PREŠOV. Aj keď plány boli veľkolepé, prírodné kúpalisko ostáva vo svojej doterajšej podobe. Pútavý projekt na využitie priestoru v areáli tohto ostáva len na papieri.
Návštevníkom tak musí stačiť to, na čo boli dosiaľ zvyknutí. Nové vedenie revitalizáciu odložilo do šuplíka.
S čiastkovými opravami
Momentálne je prírodné kúpalisko Delňa od začiatku prázdnin otvorené, prístupné pre návštevníkov. Spusteniu prevádzky areálu predchádzala pravidelná údržba.
Vyčistili dno nádrže a opravili stavidlá zadržiavajúce vodu na konci Delne. Taktiež obnovou prešlo mólo, vstupy do vody sú už po schodíkoch, ktoré sú po betonáži a majú i obnovené zábradlie. Vstupné sa vyberá v novej unimobunke, taktiež doterajšie staré prezliekarne nahradili nové.

Ide však len o čiastkové opravy a rekonštrukcie. Tak, ako to bolo aj počas uplynulých rokov, keď modernizovali toalety, rozvody či upravovali spevnené plochy.
Celková obnova momentálne v hre nie je.
Aké boli vízie
Prešovská radnica ešte na jar v roku 2019 vyhlásila architektonickú súťaž. Jej cieľom bolo pripraviť podobu areálu tak, aby sa ako športovo-rekreačný areál stal miestom pre napĺňanie oddychovej funkcie. A to v rámci vybavenia tak, aby išlo o celoročne využívaný priestor aj skrz vybudované ihriská či oddychové zóny.

„Cieľom súťaže je nájsť najlepšie a najvhodnejšie urbanisticko-architektonické a krajinárske riešenie celého areálu prírodného kúpaliska vrátane plôch, ktoré nie sú v súčasnosti využívané, s dosiahnutím funkčne optimálneho prírodno krajinárskeho charakteru prostredia rekreačného areálu. Súčasťou riešenia bude riešenie predpolia areálu kúpaliska Delňa s návrhom parkovacích plôch, s cyklochodníkmi, pešími chodníkmi a zastávkami MHD s napojením na existujúcu dopravnú sieť,“ znel vtedy hlavný cieľ z podkladov pre verejné obstarávanie.
Skvostný plán, ale...
V júli pred štyrmi rokmi bol na stole už víťazný návrh, ktorého autorom bolo košické architektonické štúdium Atrium.
„Návrh prináša v našich podmienkach výrazný invenčný prístup k riešeniu, ktoré má v prípade realizácie vysoký predpoklad prínosu i v širšom regionálnom a nadregionálnom kontexte,“ uvádzala vtedy porota.
Návrh charakterizovala ako veľmi jednoznačný a čistý koncept.