Tatranský národný park má nový návštevný poriadok. Po viac ako šiestich rokoch jeho tvorby je na svete strategický dokument, ktorý určuje nové pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom národnom parku na Slovensku. Má niekoľko noviniek, medzi nimi aj obmedzenie vstupu psov a iných spoločenských zvierat.
Nový poriadok začne platiť v polovici decembra
Nový návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP) odzrkadľuje kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami rôznych záujmových skupín, ktoré využívajú jeho územie. Kľúčový dokument, ktorý začne platiť v polovici decembra, okrem iného obmedzuje aj pohyb psov a iných zvierat vo vysokohorskom prostredí.
Pohybovať sa môžu iba v spoločnosti návštevníkov parku, a to len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.
Zoznam, kam psi nesmú, má 65 položiek
Nový návštevný poriadok v jednej zo svojich príloh obsahuje aj zoznam lokalít a príslušných turistických chodníkov na území národného parku, kam nie je možné vstupovať v sprievode zvierat. Má 65 položiek, obsahujú presný názov chodníka, jeho číslo a farbu jeho značenia. V niektorých prípadoch ide o celú trasu chodníkov, v časti položiek sú zákazom označené iba ich niektoré úseky. V teréne budú pre lepšiu orientáciu presne označené.
Stopku dostali domáce zvieratá napríklad pre chodníky v Bielovodskej či Javorovej doline, v Doline Bielej vody kežmarskej, Malej a Veľkej Studenej doline, Skalnatej doline, Slavkovskej či Velickej alebo Mengusovskej doline, ale aj vo Furkotskej, Važeckej, Belianskej doline, na niektorých trasách Tatranskej magistrály, no aj Kôprovej či Tichej doliny, ďalej v Žiarskej doline, Salatínskej a Roháčskej doline, na hlavnom hrebeni Západných Tatier, ale aj na mnohých ďalších návštevnícky atraktívnych miestach národného parku.
Odporúča sa naštudovať si pri plánovaní tatranských výletov so zvieratami trasy, kam nemôžu vstúpiť. Dôvodom, okrem pokoja pre vzácne tatranské živočíchy, je aj ochrana domácich zvierat a návštevníkov pred možnou nákazou, vyprovokovaním útokov a podobne.
Bude trvať, kým si pravidlá návštevníci osvoja
„Na jednej strane sme sa síce úspešne dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, avšak ani zďaleka nie sme na konci. Práve naopak. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník nášho najstaršieho národného parku. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči návštevníkom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ konštatuje Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy TANAP-u so sídlom v Tatranskej Lomnici.
Zdroj: Správa TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici