SEČOVCE. Manželia Bálintovci sa pred vyše štyrmi rokmi dočkali najkrajšieho darčeka.
Do rodiny im pribudol synček Riško, ktorý však, ako sa neskôr ukázalo, sa narodil s najťažšou formou spinálnej svalovej atrofie typu 1, ktorá je smrteľná.
Aj za pomoci ľudí sa manželom podarilo synčeka zachrániť a dnes dokonca podávajú pomocnú ruku aj iným rodinám.
V článku s dočítate:
- Čo prežívali rodičia pri podaní lieku;
- čo nasledovalo po tom, čo dostal Riško svoj liek;
- za ako dlho sa začal Riškov stav zlepšovať;
- ako je na tom malý bojovník po troch rokoch od podania lieku;
- čo všetko musí absolvovať.
Diagnóza „lenivosť“
Riško sa spočiatku javil ako zdravé dieťa, a to aj napriek tomu, že bol podstatne menší ako jeho rovesníci. Nikto tomu nepripisoval dôležitosť.
Rodičia sa tešili z každého nového dňa, keď Riško urobil nový pohyb či zvuk. Život sa rodinke zo Sečoviec obrátil hore nohami po dovŕšení Riškových štyroch mesiacov.

Podľa slov mamy Majky si s manželom všimli, že hoci je ich synček vnímavý, nedokáže dvihnúť nožičky. Začali šípiť problémy no netušili, že sa z toho vyvinie diagnóza, ktorá im bude nemilosrdne pripomínať čas.
„Keď mi v ten deň Majka volala, veľmi plakala. Riško mal potvrdenú smrteľnú diagnózu SMA 1, ktorá je tou najťažšou formou. Nebol čas na plač a iné emócie. Okamžite som sa spojil s neurologičkou a začali sme riešiť, ako spomaliť progres ochorenia,“ priznal Riškov otecko, ktorému nebolo všetko jedno.

Život ich vytúženého syna visel doslova na vlásku a boli iba dve možnosti. Buď zabojujú a uvidia syna vyrastať, alebo o neho prídu skôr, než začne spoznávať svet okolo seba.
Bez podania lieku totiž čakala malého bojovníka smrť do dovŕšenia dvoch rokov. Rodičia nelenili a aj vďaka pomoci od ľudí z celého Slovenska sa im podarilo dostať Riška za liekom, ktorý mu zachránil život.