociácia zábavy a hier pripomína, že prevádzkovatelia kamenných herní, ktoré ešte vo Vranove nad Topľou vďaka trvaniu licencie spred zákazu zostali, za možnosť podnikať na jeho území každoročne mestu odvádzajú nemalé peniaze. Pri momentálnom počte päť herní to je približne 75 000 eur ročne. „Čoskoro však aj týmto prevádzkam licencia skončí, a rovnako táto suma klesne na nulu,“ pripomína Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.
Počet herní klesol o polovicu, no hráčov neubúda
Vo Vranove od roku 2020, kedy bolo VZN o zákaze umiestnenia herní a kasín na území mesta prijaté, počet herní prirodzene klesol. Nové licencie neboli vydané, a tak z desiatich herní vo Vranove nad Topľou zostalo len päť prevádzok. „Každá prohibícia alebo sprísnenie však núti hráčov hľadať iné alternatívy,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová a približuje čísla z rokov 2020 a 2021, kedy museli byť kvôli pandémii kamenné herne dlhé týždne zatvorené. Napriek šiestim mesiacom výpadku tržieb týchto prevádzok hráči v roku 2020 na hazard celkovo minuli 723 521 302 eur a o rok neskôr to bolo už 836 098 408 eur. To znamená, že významný nárast zaznamenal práve online hazard. „Ľudia namiesto toho, aby do herní nešli, zoberú do ruky smartfón a pripoja sa na online kasína či stávkové kancelárie, takže hrajú tak či tak – mesto však z online hazardu žiadne financie do pokladnice nezíska,” približuje Dominika Hlobenová realitu, ktorá čoskoro čaká aj Vranov nad Topľou.
Regulácia namiesto zákazu
Práve kvôli značnej tendencii presunu hráčov do online prostredia sa čoraz častejšie začínajú ozývať hlasy volajúce po regulácii, nie po plošnom zákaze, ktorý, ako tvrdí aj Asociácia zábavy a hier, nič nerieši. „Práve z tohto dôvodu krajské mestá, ktoré v posledných mesiacoch riešili otázku zákazu hazardu v herniach a kasínach - Žilina, Banská Bystrica, Trenčín - k takému kroku nepristúpili,” konštatuje Dominika Hlobenová a pripomína prísnu kontrolu, ktorej každý hráč vstupujúci do kamennej prevádzky podlieha. „Pri vstupe do kamennej herne sa každý musí preukázať občianskym preukazom a osobám pod 18 rokov alebo osobám vedeným v Registri vylúčených osôb nie je vstup umožnený.“ Vďaka Registru vylúčených osôb sú tak z hazardu vylúčení napríklad poberatelia sociálnych dávok, neplatiči výživného či chorobní gambleri a môžu sem byť zaradení aj študenti, ktorí poberajú sociálne štipendium.
Pomoc v ťažkých časoch
„V neistých časoch sú dobré každé financie a prevádzkovatelia hazardných hier sú navyše vždy v rámci spoločenskej zodpovednosti ochotní priložiť ruku k dielu,” prízvukuje Dominika Hlobenová a ako príklad uvádza OZ Rozvíjame naše mestá, ktoré združuje prevádzkovateľov kamenných herní. Vďaka tomuto občianskemu združeniu sa majiteľom herní podarilo v meste Poprad zrevitalizovať viacero detských ihrísk, v Šali zrekonšturovať kolkársku dráhu či v Prešove prispieť na chod neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá sa venuje pomoci závislým. „V prípade, že by bolo aktuálne VZN týkajúce sa herní v meste Vranov nad Topľou zrušené, hráči, ktorí by aj tak skončili v online herni, budú podliehať nielen prísnejšej kontrole, ale navyše sa časť zo získaných tržieb v herniach vráti naspäť mestu a spoločnosti,“ uzatvára tému apelom na poslancov mestského zastupiteľstva Dominika Hlobenová.