Minulú nedeľu prebehla médiami správa o zosunutí časti chodníka na Tatranskej magistrále približne dvesto metrov od Hrebienka smerom na Rainerovu chatu. Správa Tatranského národného parku TANAP) vyzývala na opatrnosť pri prechode poškodeným úsekom. Pár dní nato prišla ešte horšia správa – stav zosunutého chodníka sa zhoršil, do diskusie sa dostala možnosť uzávery chodníka.
Je vyhlásená mimoriadna situácia
V stredu sa na mieste zosuvu, ktorý má dĺžku asi 20 metrov, zišli zástupcovia Správy TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici, ďalej mesta Vysoké Tatry, Horskej záchrannej služby i odborníci z Technickej univerzity v Košiciach, aby posúdili aktuálny stav. Primátor mesta Vysoké Tatry Jozef Štefaňák potvrdil, že v ten istý deň vyhlásil mimoriadnu situáciu, čo umožní zúčastneným pružnejšie konať v rozhodnutí, čo s chodníkom.
Ako informoval TANAP, podľa Petra Blišťana z Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach, ktorý vedie tím geodetov dokumentujúcich stav chodníka, odtrh chodníka spôsobilo pravdepodobne podmytie, keďže ide o veľmi strmý svah so sklonom zhruba 70 stupňov a teraz drží už iba silou vôle.
Ťažko povedať, čo ešte príroda spôsobí
„Veľmi ťažko povedať, čo ešte príroda spôsobí, je tam suchý materiál, štrk, piesok a keď poriadne zaprší, môže to ísť všetko dole,“ dodal odborník. Geodeti na analýzu použijú moderné technológie, vytvoria 3D model a následne posúdia stabilitu i geológovia a projektant.
Práve projektant je v tomto súkolí dôležitý, lebo povie, ako uviedol TANAP, či je táto časť cesty ešte opraviteľná, alebo sa musí postaviť niečo nové iným spôsobom. Odhaduje sa, že potrebné by bolo ukotvenie k svahu, čo bude technicky komplikované i finančne náročné. Do pozornosti odborníkov sa dostali i narušené skalné bloky nad chodníkom, ktoré bude zrejme potrebnú ukotviť sieťami, alebo citlivo odstrániť niektoré väčšie kusy.

Aký osud čaká chodník, sa ešte nevie
Kompetentní ešte nevydali záverečné stanovisko, či k dôjde k uzavretiu úseku, hoci táto možnosť je v hre. Verdik vydajú po vypracovaní stanovísk odborníkov. „Jedna skupina odborníkov sa zaoberá posúdením bezpečnosti chodníka a návrhom preventívnych opatrení, druhá sa bude zaoberať možnosťami opravy a podľa toho sa rozhodneme, čo a v akom rozsahu môžeme urobiť ešte do zimy. Následne budeme riešiť spôsob financovania,“ uvádza Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy TANAP-u, ktorá sa ako odborná organizácia ochrany prírody stará o sieť turistických značených chodníkov na území Tatranského národného parku.
Pre turistov riešenie je, pre záchranárov zatiaľ nie
Návštevníci Vysokých Tatier sa o prípadnom uzavretí chodníka dozvedia z webu a ďalších komunikačných kanálov TANAP-u, ale aj priamo v teréne i z informačných tabúľ. Spolu s týmto rozhodnutím sa ale vytýči obchádzka. Naporúdzi je dolný chodník okolo Bilíkovej chaty, čo by mohli využívať peší turisti. No toto riešenie, ako uvádza TANAP, by vylučovalo vjazd pre horskú službu na skútri a problém by bol i so zásobovaním chát a pohybom horských záchranárov, keďže pešia záchranná akcia by trvala dlhšie.
Ak tu v zime nebudeme vedieť prejsť technikou, záchranné akcie sa nám predĺžia minimálne o hodinu – hodinu a štvrť, čo je v prípade lavín kľúčové,“ vysvetľuje v tlačovej správe TANAP-u Miroslav Živčák, náčelník oblastného strediska Vysoké Tatry Horskej záchrannej služby. Ako hraničné riešenie vidí možnosť dostať techniku za poškodený úsek ešte skôr, než dôjde k prípadnému ďalšiemu zosuvu.