KOŠICE. Pacientom s chorobami pečene chcú pomáhať efektívnejšie a práve preto v košickej nemocnici prišli s novým život zachraňujúcim výkonom.

Problémy s pečeňou nie sú ničím príjemným pre žiadneho pacienta, práve naopak. Niektoré diagnózy majú dopad nielen na fyzické, ale aj psychické zdravie človeka.
Nový zákrok by mal pomôcť najmä s cirhózou
Ochorenie pečene je problém, ktorý na seba neupozorní žiadnou bolesťou a ak sa tak aj stane, je už v štádiu, kedy je problém veľký a ťažšie riešiteľný. V súčasnej dobe má podľa oficiálnych štatistík ochorenie pečene celosvetovo vzrastajúci trend.
Stúpa aj na Slovensku, a to veľmi dramaticky. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa pracovníci košickej univerzitnej nemocnice rozhodli prísť s riešením, ktoré môže mnohým ľuďom pomôcť.
Ako informovala hovorkyňa košickej nemocnice Monika Krišková, ide o miniinvazívnu intervenciu, ktorá by mohla byť prospešná najmä pre pacientov s cirhózou pečene.
V článku sa dočítate:
- Aké pocity prežíval Dávid pred zákrokom;
- či bolo pre mladého otecka rozhodnutie jednoznačné;
- ako sa prejavovali problémy mladého otecka;
- pre koho prioritne je zákrok určený.
"Podstata miniinvazívnej intervencie na pečeni spočíva v tom, že sa do vnútornej žily zavedie kanyla a cez ňu sa dostáva intervenčný rádiológ do ciest cievneho riečiska pečene. Tu sa priamo meraním tlakov v pečeni, teda v pečeňovej žile určuje tlakový rozdiel medzi portálnym a systémovým riečiskom," hovorí Kršková, ktorá dopĺňa, že následne na to nadväzuje aj takzvaná transjugulárna biopsia pečene, kedy sa priamo do pečeňového parenchýmu odoberá vzorka pečene a odosiela sa na histologické vyšetrenie.