VÝCHOD. Pátranie po nezvestných osobách je dlhodobý proces a v niektorých prípadoch sa to môže naťahovať aj niekoľko rokov.

V policajnej evidencii sú informácie o takýchto osobách 30 rokov, faktom však je, že každým rokom sa šanca na nájdenie pomaly stráca.
Problémom je utekajúca mládež
Vo viacerých prípadoch dokáže do veľkej miery pri objasnení pomôcť aj verejnosť.
V článku sa dočítate:
- Ktorý prípad dlhodobo nezvestnej osoby najviac rezonuje v spoločnosti;
- ako dlho dokáže polícia spracovávať databázu nezvestných;
- na koho je okrem európskeho vydaný aj medzinárodná zatykač.
"Ku dňu 21.09.2023 je evidovaných v Košickom kraji celkom 56 nezvestných osôb, najviac je v okrese Košice, z nich je 10 mladistvých, zväčša ide najmä o chovancov reedukačných centier, prípadne detského domova, ktorý po prázdninách nenastúpia do im určeného zariadenia, alebo zo zariadenia utečú," informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, ktorá doplnila, že medzi mladistvými v štyroch špecifických prípadoch ide o dlhšiu nezvestnosť ako pol roka, ktorých postupy po ich pátraní sú kontrolované nadriadenými útvarmi.
Európsky zatykač aj príkazy na zatknutie
V rámci východného Slovenska je podľa aktuálnych informácií, ktoré zverejňuje ministerstvo vnútra na svojej oficiálnej stránke v sekcii pátranie po osobách je aktuálne vydaný európsky zatykač na päť osôb.

Dvadsať osôb je v hľadáčiku kvôli príkazu na zatknutie, pričom vo väčšine prípadov sa uvádzať ako dôvod paragra 73 Trestného poriadku. V štyroch prípadoch polícia pátra po obvinených osobách z rôznych skutkov, jedna osoba je hľadaná v súvislosti s tým, že sa nachádza v ochrannej liečbe. Tri osoby sú obvinené a je po nich vyhlásené pátranie. Nie je žiadnou výnimkou že v databáze príkazu na