Práve oči vedia prezradiť, že niečo s naším zdravím nie je v poriadku. MUDr. Mária Hurčíková, primárka očného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Trebišove a hlavná lekárka siete SVET ZDRAVIA pre odbor oftalmológia, približuje, aké ochorenia možno počas očného vyšetrenia odhaliť: „Oči sú nielen pohľadom do našej duše, ale aj obrazom nášho tela. Komplexným očným vyšetrením dokáže oftalmológ upozorniť na celkové ochorenia. Vysoký tlak, diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy, obličiek, neurologické ochorenia, ochorenia krvného systému či imunodeficientné ochorenia organizmu. Preto sa pacienti na nás obracajú vždy, ak majú nejaký očný problém, zhoršenie videnia, bolesti oka a tiež vedia, že operujeme veľa pacientov na sivý zákal s excelentným výsledkom.“
Ochorenie, ktoré prichádza s vekom
Jedným z ochorení, ktoré oční lekári často diagnostikujú v svojich ambulanciách, je sivý zákal. Je to ochorenie, ktoré je bežné najmä u starších pacientov. Začína sa prejavovať okolo 60. roku života. Ide o postupné skaľovanie šošovky vo vnútri oka. Je prirodzenou súčasťou starnutia a nedá sa mu predchádzať. Sivý zákal sa liečiť nedá, jedinou možnosťou je jeho chirurgické odstránenie, pri ktorom sa vlastná šošovka vymení za umelú vnútroočnú šošovku. Rozhodnutie podstúpiť operáciu robíte len raz za život, a neoplatí sa s ním dlho váhať, pretože zrak sa vplyvom ochorenia už len zhoršuje. Operácie katarakty sú jednými z najčastejšie vykonávaných zákrokov na ľudskom tele. Pacientom vracia kvalitné videnie a zlepšuje život. Zákrok prebieha ambulantne a trvá približne 15 minút. Bolesti sa obávať nemusíte, anestézia sa do očí aplikuje pomocou kvapiek a počas operácie nič nepocítite. Okrem odstránenia sivého zákalu vedia lekári touto operáciou odstrániť aj iné refrakčné chyby, môžete sa tak zbaviť rovno aj okuliarov.

Očakávania ovplyvňujú výber šošovky
Na vyrovnanie dioptrií sa dajú použiť viaceré druhy vnútroočných šošoviek – základné monofokálne šošovky, prémiové multifokálne a EDOF šošovky s prehĺbeným zaostrením či torické modely, ktoré sa používajú pri astigmatizme, nerovnostiach rohovky. Pred zákrokom vás čaká ešte podrobné vyšetrenie, počas ktorého oftalmológ zhodnotí stav vášho zraku. Pre správny výber šošovky musí lekár spoznať okrem zdravotného stavu aj iné špecifiká ako váš životný štýl, vek, záľuby, prácu. Lekára zaujímajú aj vaše preferencie a očakávania od výsledku zákroku.
Monofokálne šošovky sú zamerané na jednu vzdialenosť a po zákroku treba počítať s tým, že na čítanie budete potrebovať okuliare. Pokiaľ sa chcete zbaviť okuliarov úplne, môžete sa rozhodnúť pre implantáciu prémiových multifokálnych šošoviek alebo prémiových EDOF šošoviek s predĺženým zaostrením. Úlohou očného lekára je posúdiť, ktorá možnosť je pre pacienta najlepšia, a pacient si tak môže vybrať šošovku, ktorá naplní jeho očakávania.
Kvalita očnej starostlivosti stále rastie
Pani primárka pôsobí v nemocnici od roku 1997. Za ten čas uskutočnili 35-tisíc operácií sivého zákalu. Paletu ich klientov tvoria predovšetkým pacienti z východného Slovenska. Na očnom oddelení sa venujú najmä zákrokom na prednom segmente oka. Tam patria okrem operácií sivého zákalu aj refrakčné výmeny šošoviek, IVT aplikácie a plastické operácie.
Poskytovanie oftalmologickej starostlivosti na Slovensku je podľa MUDr. Márie Hurčíkovej na vysokej úrovni a dá sa porovnať s vyspelými svetovými krajinami. Pri práci používajú moderné technológie a prístroje, ktoré zefektívňujú celý operačný proces. V svojom odbore sa snažia neustále vzdelávať a napredovať. „Zúčastňujeme sa na svetových a európskych kongresoch, sme účastníkmi celosvetových štúdií a vieme poskytovať excelentnú oftalmologickú starostlivosť v tých segmentoch, ktoré pokrývame,“ dodáva MUDr. Mária Hurčíková.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300007