PREŠOV. Posledný júnový víkend prekypoval folklórom v rôznych častiach nášho kraja.
Jedno z podujatí sa konalo v Prešove. Práve na tunajšom amfiteátri po prvýkrát privítali účinkujúcich aj hostí 69. ročníka Slávností rusínsko-ukrajinskej kultúry.
Festival, ktorý už na budúci rok oslávi svoje „okrúhliny“, je o dva týždne starší ako jeho „festivalový brat“ vo Východnej. Tentoraz sa spod Dukly presunul do metropoly Šariša.
Do Prešova zo Svidníka
Niekdajšie Slávnosti Rusínov-Ukrajincov, ktoré mali už stabilné miesto vo Svidníku, sa tak pri svojom 69. ročníku mierne pozmenili.
Jednak názvom a jednak miestom konania. Podľa organizátorov práve v Prešove našli možnosti, ktoré si festival takéhoto rázu vyžaduje.

Program tohto ročníka začal už v piatok výstavou Slávnosti vo fotografiách, pokračoval v sobotu živou pozvánkou mestom a vyvrcholil hlavným programom v nedeľu na prešovskom amfiteátri.
V úvode sa, okrem iných, prihovorili aj predseda PSK Milan Majerský či viceprimátor Prešova Peter Krajňák, pričom ocenili fakt, že práve Prešovský kraj sa môže pýšiť najstarším folklórnym podujatím na Slovensku, ktoré sa teraz dostalo do Prešova.
V znamení detí, hostí i tradícií
Koncepciu programu organizátori pripravovali tak, aby svojím širokospektrálnym záberom priniesla pestrú ponuku kolektívov aj krás folklóru.
Detské folklórne kolektívy predstavili v Rozprávkove Janka Hraška.
Najmladšia generácia tak priniesla svoju radosť a srdečnosť vďaka súborom Dúbravienka, Rozmarija, Makovička, Šiňava a Kanaš.
Tradície našich predkov už prepletali spevácke vstupy s pásmami zo života ľudí. Na pódiu tak nechýbala svadba, zábava mládeže, ale i originálna dedinská zabíjačka.
Aj tu sa organizátori pomyselne poprechádzali po viacerých kútoch nášho kraja – z Prešova (FS Karpaťanin, FS Dúbrava) cez Veľký Šariš (Trio Kormanikových), Jarabinu (FS Poľana), Udol (FS Udolčanka), Sninu (FS Šiňava, FS Starinčanka) až po Košice (FS Poľana) a Slovinky (FS Slovinka).
A chýbať nemohla, ako inak, ani prvá dáma rusínskeho folklóru Marka Mačošková.
O rok jubilanti
Program detí a tradícií vyvrcholil blokom Pozdravy hostí. V rámci neho do Prešova zavítali KUD Kalina Indjija (Srbsko), Zakarpatský zaslúžilý ľudový súbor Užhorod (Ukrajina), Folklórny súbor Zemplín (Michalovce) a domáci PUĽS z Prešova.
Počasie nedeľnému podujatiu prialo, ale vzhľadom na skutočne širokú ponuku folklórnych podujatí ostali kapacity amfiteátra ešte značne nevyužité.
Napriek tomu bola však prešovská účasť vyššia ako počas otvorenia podujatia minulý rok vo Svidníku.
Organizátori sa napriek viacerým okolnostiam tohto ikonického festivalu nechcú vzdať, lebo, ako prízvukujú, ide o tradície aj srdcovú záležitosť.
„Už o rok nás čaká jubileum, 70. ročník, na ktoré sa už teraz tešíme a veľmi radi by sme ho oslávili na úrovni takej, aká tomuto nášmu festivalu prináleží,“ zaželal si jeden z hlavných organizátorov Peter Begeni.