TATRANSKÁ JAVORINA. Láska k obyčajnému remeslu ešte nevymizla. Dokazujú to aj žiaci kežmarskej školy, ktorí sa pričinili o skutočne netradičný kúsok.
Podieľali sa na obnove interiéru kostolíka sv. Anny v Tatranskej Javorine. V rámci umeleckej praxe tak splnili aj dávnu vôľu kniežaťa von Hohenlohe, ktorý dal kostol pred rokmi postaviť.

Práca ako pamiatka na štúdium
Žiaci v rámci umeleckej praxe prijali možnosť práce na starodávnom kostolíku, ktorý doslova dýcha históriou s nadšením. Ako uviedla riaditeľka školy umeleckého priemyslu v Kežmarku Marta Perignáthová, niektoré časti kostolíka, ktoré sa dali previezť prerábali priamo v škole, ostatné v rámci praxe priamo v kostolíku.
"Žiakov to veľmi bavilo. Predtým už robili na kniežacej hrobke, z čoho mali tiež obrovskú radosť, pretože ich práce boli vystavené aj v múzeu," hovorí riaditeľka, podľa ktorej je toto krásna pamiatka na ich usilovnú prácu. Niektoré časti mobiliáru kostola, naprílkad patronátna lavica, boli súčasťou maturitnej práce niektorých žiakov.
Podmienky na prácu mali vynikajúce, keďže podľa slov riaditeľky mali priamo na mieste k dispozícii dostatočne vysoké lešenie, aby mohli kostolík zreštaurovať a pozlátiť.
V článku sa dočítate:
- Čo všetko žiaci strednej priemyselnej školy v kostolíku obnovili;
- prečo sa kniežaťu v minulosti nepodarilo splniť vôľu;
- kto okrem žiakov sa podieľal na zlátení mobiliáru kostolíka;
- akým spôsobom dostala škola ponuku na zlátenie;
- ako prebieha samotný proces zlátenia a ako dlho trvá.