Pre fotku sme schopní ohroziť seba i blízkych

Ak vidíme akékoľvek voľne žijúce zviera, ktoré sa nespráva prirodzene, mali by sme spozornieť.

Pri Reinerovej chate. Líška stratila plachosť. Kŕmiť by sme ju nemali.Pri Reinerovej chate. Líška stratila plachosť. Kŕmiť by sme ju nemali. (Zdroj: Ilustračné foto: TASR)

Väčšina našej populácie nemá priamy kontakt s prírodou. Dôsledkom sú fóbie či akceptovanie mýtov, ktoré nemajú s prirodzeným životom zvierat vo voľnej prírode nič spoločné. Keď sa potom s nimi stretneme v ich prirodzenom prostredí, spravidla nevieme, ako sa máme k nim správať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci Slovensko je vidiecka krajina, pravda je taká, že k ozajstnému vidieku má podstatná časť našej populácie vlažný alebo žiadny vzťah. Odprírodňujeme sa, nemáme priamy a praktický kontakt s prírodou, už ani na dedinách nechováme hospodárske zvieratá ako kedysi, netušíme, ako sa máme k nim správať, nevieme, čo si počať so živlami, sme náchylní veriť rozprávkam, ktoré mýtizujú zvieratá, kvôli raritnej fotke so šelmami či dravými vtákmi alebo hadmi sa vrháme do situácií, v ktorých nám ide o život a radšej, ako snahu porozumieť prírode a zblížiť sa s ňou, akceptujeme fóbie zo zvierat.

SkryťVypnúť reklamu

Prítulné je aj zviera s besnotou

Niet sa preto čo čudovať, keď sa ukáže, že zle vyhodnotíme situáciu a objímeme aj zviera s besnotou. Veď je také prítulné.... A na druhej strane, bojíme sa toho, čo nepoznáme. Ani jedno, ani druhé prirodzenému vzťahu ľudí k zvieratám neprospieva.

„Áno, mnohým ľuďom sa kontakt s prírodou zúžil na televíziu a iné médiá, a potom, keď sa raz za čas ocitnú na turistickom chodníku a v priamom kontakte so zvieratami, nevedia, ako majú zareagovať,“ hovorí zoologička Mária Apfelová.

Pripomína, že bežne sa turista so zvieratami žijúcimi v národných parkoch nestretne, pretože sú plaché a spoločnosť človeka nevyhľadávajú. Návštevníci národných parkov a chránených území či iných pohorí by ale mali spozornieť, keď sa k nim z rôznych dôvodov zviera priblíži a vyhľadáva kontakt s nimi.

SkryťVypnúť reklamu

„Môže byť choré či zranené, môže mať potrebu chladiť si ranu v blízkosti potokov, kade spravidla vedú aj turistické trasy, a pokiaľ sa zviera necíti komfortne a nemôže z rôznych dôvodov zvoliť útek, odhodlá sa aj na útok,“ upozorňuje na nebezpečenstvo zoologička. Dodáva, že ak vidíme akékoľvek voľne žijúce zviera, ktoré sa nespráva prirodzene, dokonca sa môže javiť prítulné, mali by sme spozornieť.

Zvieraťu by sme vždy mali dať šancu na únik

„Určite si treba zachovať odstup, nepribližovať sa k nemu, mali by sme mu dať šancu na únik. Ak neutečie, lebo pre zranenie nemôže, alebo nevládze, odporúčam kontaktovať poľovníkov, resp. v národnom parku alebo chránenom území správu chráneného územia, či záchranárov na čísle 112. Všade tam vám budú vedieť poradiť, ako sa k zranenému či chorému zvieraťu správať a čo bude potrebné pre záchranu zvieraťa a bezpečnosť ľudí ďalej spraviť,“ radí zoologička.

SkryťVypnúť reklamu

Možno si mnohí návštevníci Vysokých Tatier spomenú, ako sa pred asi šiestimi rokmi v osadách a po chodníkoch potuloval jelenček, ľudia ho kŕmili, fotografovali sa s ním, hladkali ho, až kým si niektorí z nich nevyslúžili kopance. Atrakciu Tatier potom previezli do zverinca.

„Určite je lepšie pred fotkami použiť mobil na kontaktovanie odborníka, ktorý poskytne radu, ako sa k zvieraťu, ktoré očividne stratilo plachosť, správať a majte na pamäti, že správanie divých zvierat je vždy nevyspytateľné ,“ pripomína M. Apfelová.

Aj zviera vypiplané doma môže byť nebezpečné

„Je možné, že o takéto zvieratá sa mohli predtým v domácich podmienkach starať ľudia. V dobrej viere, že pomáhajú, ho mohli vypiplať zo zranení alebo vychovať po strate rodičov. Takéto zvieratá ale stratia prirodzené inštinkty a už nevedia žiť vo voľnej prírode, nevedia si zháňať potravu a kontaktovať sa so svojim vlastným druhom,“ domnieva sa zoologička.

Upozorňuje, že keď zvieratko z prírody v opatere vyrastie a dospeje, objavia sa u neho inštinkty zodpovedné za obranu pred človekom a ďalšie pudy a vtedy môže byť nebezpečné. Má všetku silu a výbavu, aby vedelo zraniť.

Nebezpečné nemusí byť iba zviera, ktoré nejaký čas strávilo s človekom. Atypické správanie môže mať aj taký zástupca zvieracej ríše, ktorý má nejaký hendikep alebo bolo vylúčené zo svorky či má zdravotné problémy komplikujúce zadovažovanie potravy.

K ľuďom idú preto, lebo potrebujú potravu

„Zvyknú sa približovať k ľuďom, lebo vedia, že pri nich sa ľahšie dostanú k potrave. Zvyšujú aj nebezpečenstvo šírenia chorôb či infikovania človeka. Ak chybne vyhodnotíme, že zviera je priateľské a priblížime sa k nemu, ono nás môže v zúfalstve vnímať ako ohrozenie, alebo potravinového konkurenta a zaútočiť na nás,“ objasňuje ďalší dôsledok neznalosti správania sa zvierat zoologička.

Neprirodzené návyky vo vzťahu k zvieratám môžu deti nadobudnúť napríklad aj v kontaktných zoologických záhradách. Keďže nám chýbajú vedomosti o prírode a vlastné skúsenosti spojené s pobytom v nej, nahrádzame túto potrebu aj ich návštevou.

ZOO zasahuje do biologickej podstaty zvierat

„Nie som ich fanúšik, som fanúšik reálneho života,“ hovorí M. Apfelová. „Pokiaľ chceme nejaké zviera poznať, mali by sme ho vidieť v reálnych podmienkach, spoznať prostredie, ktoré potrebuje k životu. Mláďatá odtrhnuté od svojich matiek a chované v kontaktných ZOO, musia strpieť naše hladkanie a nemôžu pred ním utiecť, nie sú ukážkou prirodzenosti. Práve naopak, takýto chov zasahuje do ich biologickej podstaty.“

Rodičom radšej odporúča naštudovať si čo najviac informácií o zvieratách pred výletmi do prírody a odovzdať ich deťom prístupnou, hravou formou. Aby si zbytočne cez strach z nepoznaného nevytvorili bariéru lepšieho poznania prírody a života v nej v neskoršom veku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 259
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 938
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 053
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 505
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 702
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 514
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 751
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Paleobiológ M. Kundrát zo skamenelín číta príbehy pravekých zvierat.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu