Keď príde na svet dieťa v skoršom termíne, je to výrazný zásah do života jeho, jeho rodiny i blízkeho okolia. Neľahké momenty pomáha rodinám s predčasne narodenými deťmi zdolávať Občianske združenie Malíček. Občianske združenie má však napriek svojmu názvu neporovnateľne väčší zásah. Priblížila ho jedna z aktívnych dobrovoľníčiek Prešovčanka VERONIKA KMETÓNY GAZDOVÁ, ktorá je sama mamou predčasne narodeného dieťaťa.
Je to nielen Deň boja za slobodu, ale pre vaše OZ Malíček má 17. november ešte aj iný význam.
Občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje podpore predčasne narodených detí a ich rodinám, spája ľudí zvlášť pred 17. novembrom, ktorý je najväčší sviatok predčasniatok. Je to celosvetový Deň venovaný predčasne narodeným deťom a ich rodinám.
V rámci celosvetovej iniciatívy oslavuje 15. rok. V spojení s týmto dátumom združenie robí osvetu, obliekame sa do purpurova, v rovnakej farbe svietime slovenské dominanty.
Do iniciatívy sa zapája napríklad i mesto Prešov, pri príležitosti sviatku predčasniatok sú nasvietené na purpurovo historická budova radnice či Vodárenská veža.
Uskutočnilo sa už tiež odovzdávanie Purpurových sŕdc pre významné osobnosti, ktoré v otázke predčasne narodených detí zlepšujú, skvalitňujú a robia ich svet krajším. Vytvárame virtuálnu reťaz podpory, posielame si fotky, osobné odkazy, balíčky do nemocníc, fotíme sa pri dominantách, ktorých je tento rok najväčší počet - šestnásť samospráv a vyše dve desiatky ich dominánt. OZ malíček sa k tomuto dátumu pridáva 13. rok. Teda prakticky od vzniku združenia.
V článku sa dočítate:
- prečo vzniklo OZ Malíček,
- akými rôznymi spôsobmi pomáhajú,
- prečo je veľmi dôležité, aby bol kontakt rodiča a dieťaťa možný čo najskôr,
- ako na ich činnosť reagujú nemocnice a rodičia,
- kedy a v akých prípadoch prichádza ich pomoc,
- prečo často používajú slová zázrak a bojovník,
- kto sa môže stať ich členom.
Kde boli počiatky a podnety pre vznik OZ Malíček?
OZ Malíček sa zameriava na podporu rodín s predčasne narodenými deťmi a vzniklo z iniciatívy rodičov predčasniatok. Práve s cieľom osvety a zvyšovania povedomia, ale aj pre reálnu pomoc a podporu predčasniatok a ich rodín.
Čo si pod tou pomocou predstaviť?
Naša základná činnosť sa môže rozdeliť do troch pilierov. Prvou činnosťou je materiálna pomoc nemocniciam s tým, čo konkrétne potrebujú.

Veľmi si vážime spoluprácu s oddeleniami, lebo v spolupráci s nimi sa snažíme vytvárať podmienky pre čo najlepší štart do života týchto bábätiek.
Snažíme sa o to, aby v spolupráci s oddeleniami bol kontakt rodiča a dieťaťa možný čo najskôr. V čo najväčšom rozmedzí a čo najintenzívnejší, lebo je to súčasť najlepšej možnej starostlivosti o predčasniatka. K tomu smerujú aj naše projekty.
Prečo je taký apel na skoré a intenzívne spojenie?
Kontakt kože na kožu má predovšetkým priaznivý vplyv na životné funkcie bábätka a zároveň aj na psychiku rodiča. Dotyky rodiča sú spolu s jeho hlasom formou terapie a súčasťou starostlivosti.
Skúsenosti i prax ukazujú, že tieto podnety urýchľujú dozrievanie mozgu dieťaťa, stabilizujú jeho dýchanie, srdiečko, zlepšujú toleranciu stravy a stimulujú ďalšie funkcie a orgány. Znižuje sa tiež riziko infekcií, dieťa lepšie prospieva a tým sa skracuje doba hospitalizácie.
Tento kontakt rodiča a dieťaťa je kľúčový. S týmto cieľom podávame ruku spolupráce oddeleniam a ruku pomoci i podpory rodinám.
Jedna ruka z vašej strany teda ide smerom k nemocnici a druhá k rodine. Ste ako taký most?
Presne tak. OZ Malíček vznikalo s cieľom plniť úlohu pomyselného mosta medzi odborníkmi a rodinami predčasne narodených detí.
Ako konkrétne sa prejavuje materiálna pomoc z vašej strany?
Ide najmä o materiálne dary na oddelenia v podobe profesionálnych odsávačiek materského mlieka, kresiel na klokankovanie, špeciálnych hniezd do inkubátorov, súčasťou boli napríklad aj vyhrievané postieľky do nemocníc, ktoré znamenajú, že sa dieťatko rýchlejšie dostáva do náručia svojej mamky - z inkubátora smerom k nej.

Šijeme prikrývky na inkubátory, ktoré chránia dieťatko voči vonkajšiemu prostrediu - zvukovo tlmia, chránia detské očká. K materiálnej pomoci smerujú aj naše projekty, aktuálne v rámci zbierky Dýchať nie je maličkosť je naším zámerom zakúpiť dýchacie prístroje do nemocníc, v týchto dňoch odovzdal Malíček aj špeciálne očné prístroje do Národného ústavu detských chorôb na Kramároch. Jedným z najčastejších problémov predčasne narodených detí je totiž retinopatia nedonosených. Ide o poškodenie zraku, ktoré môže vyústiť až do straty zraku.
Majú nemocnice o spoluprácu s OZ Malíček záujem?
Tešíme sa pozitívnej spätnej väzbe a ďakujeme oddeleniam, že nám naozaj otvárajú dvere do nemocníc. Práve touto spoluprácou môžeme naše projekty posúvať a realizovať adresnejšie. Momentálne spolupracujeme s viac ako 20 nemocnicami na Slovensku.
Spomínali ste tri piliere, čo je tým ďalším popri materiálnej pomoci?
Podpora rodín. Ide o online psychologickú podporu, ktorá je akýmsi medzistupňom k nášmu cieľu, aby na oddeleniach bol psychológ priamo súčasťou tímu. S týmto zámerom sa stotožňujú aj zdravotníci, čoho dôkazom je podpis memoranda o spolupráci na Odbornej rade malíčka so spoločným záverom robiť kroky k vytvoreniu psychologickej pomoci priamo na oddelení, a to prítomnosťou klinického psychológa.