KAPUŠANY. Obec pod Kapušianskym hradom sa môže popýšiť stále pulzujúcim kultúrnym životom. Neodmysliteľnou súčasťou tunajšieho koloritu kultúry sú júnové Kapušianske folklórne dni.
A že neostali nič dlžní svojmu menu skvelej dramaturgie, svedčí o tom aj program 18. ročníka, ktorý si na tretí júnový víkend (17. a 18. jún) pripravili.
Sobota patrí deťom
Tým najmenším bude patriť pódium v úvode kapušianskeho folklórneho sviatku. A že v obci majú byť právom na koho hrdí, ukáže sa i na pódiu, kde vystúpia tamojšie deti z viacerých kolektívov.
Medzi ne patria žiaci zo Súkromnej základnej umeleckej školy v Kapušanoch. Tie sa predstavia so zmesou ľudových piesní v podaní komorného zoskupenia pod vedením Stanislavy Zobalovej a tancom Na lúke. Choreografiu zostavila a naskúšala Inna Srníková.
Ako ďalší kolektív sa v sobotu predstaví Čerešenka pri ZŠ s MŠ Kapušany. Ide o folklórny krúžok, ktorého počiatky siahajú už do roku 1989. Dosiaľ sa teší veľkej obľube, v aktuálnom školskom roku v ňom majú zapísaných 40 žiakov.
Hosťom medzi mladšou generáciou bude Detský folklórny súbor Vienok z Bardejova, ktorý je už 39 rokov neoddeliteľnou súčasťou Základnej umeleckej školy M. Vileca v Bardejove.
Záborský či Makovica
Títo najmladší folkloristi plynulo odovzdajú štafetu folklórnym kolektívom z celého regiónu.
Hlavný sobotný program otvoria hostitelia z domáceho Folklórneho súboru Kapušančan, pozvanie prijala aj Dedinská folklórna skupina Záborský zo Župčian. Tá sa zameriava sa na zachovanie tradičnej ľudovej piesne ale aj obradov - zvykov stredného Šariša.
Zo Svidníka pricestuje Folklórny súbor Makovica, ktorý patrí medzi najstaršie národnostné súbory. Od svojho vzniku v máji 1956 až po súčasnosť je reprezentantom kultúry Rusínov, prezentuje najmä regióny Šariš, Zemplín, Spiš.
Ďalšieho hosťa, Ľudovú hudbu Stana Baláža z Raslavíc, nie je treba zvlášť predstavovať. Vyše 10 rokov pôsobiaca kapela sa aktuálne radí k najznámejším cimbalovým hudbám nielen v regióne Šariša, ale i za jeho hranicami, čím značne prispieva k rozvoju hudobnej kultúry horného Šariša.
Sobotnou bodkou bude tanečná zábava v podaní hudobnej skupiny Novhal z Demjaty.
Od Košíc až po Medzilaborce
Druhý deň slávností prinesie počas nedeľného popoludní galaprogram, ktorý otvoria domáci Folklórny súbor Kapušančan a Mužská spevácka skupina Kapušanske Richtaroše. Práve toto teleso oslavuje tento rok 25 rokov od svojho vzniku, slávnosti tak budú aj pomyselnou narodeninovou oslavou pre túto už štvrťstoročie pôsobiacu partiu spevákov.
Detský folklór bude reprezentovať Detský folklórny súbor Dúbravienka z Prešova, ktorý je „základňou“ pre FS Dúbrava a v súčasnosti združuje vyše 70 detí vo veku 6 až 15 rokov.
Rusínsky temperament prinesú finalisti súťaže Zem spieva - spevácke trio Labirsky beťare z Medzilaboriec. Roland Guba, Peter a Denis Zjatikoví z Medzilaboriec, ktorí spievali už v Česku, Poľsku, Srbsku, na Ukrajine a pred pár mesiacmi aj počas turné v USA, teraz prídu zaspievať do Kapušian.
Zo Spiša zavíta Folklórny súbor Krompašan z Krompách, ktorý prezentuje tance z oblasti Spiša a Šariša, pričom čerpá z oblasti Krompách, Margecian, Bystrian, Žakaroviec a Raslavíc.
Finále 18. ročníka Kapušianskych folklórnych slávností bude patriť Folklórnemu súboru Hornád z Košíc, ktorý je ľudovo-umeleckým reprezentantom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ide o jedno z najlepších folklórnych telies na Slovensku, a to aj vzhľadom na fakt, že už desaťročia sa jeho členovia snažia hľadať nové spôsoby tvorby a sebarealizácie.
Už tradične sa popri výdatnej folklórnej porcii z pódia na miestnom amfiteátri v Parku sv. Cyrila a Metoda môžu návštevníci tešiť aj na sprievodnú akciu, ktorou je Retrojurmak. A ako napovedá už jeho samotný názov, prinesie prehliadku tých možno trochu pozabudnutých, ale určite najrozmanitejších remesiel.