ABRANOVCE. Už pred vstupom do obce v Slanských vrchoch, vzdialenej len pár kilometrov od Prešova, je jasné, že je to rodisko výnimočného človeka.
V Abranovciach si s úctou spomínajú na osobnosť Jána Hirku, prešovského sídleného biskupa, od ktorého narodenia uplynie v týchto dňoch 100 rokov (*16. november 1923). Tento vzácny okamih pretavili do slávnostného stretnutia.
Trvalou pamiatkou z neho ostávajú dva artefakty, ktoré sa viažu k osobnosti Jána Hirku. Na priečelí miestneho gréckokatolíckeho chrámu pamätná tabuľa a uprostred obce busta s jeho podobizňou.
„Biskup Ján bol prvý, ktorého táto zem Slanských vrchov dala cirkvi a do služieb jej najvyššieho veľkňaza. A my potrebujeme mať vzory,“ odznelo smerom k osobnosti gréckokatolíckeho biskupa.
Človek, ktorý vedel, čo je to utrpenie
Biskup Ján Hirka mal celý svoj život popretkávaný ťažkými i bolestnými momentmi.
„Spomínal, ako z tunajšieho blízkeho kopca pozorovali v roku 1944 bombardovanie Prešova. Aj na to, ako neskôr ako bohoslovci pomáhali pri odstraňovaní následkov tohto bombardovania,“ spomínal na fragmenty Hirkovho života Peter Krajňák, viceprimátor Prešova a jeden z členov organizačného tímu spomienkovej slávnosti v Abranovciach.

Vysvätený za kňaza bol Ján Hirka tesne pred násilnou likvidáciou Gréckokatolíckej cirkvi. Ako kňaz tak verejne pôsobil len niekoľko mesiacov. Prvých 18 rokov svojej služby prežil vo väzení, v ilegalite.
„Bol dvojnásobným politickým väzňom za svoju ilegálnu činnosť pre kňazov a veriacich násilne zrušenej Gréckokatolíckej cirkvi,“ zdôraznil Peter Sandtner, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska. Prešiel si väznicami v Prešove, Ilave, Košiciach či Prahe.
„Väznený v Ilave mal kvalifikáciu nebezpečný. Bol umiestnený do samoväzby a dostával len polovičnú dávku jedla,“ opisoval Sandtner s tým, že ani toto Hirku nezlomilo.
Počas vychádzok spovedal tých, ktorí sa pripravovali na popravu. Žil na jednom poschodí s väzňami odsúdenými na trest väzenia od 10 rokov až po trest smrti. Ani tieto okolnosti ho nezničili.
„Väzenie ho nezlomilo a nezastrašilo a aj po prepustení pokračoval vo svojej tajnej pastoračnej činnosti,“ opisuje Sandtner.
I neskôr, už ako ordinár, bol v spojení s ľuďmi tajnej cirkvi.
Svetlé chvíle života
Na čelo Gréckokatolíckej cirkvi sa Ján Hirka dostal v roku 1968 popri biskupovi Vasiľovi Hopkovi.