PREŠOV. Po tom, čo pred pár týždňami otvorila Gréckokatolícka charita v Prešove nové priestory nocľahárne, aktuálne sprevádzkovali ďalšie priestory.
Tentokrát budú slúžiť aj ako vzdelávacie centrum pre potreby Domova nádeje – centra pre deti a rodiny a charity na Jarkovej ulici.
Ide o miesto nielen vzdelávania, ale aj komunitného stretávania.
Podľa riaditeľa Gréckokatolíckej charity Prešov Peter Valička ide o ďalší projekt, ktorý vzišiel nielen napriek, ale i vďaka covidovým časom.
Rozšíriť kapacity
Že sú služby prešovskej charity využívané v značnej miere, potvrdzuje aj fakt, že im kapacity nepostačujú.
„Chceli sme mať väčšiu komunitnú miestnosť. Tiež aj hodnotiace stretnutia s rodinnými príslušníkmi sme chceli v lepších priestoroch, ale hlavne mať priestor pre výchovno-vzdelávaciu činnosť celej charity,“ vysvetľuje riaditeľ Peter Valiček s tým, že dosiaľ mali priestor pre 10-15 ľudí. Teraz sa im násobne zvýšil, dokáže pokryť kapacity až do 40 ľudí.
Určené majú byť pre zamestnancov charity, ale tiež aj dobrovoľníkov či farské charity.

Organizovať tu môžu komunitné hodnotiace stretnutia, stretnutia s rodinnými príslušníkmi klientov, výchovno-vzdelávaciu činnosť, ale aj aktivity, ktoré sa týkajú resocializačného programu.
„Tento priestor charitného vzdelávacieho centra umožní odborne a ľudsky dozrievať a tými aktivitami sa aj duchovne posilňovať,“ zdôrazňuje riaditeľ.
Z ťažkých časov covidu čerpajú dnes
Tento projekt radí riaditeľ medzi tie, ktoré sa rodili v časoch covidu. Spolu aj so spomínaným projektom nocľahárne či sieťou špeciálneho sociálneho poradenstva.
„Je to aj vďaka covidu, ťažkým časom, keď ľudia rozmýšľajú čo je podstatné a ako sa pohnúť ďalej,“ argumentuje Valiček.
Veľký podiel v tomto smere vidí u svojich kolegov z charity.
„V marci, keď začal covid, prišli ste za mnou, že pravdepodobne zatvoríme zariadenie na tri mesiace a nemáme dať ľuďom čo robiť. V tom čase už bola stavba začatá. Povedali sme si – poďme ju stavbu svojpomocne realizovať. Dnes sa ukazuje, že to rozhodnutie bolo veľmi správne, pretože stavba je hotová,“ prihovoril sa riaditeľ kolegom s vďakou.
Minuli menej, ako predpokladali
So stavbou charitného vzdelávacieho centra začali v auguste 2019, ukončili ju v marci 2023. Za 3,5 roka pritom značne usporili.
Pôvodne naplánovaný rozpočet z roku 2019 hovoril o financiách vo výške 160-tisíc eur.
„Nakoniec to reálne bolo 69-tisíc eur, čo predstavuje necelých 43,5 % nákladov,“ vypočítava riaditeľ. Ako je možné, že sa im to podarilo za menej ako polovicu pôvodných predpokladaných nákladov?
„Podarilo sa to vďaka finančnej podpore darcov, finančnej aj nefinančnej podpore partnerov a vďaka práci zamestnancov a klientov centra pre deti a rodiny, ktorí na výstavbe odpracovali viac ako 6100 dobrovoľníckych hodín,“ prezradil Valiček.

Zdôrazňuje, že sa stretol s ochotou na strane darcov i podnikateľov, ktorí boli ochotní zľavniť pri realizácii odborných činností. Ako dodal, „nesmieme zabúdať na dobrotivého Boha a jeho milosti a požehnanie, vďaka ktorým sa to podarilo“.
Zaujímavý je ešte jeden fakt. A to ten, že na to nevyužili žiadne európske fondy.