LEVOČA. Folklórny súbor Levočan vznikol v marci 2002 na podnet riaditeľa základnej umeleckej školy Mgr. Dušana Kamenického s podporou mesta Levoča. Jeho zriaďovateľom je Základná umelecká škola v Levoči.
Členovia folklórneho súboru pracujú v 3 zložkách: hudobnej, speváckej a tanečnej.
Jeho prevažnú časť tvoria žiaci, bývalí absolventi a učitelia základnej umeleckej školy. V súčasnosti v súbore pôsobí 45 členov.
Vedúcou tanečnej zložky a choreografkou je učiteľka tanečného odboru základnej umeleckej školy Tatiana Stanislavová, DiS. art., bývalá sólová tanečnica Folklórneho súboru „Čačina“ v Spišskej Novej Vsi. Vedúcim hudobnej a speváckej zložky, ako aj upravovateľom hudby je učiteľ hudobného odboru v hre na sláčikových nástrojoch Bc. Ladislav Lisovszki, DiS. art., bývalý člen Vojenského folklórneho súboru Jánošík v Brne.
Repertoár súboru zahŕňa spevy a tance zo Spiša, Šariša a Zemplína.
Svoje prvé vystúpenie v roku 2002 absolvoval folklórny súbor v partnerskom meste Keszthely v Maďarsku pri príležitosti 50. ročníka európskych dní. Prvým celovečerným programom „Ideme, ideme, hej s hori do doľini...“ sa Levočan dostal do povedomia Levoče a okolia.
Za pomoci základnej umeleckej školy, mestského úradu i mestského kultúrneho strediska v Levoči súbor odštartoval svoju kariéru a začal reprezentovať nielen školu, ale aj mesto. Účinkoval na mnohých domácich folklórnych festivaloch a slávnostiach – Spišské folklórne slávnosti, Smižanské folklórne slávnosti, Iľašovská pantľika, Dargov a ďalšie.Účinkoval aj v zahraničí na medzinárodných folklórnych festivaloch (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Taliansko, Bulharsko, Turecko, Francúzsko, Sardínia, Nemecko, Rumunsko, Bielorusko, Grécko, Bosna a Hercegovina, Belgicko, Holandsko a Portugalsko).
Medzi najvýznamnejšie ocenenia súboru patrí 1. miesto na Festivale vianočnej a adventnej hudby a folklóru „Pražské Vánoce 2003“, kde sa predstavil s vianočným pásmom „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc“ a titul laureáta na ukrajinskom detskom festivale „The flower of hope“ v rokoch 2005 a 2006.
Za dosiahnuté výsledky a reprezentáciu Slovenska v zahraničí mu v roku 2004 bolo udelené ocenenie Ministerstva školstva SR. Veľký úspech folklórny súbor zaznamenal naštudovaním divadelnej hry J. Hollého „Kubo“, v ktorej účinkovali všetci jeho členovia. Táto hra mala premiéru v decembri 2004 a počas nasledujúceho roka mala približne 30 repríz.
V televíznej relácii Kapura v roku 2010 získal FS Levočan 1. a 3. miesto za program „Bijacovska svadba“. V tom istom roku folklórny súbor uviedol svoj premiérový program „Zahrajce nam, muzikanci, bi bulo vešelo“. V roku 2012 oslávil folklórny súbor Levočan desiate výročie svojej pôsobnosti. Pri tejto príležitosti uviedol program „Budu hrac, budu hrac, s kim budzem tancovac“.
Od roku 2003 do roku 2019 sa folklórny súbor pravidelne zúčastňoval festivalu v Českej republike „Smetanova Litomyšl“. Na námestí partnerského mesta Litomyšl zožal veľký úspech a obdiv obyvateľov mesta a jeho návštevníkov.
Folklórny súbor sa snaží zachovávať, odovzdávať a dávať do povedomia naše krásne slovenské zvyky a tradície z regiónu Spiš – či sú to zvyky vianočné, veľkonočné, svadobné. Asi najzaujímavejším zvykom je čepčenie nevesty. Má svoje čaro a dodáva svadbám príjemnú atmosféru.
Dobré meno súboru vytvárajú a zanechávajú členovia, ktorí odchádzajú za štúdiom na vysokú školu do väčších miest, kde začínajú pôsobiť v ďalších súboroch podľa ich výberu a zváženia, napr. FS Gymnik, FS Stavbár, SĽUK a iné. Príkladom je huslistka a bývalá primáška Folklórneho súboru Levočan Barbora Fecková, ktorá po skončení pôsobenia v súbore Levočan uplatnila svoj talent vo Folklórnom súbore Železiar ako sólová speváčka. Spolupracuje aj s ľudovou hudbou Rendošovci. V súčasnosti je speváčkou v hudobnej skupine Hrdza.
Počas svojej existencie súbor dosiahol vysokú umeleckú úroveň a vyprofiloval sa na reprezentačné teleso školy a mesta. Spoznal a neustále spoznáva nové miesta a krajiny. Rozširuje svoje obzory, spoznáva nových ľudí, krásu krajín, chute národných jedál i kultúru národov.
Autor: FS Levočan