SVIT. Vo Svite sa rozhodli pre netradičný spôsob zavlažovania prostredníctvom počítača.
Ide o zaujímavú inováciu, ktorá do veľkej miery uľahčí prácu a zároveň by mesto týmto spôsobom chcelo zlepšiť mikroklímu a bude tiež pripravené v prípade záplav z masívnych dažďov.
Vodozádržné opatrenia pomôžu najmä obyvateľom
Ako informovala PR manažérka mesta Svit Zuzana Dobránszka, mesto zareagovalo na výzvu z EÚ a uspelo so žiadosťou o nenávratný príspevok vo výške viac ako 1,3 milióna eur.
V praxi to teda znamená, že dôjde k vybudovaniu 13 vodozádržných opatrení, v časti Štúrovej ulice, odkiaľ budú odstraňovať kovové prašiaky. Súčasťou budú tiež rekonštrukcie chodníkov, parkovísk, revitalizácia zelene a celkové zlepšenie kvality života obyvateľov.

„Účelom je zadržiavanie dažďovej vody zo striech do podzemných nádrží a následné efektívne využitie na zavlažovanie v období suchých letných mesiacov. Výmena nepriepustných asfaltových a betónových plôch na pozemkoch mesta za plochy zelene s funkčnou vegetáciou podporujúcou vsak a výpar, umožní vsakovanie dažďových vôd a podporu bioretenčných systémov v spomínanej lokalite,“ vysvetlila Dobránszka, podľa ktorej sa revitalizáciou zelene a vybudovaním retenčných systémov predpokladá aspoň čiastočné usmernenie prípadnej prívalovej vody.
V článku sa dočítate:
- Kto bude dohliadať na online závlahu;
- ako bude fungovať online systém;
- čo všetko prejde v rámci rekonštrukcie premenou;
- prečo sa mesto rozhodlo pre projekt.
Nepriepustné parkovacie plochy
Samotný projekt má podľa PR manažérky oveľa viac výhod. Na druhej strane má mesto niekoľko jasných cieľov, ktoré by chcelo prostredníctvom nového systému zavlažovania dosiahnuť. Jedným z nich je aj efektívne odvádzanie a akumulácia dažďovej vody.
„Podzemné nádrže sú vyrobené tak, že ich je možné umiestniť až do 100 percent svojho objemu do spodnej vody bez kotvenia. Dažďová voda sa zadrží v podzemnej akumulačnej nádrži a bude spätne využívaná na zavlažovanie novonavrhnutej vegetácie okolia,“ hovorí Dobránszka.
Riešenie má mesto k dispozícii aj v prípade, ak by došlo k naplneniu nádrží napríklad prívalovými dažďami. Pre každú nádrž je v takomto prípade navrhnutý takzvaný bezpečnostný prepad do podzemných vsakovacích blokov.