PREŠOVSKÝ KRAJ. Popri štúdiu sa vrhajú aj do tvorby časopisov. Stredné školy, ktoré prinášajú medzi svojich žiakov informácie aj formou vlastných periodík, si opäť raz zmerali svoje kvality v súťaži stredoškolských časopisov.
Do jej prípravy sa už tradične zapojil Prešovský samosprávny kraj spolu s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov v Prešove a Krajskou knižnicou P. O. Hviezdoslava. A na pôde knižnice sa uskutočnilo aj vyhlásenie výsledkov deviateho ročníka tohto zápolenia.
Časopisy zo všetkých kútov kraja
V aktuálnom ročníku hostila súťaž 21 prihlásených časopisov z jedenástich miest Prešovského kraja. Zapojil sa aj jeden časopis z Košického kraja, avšak vzhľadom na štatút súťaže nesúťažne.
Z roka na rok sa postupne mení pomer printových a elektronických časopisov, pričom sa periodiká viac presúvajú do virtuálneho priestoru.
Za školský rok 2021/2022 to bolo 15 printových a 6 elektronických časopisov. Tie hodnotila odborná porota zložená z aktívnych prešovských novinárov, ktorí sa zamerali na viacero kritérií – spracovanie príspevkov, aktuálnosť tém, štylistiku, kreativitu tvorcov, obsahovú a grafickú úroveň časopisov.
Prvé miesto znova putovalo pre Gymoš
Z Prešova odchádzali v aktuálnom ročníku s prvenstvom študenti Spojenej školy J. Henischa v Bardejove. Za svoj časopis Gymoš, ktorý vychádza v mesačnej periodicite, získali najvyššie možné ocenenie.
V konkurencii tak znova suverénne zabodovali. A právom. Kvalita časopisu sa dlhodobo drží na vysokej úrovni, a to vzhľadom na viacero hodnotených aspektov.
Nanovo zaujali tematickou pestrosťou, obsahom, kvalitou spracovania materiálov, obrazového prevedenia aj celkovej kreativity v rámci zaslaných čísel. Gymoš tak obhájil minuloročné prvenstvo a do svojej zbierky si zapísal už piate najcennejšie víťazstvo v tejto súťaži.
„Veľmi nás to teší. Mapujeme náš školský život, ale aj históriu, filmy, zaujímame sa o našich bývalých študentov, robíme ankety, interview. Máme rôzne smerovanie, každý si v časopise hádam nájde to svoje. Dávame do tvorby maximum spolu s našimi učiteľmi, u ktorých máme veľkú podporu,“ konštatovala za redakciu Alexandra Voľanská.
Kvalita milo prekvapila
Súťažné časopisy boli na základe hodnotenia rozdelené do bronzového, strieborného a zlatého pásma, udeľovali sa tiež tri najvyššie priečky aj špeciálne ocenenia.
„Dostali sa nám do rúk skutočne zaujímavé študentské časopisy, ktoré vedia zaujať, pobaviť, ale aj erudovane informovať, nielen o školských udalostiach, ale často aj vážnych témach. Som milo prekvapený, ako mladí ľudia vedia vo väčšine prípadov kultivovane a trefne prejavovať svoje názory a prezentovať ich svojim rovesníkom,“ hodnotil jeden z porotcov a predseda RO SSN Jozef Jurčišin.
Ocenení radami, vecnými aj finančnými cenami
Po prvom Gymošovi sa na druhom mieste umiestnil Life in the Academy Súkromného gymnázia v Poprade. Tretí skončil e-časopis Dubkáčik zo SOŠ A. Dubčeka vo Vranove n/ Topľou.
Do zlatého pásma sa zapísali i stredoškoláci zo Strednej zdravotníckej školy v Poprade s titulom Fonendoskop, ktorý získal aj cenu za vizuál.
Úspešné bolo aj Cirkevné gymnázium v Starej Ľubovni a jeho periodikum Noise. To získalo cenu i za kreativitu.
Rovnako zabodoval časopis Elán SOŠ podnikania služieb v Lipanoch, ktorý si odniesol aj cenu za najlepšiu titulnú cenu.
Rozdané boli i ďalšie špeciálne ocenenia.
Skokanom roka sa stal časopis Internátna pavučina Strednej odbornej školy vo Svite a objavom roka elektronický titul SILVUM SOŠ lesníckej v Prešove.
Cena RO SSN Prešov bola odovzdaná e-časopisu Nulák zo SOŠ elektrotechnickej Poprad-Matejovce.
Mimoriadnu cenu poroty získal časopis Quo vadis z Gymnázia sv. Košických mučeníkov v Košiciach.
Redakčné tímy si okrem konkrétnych hodnotení a odporúčaní zo strany poroty odniesli už tradične od hlavného garanta súťaže – Prešovského samosprávneho kraja, vecné ceny, diplomy a najúspešnejšie periodiká i finančné príspevky smerované na tvorbu stredoškolských časopisov.