KOŠICE. V košickej univerzitnej nemocnici sa narodilo bábätko s úctyhodnou váhou 5050 gramov. Hoci je to na novorodenca pomerne dosť, bábätko aj mamička sú v poriadku a tešia sa dobrému zdraviu.

Prirodzený pôrod zmarila hmotnosť bábätka
Personál nemocnice musí byť pri každom jednom pôrode obozretný a vždy predpokladať, že môžu nastať aj komplikácie. V niektorých situáciách však ostávajú napriek potrebným vyšetreniam aj samotní lekári v šoku. A rovnako to bolo aj v prípade valibuka Peťka.
V článku sa dočítate:
- Aké komplikácie so sebou prináša prirodzený pôrod veľkého bábätka;
- akú váhu by mohlo mať prípadné druhé bábätko;
- prečo sa Peťko narodil s vyššou pôrodnou hmotnosťou;
- prečo musel byť malý valibuk spočiatku dokrmovaný.
"Už pred pôrodom sme na základe vyšetrení vedeli, že bábätko bude väčšie, ale očakávali sme dieťa s hmotnosťou do 4500 gramov. Keď som však držala novorodenca na rukách, hneď mi bolo jasné, že je dieťatko určite väčšie," hovorí o raritnom pôrode zástupkyňa primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Júlia Frivaldská, ktorá viedla pôrod. Podľa jej slov to bolo pre všetkých v pôrodnici príjemné prekvapenie.
Všetko bolo pripravené na prirodzený pôrod, ktorý si priala aj mamička. Nakoniec ale okolnosti, ako to už býva zvykom, priebeh pôrodu zmenili.
"Pri takom veľkom bábätku sa prirodzený pôrod podarí iba málokedy, preto sme tehotenstvo nakoniec ukončili sekciou," doplnila Frívaldská.
Pôrod bábätka s vyššou hmotnosťou je mimoriadne náročný pre ženu aj pre dieťa. Pri spontánnom pôrode by mohlo dôjsť z hľadiska veľkosti aj k väčším poraneniam, práve preto sa v takýchto prípadoch uprednostňuje sekcia.