Plošný zákaz hazardu je už neaktuálny, odborníci aj podnikatelia volajú po regulácii

Advertorial

Ilustračná fotoIlustračná foto (Zdroj: Pixabay)

Pred viac ako dvoma rokmi bol v Prešove schválený zákaz umiestnenia herní a kasín. Počas platnosti tohto VZN sa ich počet zredukoval o tretinu a počet výherných prístrojov klesol takmer o polovicu. S počtom prevádzok však klesli aj financie, ktoré mesto od herní získa. Kým v roku 2020 do mestskej pokladnice pribudlo takmer pol milióna eur, tento rok to bude len približne 250 000 eur. O dva roky neskôr už v prípade zachovania zákazu tieto príjmy klesnú na nulu a kvôli zatvoreným herniam príde o prácu približne 130 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zatvorené herne tu už boli

Pandémia COVID-19 umelo vytvorila neplánovaný sociálny experiment, ktorý v tom čase jasne ukázal vplyv celoplošného zákazu herní na spoločnosť. Kým mnohí si od ich zatvorenia počas lockdownu sľubovali, že vklady Slovákov do hazardu sa citeľne znížia, už prvé týždne ukázali, že namiesto výpadku nastal masívny presun hráčov do online prostredia, kde aj mnohí zostali. Oproti roku 2018, kedy výťažky z online hazardu tvorili iba jedno percento celkovej sumy, v roku 2022 tvorili už podiel 23%. A keďže z online hazardu mestám a obciam žiadne poplatky neplynú, sú to práve samosprávy, ktoré na presun hráčov doplácajú najviac.

Časy sa menia

Posledné dva roky však nepriniesli len obrovskú zmenu v presune hráčov do online prostredia, no slovenské mestá a obce boli zasiahnuté hneď viacerými ďalšími krízami. Pretrvávajúca energetická kríza, vojnový konflikt na Ukrajine, nárast cien stavebných materiálov, inflácia a napokon aj novela zákona o dani z príjmov, kvôli ktorej samosprávy prídu o 784 miliónov eur, prinútili viaceré mestá a obce biť na poplach. Aj v Prešove sú dnes podmienky diametrálne odlišné od tých, ktoré panovali v čase, keď bolo VZN o zákaze umiestnenia herní a kasín na území mesta prijaté. Mesto je v ťažkých časoch nútené navyšovať poplatky pre obyvateľov, kvôli čomu si od januára 2023 Prešovčania priplatia napríklad za odvoz odpadu aj na daniach za bývanie.

Zbytočný odliv financií

„Na základe tohto vývoja sa nám ako jedno z možných riešení naskytá prehodnotenie aktuálnej situácie v súvislosti s platným VZN o zákaze umiestnenia herní a kasín na území mesta,“ uvádza Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier. Podľa jej slov by tak Prešov neprichádzal v čase krízy o ďalšie dôležité financie. Prízvukuje aj neustálu dostupnosť online hazardu, čo znamená veľký problém pre každého, kto sa obáva vzniku hráčskej závislosti.

Najzraniteľnejší bez pomoci

Podľa slov Denisy Šoltésovej, riaditeľky prešovskej neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá sa dlhodobo venuje pomoci závislým, už pred dvoma rokmi v značnej miere riešili vplyv ľahkej dostupnosti online hazardu na tých najzraniteľnejších. „Na toto (online hazard, pozn. red.) sa musia odborníci v súčasnosti, keď mnoho ľudí, a to nielen detí, mládeže, trávi kvantum času využívaním internetu, zvlášť zamerať.“ V prípade, že v meste Prešov nezostane ani jedna kamenná herňa, znamená to navyše aj odliv financií práve pre tieto neziskové organizácie venujúce sa tiež patologickým hráčom. Samospráva nebude povinná finančne prispievať na chod takýchto organizácií, no počty závislých, ktorí potrebujú pomoc, zostanú vďaka online hraniu rovnaké. Otázka, či sa im dostane potrebná pomoc, zostáva nezodpovedaná. Mestá a obce totiž z online hazardu žiadne financie nezískajú a ak budú chcieť závislým pomôcť, príspevok pre organizácie budú nútené hľadať v iných zdrojoch.

Rozmach nelegálneho hazardu

„Prohibícia navyše nemusí priamo znamenať ani koniec fyzického hazardu na území mesta, dokazujú to aj prípady z niektorých obcí, kde bol výskyt legálnych herní na základe sprísnenia legislatívy výrazne obmedzený,“ uvádza Asociácia zábavy a hier. Úrad pre reguláciu hazardných hier tam zaistil množstvo nelegálnych automatov nazývaných tiež kvízomaty a o neúčinnosti represívnych opatrení hovoria aj ďalšie skúsenosti z veľkých miest. Tvrdý zákaz hazardu v Brne bol zrušený po troch rokoch, počas ktorých mesto zaplavili čierne herne, ktoré naoko fungovali ako občianske združenia a vklad do hry tu bol chápaný ako dobrovoľný dar, v Nitre vďaka úplnému zákazu herní a kasín na území mesta príde mestská pokladnica každoročne o približne 600 tisíc eur. Navyše od momentu zákazu sa Nitra a okolie stali absolútnym lídrom v počte odhalených nelegálnych kvízomatov.

Miernejšia cesta regulácie

Viaceré mestá však zvolili odlišný prístup - cestu regulácie, vďaka ktorej sa dokázali vyhnúť rizikám spojeným s tvrdým zákazom. Púchov, Senica či Zvolen zakázali hranie počas vybraných dní sviatkov a voľna a v Trnave či v Rožňave je prevádzkovanie hazardných hier regulované zákazom umiestňovania herní v určitej vzdialenosti od škôl či školských zariadení. Vďaka regulácii však tieto mestá neprichádzajú o dôležité financie v rozpočtoch.

Urobiť niečo navyše

„Prevádzkovanie kamenných herní na pôde mesta, to nie sú iba povinné odvody každoročne činiace nemalú čiastku. Prevádzkovatelia hazardných hier sú navyše vždy v rámci spoločenskej zodpovednosti ochotní priložiť ruku k dielu a preto chceme prostredníctvom OZ Rozvíjame naše mestá Prešovu ponúknuť ešte viac,“ hovorí Dominika Hlobenová. Vďaka spolupráci s mestom Poprad sa tomuto občianskemu združeniu podarilo zrevitalizovať dve detské ihriská či hraciu plochu a mesto tiež získalo príspevok na časť vianočnej výzdoby. Miestne Centrum sociálnych služieb navyše potešilo nové auto, ktoré denne rozvezie jedlo pre 200 stravníkov. Medzi úspešné projekty tohto OZ patrí aj rekonštrukcia kolkárne v meste Šaľa či príspevky vo výške 11 000 eur pre prešovskú neziskovú organizáciu Trojlístok, ktorá sa venuje pomoci závislým. „Prostredníctvom OZ Rozvíjame naše mestá by Prešov mohol získať navyše príspevok 300 eur ročne za každý jeden výherný automat, a to po dobu celého trvania licencie. Za päť rokov trvania licencií tak dokopy môže od prevádzkovateľov získať na zveľaďovanie ďalších 495 000 eur,“ uvádza Dominika Hlobenová.

Stabilný počet herní

„Rozumieme obavám z nárastu prevádzok, ktoré môže vidina zvrátenia aktuálneho VZN vzbudzovať, členovia Asociácie zábavy a hier však považujú momentálnu situáciu čo sa týka počtu herní za adekvátnu, a preto aj v prípade zrušenia plošného zákazu nebudú hľadať možnosti, ako sa ďalej rozširovať,“ odkazuje Dominika Hlobenová za Asociáciu zábavy a hier mestským poslancom. „Veríme, že čo sa týka regulácie dokážeme nájsť rovnováhu akceptovateľnú pre obe strany,“ uzatvára tému Dominika Hlobenová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 210
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 222
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 035
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 061
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 753
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 169
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 660
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Objavy sa nedajú naplánovať, no v Demänovskej doline ich bude ešte veľa.


Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Paleobiológ M. Kundrát zo skamenelín číta príbehy pravekých zvierat.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu