PREŠOV. Lesk navonok a špina vo vnútri. Pozlátko šiat a nablýskaného kabrioletu a na druhej strane faloš, vražda, korupcia.
Do ulíc Chicaga v búrlivých 20. rokoch minulého storočia, keď status sexi ženy dokázal prebiť aj krv na jej rukách a fakt, že je vrahyňa, pozýva Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove.
Muzikál, ktorý sa od svojho stvorenia dočkal viacerých prevedení, teraz na divadelných doskách prinášajú vo veľkom štýle. So živým orchestrom, premyslenou scénou, excelentnými speváckymi prejavmi a tanečnými kreáciami, ktoré v symbióze tvoria efektné dielo.
Krásne, ale vrahyne
Verný a pracovitý, ale do istej miery jednoduchý manžel Amos Hart (Filip Lenárt v alternácii s Borisom Srníkom) je pre žhavú Roxie Hart (Gabriela Očkajová) príliš nudným partnerom. Okorení si to vášnivým mimomanželským pomerom (Matej Erby).

Keď však po jednej zo sexuálnych avantúr končí ohrdnutá, svojho milenca zabije. A tak sa roztočí celý vír udalostí. Dostávame sa do väzenia, kde sa to krásnymi ženami len tak hemží, každá má ale na konte vraždu.
Kto však platí, ten sa vezie, a tak aj tu platí hierarchia, korupcia a špinavosť. Doterajšia obľúbenkyňa Velma Kelly (Ľudmila Dutková) sa dostane na vedľajšiu koľaj, keď jej prím preberie Roxie. Príjemné džezové melódie podčiarkujú pomyselný súboj dvoch kabaretných speváčok.
Väzenie a to, čo alebo ako prekĺzne von či dnu, má na starosti bacharka „mamča“ Morton (Svetlana Wittnerová v alternácii so Stanislavou Kašperovou).
Spojením s vonkajším svetom je advokát Billy Flynn (Samuel Gáfrik v alternácii s Matejom Lackom). Má dostatočnú moc na to, aby krásnu ženu dostal spod hrozby obesenia? A akú rolu pri paragrafoch, súdnictve a tvorbe obrazu reality zohrajú médiá?
To ukážu zatuchnuté priestory väznice, súdnej siene, ponurých miest i barov, kde sa kujú špinavé "pikle".
So značným podielom muzikálov
Ako konštatuje riaditeľ Divadla Jonáša Záborského (DJZ) Ján Hanzo, DJZ je repertoárové divadlo, ale „veľká časť našej produkcie je muzikálová. A keď som to dobre počítal, tak od roku 2005 je to dvanásty muzikál, ktorý sme u nás uviedli“.
Z tohto počtu je päť muzikálov so živou hudbou. Aktuálne stále hrajú na veľkej scéne úspešný muzikál Jesus Christ Superstar, do konca roka tak budú v repertoári paralelne oba. Derniéry prídu v decembri.

Pre nové Chicago má divadlo získanú licenciu na dva roky. Premiéra prichádza tentoraz nezvyčajne už v septembri. Dôvod má byť jednoduchý – v tomto kalendárnom roku dosiaľ ešte nepremiérovali. Počas korony pritom vyprodukovali predstavenia, ktoré chcú odohrať ešte pred väčším množstvom divákov.
„Ale teraz sme sa rozhodli, že sa vrátime vo veľkom štýle a Chicago je veľký štýl,“ konštatuje riaditeľ s úsmevom. Dôkazom tohto tvrdenia je napríklad i skutočnosť, že je to ďalšia spolupráca so živým orchestrom na čele so špičkovým dirigentským menom – Júliusom Selčanom.
Réžie sa chopil „dvorný“ režisér a umelecký šéf divadla Michal Náhlík. Taktiež sa podpísal aj pod samotný preklad.
Energia, ktorá je inšpirujúca
Jednu z hlavných postáv, úlohu Velmy Kelly, si zahrala Ľudmila Dutková. Pre ňu osobne ide o osobné symbolické jubileum, keďže ide o 20. muzikál na pôde tohto divadla, v ktorom hrá. Dokáže ju niečo ešte prekvapiť?
„Toto skúšobné obdobie bolo najdlhšie a najintenzívnejšie, čo som zažila, ale bolo veľmi pekné,“ konštatuje Ľudka.
Osobne je jej najbližší spev, vo svojej role však mohla prepojiť všetky zložky – aj spev, aj pohyb. Samotnú hru vníma ako nadčasovú.

„Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to banálny a veľmi jednoduchý príbeh dvoch vrahýň, ale na pozadí tohto príbehu sa odohráva veľmi veľa. Má to mnoho odkazov, myšlienok, mnoho aktuálneho. Myslím si, že niekto napísal tento muzikál geniálne. Všetko, čo sa tu odohráva, platí aj dnes a nič sa nezmenilo,“ hodnotí Ľudka.
Aj vo svojej role si našla čosi inšpiratívne.
„Aj keď hrám vrahyňu, ktorá nie tou vrahyňou, ktorá by bola krvilačná a plánovala si vraždu, aj napriek tomu si z tej postavy viem niečo vybrať. A to jej neuveriteľnú energiu a silu ako žiť a prežiť v tomto brutálnom svete aj v jej osobnom ťažkom svete.“
Jej rivalkou v súboji o post hviezdy je Roxie Hart, ktorú stvárňuje Gabriela Očkajová.
„Myslím si, že tento muzikál má presah aj do dnešnej doby na Slovensko. Vidíme, čo sa okolo nás deje a toto sa na túto situáciu presne hodí,“ zamýšľa sa Gabika.
Choreografiu má pod palcom osvedčené meno
Otázku choreografie si vzal do svojich rúk Viliam Mikula, pre ktorého je to s Michalom Náhlíkom ďalšia plodná spolupráca.
„Budem sa opakovať, ale vždy som vďačný za tieto príležitosti, ktoré prichádzajú, lebo Chicago je Chicago. Kto to pozná, vie, že je svetové a som rád, že ho tu môžeme robiť,“ teší sa Viliam, pre ktorého je práca na takýchto projektoch aj osobnostným rastom, lebo „to sú veci, žánre, pri ktorých sa posúvam a aj sám na sebe veľa objavujem, že sa to dá. Je to pohyb, a keď ním človek vie myslieť a variovať ho, dá tomu dušu, tak sa dá robiť s akýmkoľvek pohybom.“

Inšpiráciou pri tvorbe choreografií bol pre neho film, ktorý už poznal aj predtým.
Práve samotné dielo bolo miestom pre ponúkané námety.
„V prvom rade som ich našiel v piesňach, v hudbe, ktorá je aká je - bravúrna a dáva pohybové myšlienky a fantáziu. Snažím sa inšpirovať aj rôznymi svetovými tanečnými súbormi, skupinami, stále tým žijem a snažím sa dívať, čo sa deje vo svete. Niekde v podvedomí to v človeku je a on to prečerpáva.“
Ako veľký benefit vníma fakt, že spolupracoval s výberovými tanečníkmi z PUĽS-u, ktorí „ukazujú, že sú multifunkční a multižánroví“.
„Som hrdý tiež na hercov a najmä hlavné postavy, ktoré nemajú alternácie a zvládli pohybovú stránku bravúrne.“
Korupcia a podlosť na tanieri
Rolu úlisného advokáta Billa Flynna si zahrajú v alternácii Samuel Gáfrik a Matej Lacko. Samuelovi patrilo javisko počas predpremiéry, Matejovi počas premiéry.
A ako sa cítili v tejto role úplatného a vypočítavého?
„Nie veľmi príjemne, nemám rád takýto typ ľudí. Pri tej postave Billyho je smutné, že je to inšpirované asi reálnymi ľuďmi. Mám pocit, že v každej spoločnosti sa nájde slizký človek, ktorý zneužíva systém,“ zamýšľa sa Samuel.
Matej si podobne ako Ľudka našiel aj v tom negatívnom čosi pozitívne.
„Z postavy som sa potešil, film som videl a Richard Gere sa mi páčil. Jasne, že nejde o kopírovanie, každý si chce urobiť toho vlastného, aj ja sa snažím vychádzať zo seba. Mne osobne sedí jeho žoviálnosť a to manipulovanie, ale to v osobnom živote, samozrejme, nepredvádzam,“ skonštatoval s úsmevom
Scéna komorná a veľavravná
Tento nový titul zasadili do priestorov historickej budovy DJZ.
„V historickej budove sme už mali muzikály Pokrvní bratia, Sugar, Kabaret a teraz je to Chicago,“ vymenúva riaditeľ Ján Hanzo.
„Som rád, že sa to deje v historickej budove, je to komorné, nie veľká plocha a tým pádom mám pocit, že takýto titul je vhodnejší do týchto stánkov a nie na nejaké veľké scény,“ zamýšľa sa choreograf Viliam Mikula, podľa ktorého je od toho závislý a je iný aj pohybový slovník.

Scéna je ladená do čiernych kachličiek s ružovými prvkami.
„Odohráva sa to na rôznych miestach, a tak musíte nájsť niečo, čo to spája. Akoby sa to vo svojej podstate odohrávalo zo začiatku niekde v bare. Hľadali sme preto atmosféru barovú, väzenskú, ktorá evokuje stretnutie slizkých právnikov, ktorí sa nechajú podplácať. Hľadali sme to estetické, čo by to spájalo,“ opisuje proces režisér Michal Náhlík.
Ku kachličkám doplnili efektne kabriolet. Natrafili naň na webe, v dielňach ho rozpílili a na scéne pevne ukotvili.
„Pôvodne mal visieť, ale kvôli statike sme ho museli podoprieť, keďže sa na ňom aj tancuje, tak sme to technicky vyriešili takto,“ vysvetľuje Náhlík.
Opäť úžasne aktuálni
Je takmer už štandardom, ktorý ale stále prekvapí, že je Divadlo Jonáša Záborského znova až prekvapivo aktuálne.
„Asi žijeme duchom doby, lebo my muzikály chystáme minimálne dva roky vopred. A tá doba často dozreje do našich muzikálov,“ konštatuje s úsmevom riaditeľ.

„Príprava týchto ačkových muzikálov začne na úrovni úvahy a potom si asi rok dopisujeme s manažérmi. Ale dosiaľ sme boli vždy úspešní a to, čo sme chceli, sme aj za rozumných podmienok dosiahli,“ počíta Hanzo.
Na otázku aktuálnosti reaguje režisér s tým, že tá sa prakticky pri týchto otázkach nikdy nevytráca.
„Človek sa nemení a to je smutné. Tento muzikál mal premiéru pred 48 rokmi, a keď ho budú hrať o 50 rokov, bude to tu stále. Nebudeme sa tváriť, že nebude korupcia, nikto nikoho nebude podplácať, súdy nebudú vynášať blbé rozsudky a oslobodzovať kde koho. Bude to tu stále, vitajte v realite,“ dodáva Michal Náhlík.
Jej odraz prinášajú aktuálne na scéne historickej budovy DJZ v novom muzikáli Chicago, ktorý tak prichádza do našich divadiel v slovenskej premiére.