PREŠOV. Vyše 260 detí si povedalo, že voľné dni využijú na vzdelávanie. Prešovská univerzita má za sebou ďalší skvelý ročník Prešovskej detskej univerzity.
A že je o ňu skutočne značný záujem, svedčí nielen už 16. ročník jej organizovania, ale i z roka na rok stúpajúci počet. Tento rok sa zamerali na vzdelávanie o Slovensku.
Začínali s rešpektom, dnes sú vyhľadávaným letným programom
Prejsť sa chodbami skutočnej univerzity už o niekoľko rokov skôr a čerpať múdrosti aj v čase oddychu?
Nič nezvyčajné pre všetkých záujemcov, ktorí si ako formu trávenia letných dní vybrali možnosť stráviť týždeň na Prešovskej detskej univerzite (PDU). Táto študijná forma je pútavá každým rokom viac a viac.

„Keď sme pred 16 rokmi otvárali Prešovskú detskú univerzitu, mnohí nás varovali, že to nie je dobrý nápad, že sa nám na ňu nik neprihlásil. Veď študenti sú v lete na dovolenke, na kúpaliskách a určite nebudú chcieť tráviť prázdniny v škole. A opak je pravdou. Každý rok máme naplnenú kapacitu, ktorú dokonca z roka na rok zvyšujeme,“ teší sa Martin Javor, jeden z hlavných organizátorov PDU.
Tento rok vítali 161 študentov v študijnej skupine bakalárček. V skupine magisterček sa vzdelávalo 102 malých študentov.
Do školy poctivo ako cez školský rok
Prešovská detská univerzita funguje prostredníctvom dvoch študijných skupín – bakalárček (1. – 4. ročník ZŠ) a magisterček (5. – 9. ročník ZŠ) v dennom režime (8.00 16.00).
Pod patronát si ich tento rok vzalo takmer 60 tútorov z radov študentov univerzity a ďalších viac ako 40 lektorov. Vyučovanie prebiehalo vo veľkých prednáškových aulách, átriách i mimo univerzity.
S osvetou o Slovensku
Tento rok sa Prešovská detská univerzita niesla tematiky v duchu 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. A tak podtitul „Slovensko 30“ kopíroval práve dané aktivity aj tematické okruhy.
„Deti pomyselne cestovali po Slovensku, naučili sa, kto riadi náš štát, ako je Slovensko vnímané formou rozhlasu, spoznávali kultúrne pamiatky, zášli na návštevu k južným aj východným susedom, vyrobili si origami a komiks,“ vymenoval program balakáčekov Martin Javor.

Ďalšími témami boli záhady prísloví a porekadiel, čaro remesla, krásy nášho folklóru, hviezdy nad Slovenskom i správanie sa na cestách, slovenský šport aj zdravý životný štýl a rovnako nechýbali i novodobé slovenské dejiny. O nič menej informačne nasýtené to nemali aj magisterčekovia.
„Magisterčekovia sa zúčastnili fantazijnej cesty od západu po východ Slovenska. Absolvovali slovný duel mapujúci ich vedomosti o Slovensku, skúsili si pripraviť vlastnú reportáž a tiež kultúrne vystúpenie súvisiace s ľudovými tradíciami. Slovensko a jeho osobnosti histórie objavovali v knižnici našej univerzity,“ uviedla Lenka Pasternáková, riaditeľka Ústavu pedagogiky, andragogiky a psychológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU, ktorá zastrešuje študijný program magisterček.
Počas športového festivalu na fakulte športu sa stretli s úspešnými športovcami z radov absolventov Prešovskej univerzity.
Zašli aj za brány
A že to nebol týždeň vyslovene len medzi univerzitnými stenami, posunuli program i mimo areálu školy. Deti tak navštívili Krajské múzeum aj Mestský úrad v Prešove, kde sa bližšie pozreli na jeho fungovanie i dejiny mesta.

„Aj tento rok máme na zreteli, že deti sú tým najúprimnejším publikom, ale i najprísnejším kritikom. Pre nás bude ocenením, keď sa s nimi na detskej univerzite stretneme aj o rok. Moje veľké poďakovanie patrí všetkým lektorkám a lektorom, tútorkám a tútorom, ktorí vytvárajú príjemnú atmosféru počas tohto vzdelávacieho programu,“ uzatvorila Lenka Pasternáková.